Povlačenje smrtne kazne
Vijeće Europe upozorava Tursku da ne uvodi smrtnu kaznu
Vijeće Europe (VE) upozorilo je u nedjelju Tursku da ponovno ne uvodi smrtnu kaznu, u vrijeme dok se Ankara obračunava s osumnjičenima za sudjelovanje u neuspjelom vojnom udaru u srpnju i otpušta još 10.000 državnih službenika.
"Smrtna kazna je nespojiva s članstvom u Vijeću Europe", tweetala je organizacija koju čini 47 zemalja članica, među njima i Turska, dan nakon što je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan izjavio da će njegova vlada od parlamenta zatražiti da razmotri ponovno uvođenja smrtne kazne.
"Uskoro, uskoro, ne brinite. Uskoro ćemo je uvesti, u skladu s Božjom voljom", odgovorio je Erdogan u subotu svojim pristašama u Ankari koji su skandirali: "Želimo smrtnu kaznu!"
Smrtnu kaznu zabranili 2005., pa je opet žele uvesti nakon puča
Iako nije precizirao kada to kani učiniti, Erdogan je rekao da će prijedlog iznijeti parlamentu te kako je siguran da će on biti usvojen, a potom i ratificiran.
Turska je 2004. ukinula smrtnu kaznu nakon što je zemlja podnijela zahtjev za pristupanjem Europskoj uniji.
Ankara je službeno podnijela zahtjev za članstvom u EU 2005. Od tada je otvoreno 15 od 35 pregovaračkih poglavlja, no do danas je zatvoreno samo jedno.
Pitanje smrtne kazne na dnevnom se redu ponovno našlo nakon neuspjelog vojnog puča počinjenog u srpnju. Od tada je službena Ankara otpustila stotinu tisuća državnih službenika, a 35.000 ljudi uhitila zbog navodnog podupiranja puča.
Kao vođa državnog udara optužen je Muhammed Fethullah Gülen, turski propovjednik i klerik s adresom u San Francisku. On se odbija vratiti u Tursku i prisustvovati svojem suđenju, a službena Turska je zatražila od SAD-a njegovo izručenje.
Vezane vijesti
-
Budući da on mora potpisati takav nacrt zakona nakon njegova prihvaćanja u parlamentu, rekao je da će to učiniti 'bez oklijevanja'.
-
-
-
Izdvojeno
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
-
Svi koji imaju slab sluh, ali ne nose slušni aparat, trebali bi razmisliti još jednom jer je utvrđeno da pomaže ljudima da žive dulje, prema Sveučilištu Južne Kalifornije (USC).
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.