RTL istražio
Kako žive i koliko zarađuju Hrvati u Irskoj
Za Hrvate obećana zemlja - Irska se iz zraka doima sivom, no za mnoge je zlatna. Hladna i vlažna otočka klima, čini se, ne smeta Hrvatima, istražio je RTL.
Darko iz Osijeka ovdje je našao sve što u domovini nije - dobar posao u svjetski poznatoj IT tvrtki i pristojan stan.
"Velika je potražnja za poslovima. Vrlo brzo se može snaći. Ponekad je i sreća presudan faktor. Neki si nađu posao za dva dana, a nekima traje nešto duže", kaže Darko Jelošek.
IT-ovci su najbolje plaćeni, ali dobro prolaze i medicinske sestre, konobari, kuhari. Tako se i 25-godišnji Tomislav, odlučio zaputiti na Otok.
"Razlika između Hrvatske i Dublina je prije svega u tome što u Hrvatskoj iako sam radio od svoje 16 godine nisam vidio način na koji bi mogao živjeti neki normalan život. S time da nisam uživao nikakve luksuze, a na kraju mjeseca nije ništa ostajalo. Tu vidim već razliku. Na kraju mjeseca se nešto akumulira. Plaće su redovne, tjedne", opisuje Tomislav Jakopec.
A minimalna plaća je 1500 eura. No neki zarađuju i do 4000. S tim se pristojno živi, ako se pazi kako se troši jer cijene variraju.
Večere u restoranima znaju koštati između 20 i 30 eura. No ako meso kupujete u trgovini, ono je čak jeftinije nego u Hrvatskoj, a mlijeko je 5 kuna.
"Može se živjeti od plaće. Jedina stvar koja je skupa ovdje je stan i luksuzi kao što su cigarete alkohol, to je poprilično skupo", kaže Darko.
Leopold, koji živi sa svojom djevojkom, živio je u početku u hostelima i malim stanovima. Sada svoj život smatra vrlo ugodnim.
"Plaćam stan 1025 eura, i stan je otprilike 45 kvadrata. Stan izgleda odlično s obzirom na cijene koje su otišle gore", govori Leopold Kalajdžić.
Radi kao prodavač u trgovini alkoholnih pića. S voljenim Osijekom, veže ga glazba domaćih bendova u kojoj uživa
"Radio sam na benzinskoj u Hrvatskoj, ali želio sam promjenu. Nije razlog bio što nisam imao novaca. Lijepo mi je u Dublinu i uživam", priznaje.
Birokracija kao da ne postoji. Jedan papir dovoljan je za naći posao. Porezni broj. No ima i poslova za koje čak ni to ne treba, onih ilegalnih. Ima djevojaka iz Hrvatske koje se nisu snašle.
Gdje raste ekonomija, raste i prostitucija. A Irci koji nam, naravno nisu željeli pred kameru govore kako se usluga može naručiti preko mobilne aplikacije. A u struci je jako cjenjena i jedna Hrvatica.
Jer Irska vam neće pokloniti ništa.
"Ako ne znaš engleski jezik teško uspijevaš pa ima i onih koji su se vratili", kaže Darko.
A oni koji su ostali, uglavnom nam govore, ne misle se vraćati nazad.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
U Dalmaciji umjereno i pretežno oblačno, povremeno s kišom, te slabo i umjereno jugo uz uglavnom malo valovito more. Najniža temperatura zraka od 9 °C u unutrašnjosti do 14 °C na otocima, a najviša između 14 i 17 °C.
-
Novoimenovani povjerenik Europske unije za promet ističe kako su prijevoz i turizam dva ključna stupa održive konkurentnosti bloka te smatra da je važno poboljšanje željezničke infrastrukture.
-
Globalni sporazum o plastici, koji se reklamira kao najvažniji ekološki sporazum od Pariškog sporazuma iz 2015., trebao bi se pregovarati u Južnoj Koreji tijekom sljedećeg tjedna.
-
Europska agencija za lijekove (EMA) potvrdila je da istražuje lijek protiv bolova metamizol. Sumnjaju kako je povezan sa slučajevima koji su doveli do smrti pacijenata i stanja u kojem su bijela krvna zrnca ozbiljno oslabljena.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.