crna statistika
Hrvatska: Lani 18 žena ubile njima bliske muške osobe
Prošle godine u Hrvatskoj su čak 18 žena ubile njima bliske muške osobe, što je najveći broj ubojstava u zadnjih sedam godina, istaknuto je u utorak na zajedničkoj tematskoj sjednici Povjerenstva za ravnopravnost spolova Grada Zagreba, Odbora za nacionalne manjine i Gradske koordinacije za ljudska prava koja je s temom "Femicid - situacija u Republici Hvatskoj" održana u zagrebačkoj Gradskoj skupštini.
Prema podatcima MUP-a, od 2012. do 2016. u Hrvatskoj su 72 žene
ubili njihovi muževi/partneri/bivši muževi ili bliski muškarci.
"Femicid u Hrvatskoj čini 25 do 30 posto svih ubojstava, što je
uistinu zabrinjavajući podatak", rekao je pravni savjetnik iz
Ureda pravobraniteljice za ravnopravnost spolova Nebojša
Paunović.
Uz jasan trend brutalizacije nasilja i tranzicije nasilja prema
ženama i nasilja u obitelji iz područja prekršajnog u područje
kaznenog prava, uočeno je povećanje broja ubojstava žena, što
upućuje na to da zakonske, pravosudne, medijske te druge
obrazovne i edukacijske mjere suzbijanja nasilja prema ženama
ipak nisu postigle željene rezultate u smislu smanjenja broja
slučajeva nasilja sa smrtnim posljedicama, nego, naprotiv, broj
ubijenih žena, nažalost, raste, ustvrdio je Paunović.
Rekao je da te brojke i dalje jasno upućuju na znatnu i ozbiljnu
fizičku ugroženost žena od bliskih im muškaraca. Paunović je
dodao da taj trend porasta najtežih kaznenih djela među bliskim
osobama te nepostojanje odgovarajućega zakonskog okvira za
zaštitu žrtava u partnerskim vezama traži hitno poboljšanje
zakonodavstva i sustava kažnjavanja, kampanju osvješćivanja
javnosti o tom problemu, posebno muškaraca, edukaciju policije,
pravosuđa i državnog odvjetništva te rad na prevenciji nasilja u
obitelji i prema ženama na svim društvenim razinama.
Podsjetio je da institucija pravobraniteljice za ravnopravnost spolova na nacionalnoj razini koordinira rad radne skupine za monitoring femicida radi unaprjeđenja prevencije nasilja i zaštite žrtava. Radi se na vođenju detaljne rodne statistike, praćenju i analizi individualnih slučajeva i situacija koje su dovele do ubojstava žena kako bi se uočili ključni propusti mjerodavnih tijela.
S tim je, rekao je Paunović, direktno komplementaran novi EU projekt "Izgradnja efikasnijeg sustava zaštite: promjena sustava za borbu protiv nasilja prema ženama", kroz koji žele analizirati "krhke karike" sustava - od policijskih službenika koji su prvi u kontaktu sa žrtvom, preko državnih odvjetnika koji su odgovorni za pravno klasificiranje i progon takve vrste kaznenih djela, do pravosudnih tijela odgovornih za kažnjavanje slučajeva nasilja prema ženama.
Pritom je istaknuto zagovaranje učinkovitije suradnje među institucijama i ključnim društvenim akterima koji sudjeluju u prevenciji, pravnom progonu i kažnjavanju nasilnika. Isto tako, težit će se osnaživanju institucionalne pomoći i potpore ženama žrtvama nasilja. "Vjerujem da će suzbijanje nasilja prema ženama i njegovo adekvatno kažnjavanje postati naša zajednička i primarna odgovornost", poručio je Paunović.
Vezane vijesti
-
U povodu Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović istaknuo je u četvrtak odlučnost Vlade u zaštiti žrtava rodnog i obiteljskog nasilja.
-
Unatoč svim naporima Vlade u suzbijanju nasilja na ženama, prošle je godine ubijeno 19, a u prvih osam mjeseci ove godine osam žena, istaknuto je srijedu na obilježavanju Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i u obitelji.
-
Situaciju u Hrvatskoj po pitanju ženskih prava i nasilja nad ženama nije dobra, svake godine sve je veći broj ubijenih, a svakih 15 minuta u Hrvatskoj je jedna žena zlostavljana, istaknuto je u subotu na prosvjedu "Sluškinje ustaju za ratifikaciju Istanbulske konvencije".
-
Istanbulska konvencija je prvi sveobuhvatni instrument na europskoj razini kojim se utječe na eliminaciju nasilja protiv žena
Izdvojeno
-
HOROSKOP - Dnevni horoskop
-
Omiljeno sanjkalište Ličana i Dalmatinaca Cvituša kod Lovinca, otvorila je svoja vrata. Snijega ima obilje, na radost i veselje najmlađih, ali i onih starijih pa zimske radosti - mogu početi.
-
Italija je drastično povećala kazne za cijeli niz prometnih prekršaja, uključujući strože kazne za vožnju iznad dopuštene razine alkohola u krvi koje mogu doseći do 2200 eura, zajedno sa šestomjesečnom zabranom vožnje.
-
Taylor Swift je dvije godine dugom i dvije milijarde dolara vrijednom turnejom srušila rekorde, ispisala povijest i doslovno izazvala potres. Što bi nakon toga najveća zvijezda svijeta još uopće mogla učiniti?
Reci što misliš!