Bez priljeva europskih studenata
Europski studenti u Velikoj Britaniji zabrinuti nakon Brexita
Britanski izlazak iz Europske unije stvorio je problem za tamošnja sveučilišta koja sada moraju razmišljati kako nadoknaditi europsko financiranje i zadržati svoj prestiž bez priljeva europskih studenata.
Uoči referenduma 23. lipnja, na kojem su Britanci odlučili napustiti EU, vodstva 80 posto britanskih sveučilišta objavila su zajednički poziv za ostanak u toj zajednici 28 država.
Sveučilišta sada pokušavaju umiriti svoje prekomorske studente, te uvjeriti potencijalne studente iz inozemstva da se ništa neće promijeniti, barem zasad, pošto će proces izlaska iz EU-a trajati barem dvije godine.
Sveučilišta su u strahu da će dugoročno izgubiti financiranje, privlačnost stranim studentima i akademski prestiž.
"Gajim europske vrijednosti", rekla je Bettina Sakiotis, sedamnaestogodišnja Grkinja s adresom u Luksemburgu kojoj su ponuđeni upisi na dva engleska sveučilišta u rujnu.
"Glasanje za Brexit je pokazalo da nismo na istoj valnoj duljini", smatra Sakiotis, koja je nakon rezultata referenduma razmišljala da umjesto u Britaniju otiđe studirati na sveučilištu u Milanu. Na kraju se ipak odlučila za Otok, ali još uvijek ima nedoumica.
"Mislim da će Brexit imati ozbiljne političke posljedice na Veliku Britaniju", rekla je Sakiotis, te dodala kako smatra da se "Britanci izoliraju".
Britanska sveučilišta još uvijek ne znaju hoće li rezultat referenduma utjecati na prijave stranih studenata za iduću godinu. Mjesta na fakultetu popunit će se u kolovozu, kada stižu rezultati ovogodišnjih prijemnih ispita.
No za neka sveučilišta je puno toga u igri. Primjerice, jedna od tri osobe koje studira na preddiplomskim studijima na sveučilištima u Essexu i Kentu su inozemni studenti, prenosi The Complete University Guide.
Na fakultetima u Velikoj Britaniji je oko 125 tisuća studenata, oko 5,5 posto ukupnog broja studenata, a na nekim sveučilištima je taj postotak puno veći, kao na sveučilištu u Cambridgeu gdje ih je 16 posto.
Počeli su pokušaji zadržavanja onih koji su se već odlučili za studij u Velikoj Britaniji, u kojoj se nalazi tri od deset najboljih sveučilišta na svijetu – Oxford, Cambridge i Imperial College London.
Studenti iz EU-a trenutno plaćaju istu školarinu kao svoji britanski kolege, no boje se da će one mnogo narasti ako ih se nakon Brexita počne smatrati prekomorskim studentima.
"Neće biti promjena imigracijskih ili financijskih statusa EU studenata koji će se 2016. upisati na sveučilište u Newcastleu", rekao je potpredsjednik sveučilišta Chris Brink na stranici fakulteta, te dodao kako će tijekom cijelog studija plaćati iznos kao i britanski studenti.
Vezane vijesti
-
Osobna iskaznica od petka više neće vrijediti za ulazak u Ujedinjeno Kraljevstvo koje ubuduće traži od europskih i od švicarskih građana da pokažu putovnicu, što je među novijim posljedicama brexita
-
Nova stranka na britanskoj političkoj sceni, inspirirana usponom na vlast francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, pokrenula je u ponedjeljak nacionalnu izbornu kampanju kojoj je cilj zaustaviti Brexit - izlazak zemlje iz Europske unije.
-
Središnji državni ured za Hrvate izvan Hrvatske dodijelit će studentima-pripadnicima hrvatskog naroda izvan Republike Hrvatske 500 stipendija za akademsku 2017./2018. godinu, od čega 100 za studij u Hrvatskoj i 400 za studij u Bosni i Hercegovini, stipendije se dodjeljuju za 10 mjeseci, a mjesečno iznose 700 kuna, natječaj za stipendije objavljen je na mrežnim stranicama Središnjeg državnog ureda.
-
Viši vladini dužnosnici uvjerili su se u potrebu postupnog izlaska iz Europske unije kako bi se zaštitilo gospodarstvo Velike Britanije, rekao je britanski ministar financija Philip Hammond u nedjelju.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.