Događaji

Unaprjeđenje stručnog rada

Protokoli i stručni aktivi za brže posvojenje djece bez roditeljske skrbi

Protokoli i stručni aktivi za brže posvojenje djece bez roditeljske skrbi

S ciljem izjednačavanja mogućnosti za posvojenje svoj djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi u Ministarstvu socijalne politike i mladih u srijedu je održan prvi od pet stručnih aktiva za ravnatelje i djelatnike centara za socijalnu skrb, kojima se obratila i ministrica Bernardica Juretić.

Cilj nam je unaprjeđenje stručnog rada u ovom području i želja da što manje djece odrasta u institucijama, a što više u obiteljima, rekla je ministrica naglasivši nužnost otklanjanja administrativnih prepreka za posvojenje, doznaje se u ministarstvu.

Preduge postupke treba pojednostaviti tako da se djeca maksimalno zaštite, a potencijalnim posvojiteljima skrati čekanje na dijete, istaknula je Juretić.

Protokol o postupcima posvojenja

Kako bi postupci bili što učinkovitiji Ministarstvo socijalne skrbi nedavno je izradilo "Protokol o postupanju u postupcima posvojenja". Njime se uređuju načini postupanja kao i rokovi za poduzimanje potrebnih radnji kako bi se postupak posvojenja proveo tako da najbolje štiti prava i dobrobit djeteta.

Svrha mu je standardizacija postupanja svih centara za socijalnu skrb, povećanje transparentnosti, ubrzavanje postupaka te mogućnost većeg uključivanja potencijalnih posvojitelja.

Uz taj i "Protokol o postupanju nadležnih tijela u postupcima međudržavnog posvojenja djeteta iz RH", koji je donijet u srpnju ove godine, po prvi se puta uređuju postupci svih dionika vodeći pri tome računa o utjecaju proteka vremena koje je u dobi djetinjstva iznimno važno, te se omogućava izjednačavanje mogućnosti za posvojenje svoj djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi, ističu u ministarstvu.

Ostala četiri stručna aktiva za ravnatelje i djelatnike centara za socijalnu skrb održat će se tijekom rujna u Slavonskom Brodu,  Rijeci, Zagrebu i Splitu.

Oko 3000 djece žive u udomiteljskim obiteljima i domovima za djecu

Po podacima udruge Adopta, među 3000 djece koja žive u udomiteljskim obiteljima i domovima za djecu, njih oko 500 godišnje ispunjava uvjete za posvajanje, ali ih čak 70 posto ostaje u sustavu socijalne skrbi. Riječ je o teže posvojivoj djeci, onoj starijoj od šest godina, onoj iz višebrojnih obitelji, pripadnicima manjinskih etničkih skupina, te djeci s razvojnim i zdravstvenim poteškoćama.

S druge strane, u Registru potencijalnih posvojitelja nalazi se 640 ljudi, parova i pojedinaca.

Posvojenje je regulirano Obiteljskim zakonom, a dijete mogu posvojiti bračni i izvanbračni drugovi zajednički, jedan bračni ili izvanbračni drug ako je drugi bračni ili izvanbračni drug roditelj ili posvojitelj djeteta, jedan bračni drug uz pristanak drugog bračnog druga te osoba koja nije u braku.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.