150. obljetnica
Obilježena 150. obljetnica Viškog boja
Polaganjem vijenaca na spomen obilježju na groblju Prirovo na Visu, te na otvorenom moru gdje se odigrala Viška bitka, u srijedu je obilježena 150. obljetnica Viškog boja, u kojem su se sukobile tadašnje ratne mornarice Italije i Austro-ugarske monarhije, a u pobjedi carske ausrougarske mornarice sudjelovalo je, kako je rečeno, oko 5000 hrvatskih mornara.
U povodu te obljetnice, u srijedu su ronioci u podmorju postavili spomen ploču na mjestu potonulog zapovijednog brod Austrougarske monarhije. Na svečanosti su intonirane himne Hrvatske, Austrije i Europske unije te nekadašnje carske Austrougarske. Povijesna regimenta iz Beča, koja njeguje tradiciju vojske Habsburške monarhije, također je nazočila i bila svečano postrojena.
Izaslanik predsjednice Republike Kolinde Grabar Kitarović, koja je pokroviteljica svečanosti, ministar obrane Josip Buljević obraćajući se nazočnima istaknuo je kako je Viški boj bio krvava bitka i jedna od važnijih europskih i hrvatskih pomorskih bitaka u povijesti.
"Vis je odlično mjesto da osvjestimo kako su svi poginuli u Viškoj bitci bili Europljani. Naši povijesni konflikti su dio našeg europskog identiteta i volio bih da ova komemoracija ubuduće postane značajnija i da Vis postane simbol i mjesto izgradnje zajedničkog identiteta različitih europskih naroda," istaknuo je Buljević. Dodao je kako se komemoracijom u Visu, u povodu oblježavanja Viškog boja, šalje poruka mira diljem Europe.
Također je rekao kako je nakon Viškog boja postalo sigurno da će "Dalmacija postati Hrvatska."
Zapovijednik Povijesne tradicijske regimente iz Beča Tibor fon Pastori je istaknuo kako pozdravlja sve nacije Europe a posebno predstavnika talijanskog ministarstva obrane Fabrizija Rossija. "MI smo nekada vojevali međusobne bojeve ali danas smo prijatelji," rekao je fon Pastori.
Izaslnik Talijanskog ministarstva obrane Fabrizio Rossi je istaknuo
kako je njegov dolazak na današnju svečanost na Visu rezultat
prijateljstva Talijanske morarice i Hrvatske ratne mornarice (HRM).
"Mojim dolaskom želimo poslati poruku kako je Jadransko more kroz
povijest bilo područje bitaka, a danas je sredstvo ujedinjenja i
povezanosti i simbol suradnje cijele Europe," kazao je Rossi. Istaknuo
je kako njegova nazočnost označava želju da se oda počast "svim palim u
toj bitci."
Admiral Ante Urlić, izaslanik ministra branitelja Tome Medveda i Hrvatskog generalskog zbora, rekao je da je u Viškom boju između Italije i Austrougarske na austrougarskoj strani sudjelovalo oko 5000 hrvatskih mornara. "Hrvati su tada osjećali da se bore za svoje i nakon pobjede cijela Dalmacija je slavila, od Pule do Boke Kotorske," rekao je Urlić. Dometnuo je kako je Viški boj bio inspirativan i za pripadnike Hrvatske ratne mornarice u Domovinskom ratu.
Savjetnik predsjednice Republike Andro Krstulović Opara novinarima je nakon svčenoasti izjavio kako je svojim pokroviteljstvom predsjednica Kolinda Grabar Kitarović dala osoibit značaj obilježavanju obilježavanja 150. obljetnice Viškog boja.
"Ja i moji prijatelji povijesničari, koji proučavaju povijest Dalmacije, rezutlate Viške bitke uspoređujemo s ishodom 'Oluje'," kazao je Krstulović. Dodao je kako je "Oluja" u Domovinskom ratu oslobodila Dalmaciju, a prije 150 godina Viška je bita također oslobodila Dalmaciju.
Na svečanosti na Visu nazočili su, između ostalih, zapovjednik HRM-a admiral Predrag Stipanović, generali Predrag Lucić, Rahim Ademi i Ljubo Ćesić Rojs, te župan splitsko-dalmatinski Zlatko Ževrnja i veleposlanica Slovenije u Hrvatskoj Smiljana Knez.
Na spomen-kosturnici žrtava Viškog boja na mjesnom groblju Pirorovo uklesana je poruka: "Jedinstvo Europe počiva na raznolikosti njenih povijsenih konflikata. Gledajte valove Jadrana kako na sve obale nose poruku mira i razumijevanja."
Pomorska bitka kod Visa, u kojo su se sukobile mornarice Habsburške monarhije i Kraljevine Italije, dogodila se 20. srpnja 1866. godine i završila je pobjedom Habsburške mornarice. To je bila prva velika pomorska bitka u kojoj su sudjelovali oklopljeni brodovi i brodovi na parni pogon. Pobjednička habsburška mornarica u toj je bitci sudjelovala s 27 brodova i blizu 8000 mornara, od kojih je 38 poginulo. Talijanska mornarica sudjelovala je s 34 broda i blizu 11.000 mornara od kojih je 620 poginulo.
Vezane vijesti
-
Svetom misom u Drežnik Gradu i komemoracijom kod Spomenika u Grabovcu u nedjelju je obilježena 30. obljetnica pogibije troje djece prognanika, među kojima i najmlađe žrtve iz Domovinskog rata, tromjesečnog Ivana Špoljarića.
-
Gradonačelnik Branko Dukić i župan Božidar Longin položili su lovorov vijenac na spomen obilježje na Narodnom trgu.
-
U povodu obilježavanja Dana donošenja Odluke o sjedinjenju Istre, Rijeke, Zadra i otoka matici zemlji Hrvatskoj - državnog spomendana, danas u 8 i 30 sati gradonačelnik Zadra Branko Dukić na čelu s članovima izaslanstva Grada položit će lovorov vijenac na spomen obilježje na Narodnom trgu.
-
Proslava 30. obljetnice osnutka 4. gardijske brigade, poznatije kao "Pauci", nastavljena je u srijedu u Splitu polaganjem vijenaca na spomen-ploči u Vili Dalmaciji i ispred spomenika 4. gardijskoj brigadi na križanju Ulice slobode i Zvonimirove ulice.
Izdvojeno
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
-
Svi koji imaju slab sluh, ali ne nose slušni aparat, trebali bi razmisliti još jednom jer je utvrđeno da pomaže ljudima da žive dulje, prema Sveučilištu Južne Kalifornije (USC).
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.