KBC Zagreb
Obilježen Ljubičasti dan posvećen epilepsiji
Epilepsija je među najučestalijim neurološkim bolestima u Hrvatskoj, od koje boluje oko 40.000 osoba, te se u znak podrške oboljelima svake godine obilježava Ljubičasti dan, kako bi se sa njih uklonila stigma i podigla razina osviještenosti o epilepsiji.
Ove godine Ljubičasti dan obilježen je u KBC-u Zagreb, u kojemu djeluje i Referentni centar Ministarstva zdravlja za epilepsiju.
"Po razini liječenja bolesnika s epilepsijom na visokoj smo razini, međutim ne postižemo tako dobre rezultate u preventivnim i promotivnim programima", rekao je ministar zdravlja Dario Nakić upozorivši kako se oboljeli od epilepsije još uvijek susreću sa stigmom zbog prirode svoje bolesti.
"Epilepsije je bolest s kojom treba naučiti živjeti, ali treba znati da se osobe s epilepsijom ni po čemu ne razlikuju od ostalih i da mogu u potpunosti ostvariti svoje živote i karijere", kazao je Nakić.
V. d. sanacijskog upravitelja KBC-a Zagreb Ante Ćorušić istaknuo je kako oboljelima treba priuštiti kvalitetno liječenje i primjerenu zdravstvenu skrb. Centar za epilepsije Klinike za neurologiju KBC-a Zagreb danas posjeduje svu sofisticiranu dijagnostiku, kao i poznati svjetski centri.
Epilepsija je kroz povijest stjecala razne nadimke poput "božanska", "sotonska", "nadnaravna" zbog svog iznenadnog i nepredvidljivog nastupa, no danas uz pravovremeno liječenje i optimalni izbor antiepileptika 75 posto oboljelih može živjeti bez napadaja i imati kvalitetan život, tvrde liječnici.
Uzroci epilepsije mogu biti prirođeni poremećaji mozga, tumori, traume, moždani udari, infekcije, intoksikacija alkoholom i drogama itd, no kod velikog broja pacijenata uzrok pojave bolesti je nepoznat. Javlja se u svim dobnim skupinama, najčešće u djetinjstvu, adolescenciji i starijoj životnoj dobi, a zbog nedostatka karakteristika predstavlja ozbiljan medicinski i socijalni problem.
U svijetu od epilepsije boluje oko 50 milijuna ljudi. Zadnjih godina u svijetu i Hrvatskoj pokreću se velike akcije kojima je dilj edukacija obitelji, nastavnika, odgajatelja u vrtićima, te posebno djece, kako bi pridonijeli destigmatizaciji epilepsije i pomogli oboljelima u školovanju, zaposlenju i drugim životnim prilikama.
Ljubičasti dan obilježava se od 2008. godine, pri čemu je boja lavande izabrana jer simbolizira usamljenost i želju za prihvaćanjem.
Vezane vijesti
-
-
Akademska slikarica Melinda Šefčić, koja je osmislila projekt, ističe kako je cilj bio preobraziti iskustvo bivanja u bolničkim prostorima za sve zaposlenike, pacijente i posjetitelje
-
-
Izdvojeno
-
Policijski službenici Postaje pomorske i aerodromske policije Zadar proveli su kriminalističko istraživanje nad 26-godišnjakom zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela Neovlaštena proizvodnja i promet drogama.
-
Joško Čagalj Jole, omiljeni splitski pjevač poznat po energičnim nastupima i zaraznom veselju, ponovno će razveseliti Zadrane na Adventu.
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u petak u Zagrebu da Hrvatska želi da proces dijaloga između Kosova i Srbije dovede do normalizacije odnosa i međusobnog priznanja, no njegov kosovski kolega Albin Kurti je kazao da je za to potrebna "normalna Srbija", koja trenutno nije "demokratska".
-
„Kao što pomorci, boreći se s valovima, brodom sigurno uplove u porat, tako i CTG aparat, koristeći ultrazvučne valove, pomaže pri sigurnom porodu“; tako je ravnatelj Pomorske škole Zadar, Marin Perinić, sasvim lijepo dočarao još jednu u nizu donacija svoje škole usmjerene prema Općoj bolnici Zadar, točnije Službi za ginekologiju i opstetriciju.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.