Igra s adresama
Istraga nad Dragičevićem zbog utaje poreza
Prema izračunu Večernjeg lista, bivši direktor Ine je samo na otpremnini od 6,8 milijuna kuna prijavom u Pušći sebi u džepu ostavio 200.000 kuna
Općinska državna odvjetnica u Zagrebu, željka Pokupec najavila je da će se pokrenuti istraga kako bi se provjerile da je Tomislav Dragičević prijavio fiktivno prebivalište u Dubravi Pušćanskoj, Općini Pušća, gdje ima vikendicu, i to kako bi plaćao manji prirez, piše Večernji list.
U zagrebačkom Općinskom državnom odvjetništvu postoji već praksa po kojoj se utužuju ovakvi slučajevi, a nedavno je donesena i prva nepravomoćna presuda. Radi se o kaznenom djelu prevara u službi iz članka 344 Kaznenog zakona. Ovisno o tome koliki je iznos štete, propisana je i visina kazne. Ako je šteta do 30.000 kuna, zapriječena je zatvorska kazna do pet godina, a ako je šteta viša od toga iznosa - zatvor koji sud može izreći je do 10 godina.
Prema izračunu Večernjeg lista, bivši direktor Ine je samo na otpremnini od 6,8 milijuna kuna prijavom u Pušći sebi u džepu ostavio 200.000 kuna, kolika je razlika u prirezu (Zagreb ima stopu od 18 posto, a Pušća od 10 posto), što znači da bi ga u slučaju kaznenog progona manipuliranje s prebivalištem i 'ušteda' na porezu mogli stajati podosta gubitka slobode.
Za dokazivanje kaznenog djela potrebno je utvrditi da Dragičević doista ne živi u vikendici u kojoj je prijavljen, te da se ondje lažno prijavio upravo radi ostvarivanja koristi na koju nema pravo.
O tome koliko je Dragičević stvarno prisutan u svojoj vikendici Večernjakovi novinari pitali su njegova susjeda, Ivana Zvonimira Čička iz HHO-a koji je još prije 12 godina iz Zagreba otišao živjeti u taj kraj.
Čičak kaže kako je od Dragičevićeve vikendice udaljen 300 metara zračne linije, a cestom oko kilometar, i da u ovih 12 godina koliko je tamo bivšeg šefa Ine nikada nije vidio na njegovu imanju premda gotovo svakodnevno prolazi pokraj njegove vikendice.
'U blizini je i vikendica odvjetnika Silvija Degena, odvjetnika Gorana Mikuličića, Stjepana Hercega i drugih. No, dok je Degen stalno tamo, kod Dragičevića nisam vidio čak ni parkirani automobil', rekao je Čičak.
Vezane vijesti
-
Navodno i sada kada je član Uprave Ine, i to navodno na ugovor o djelu, prima bruto plaću od čak 146.000 kuna, što je oko 76.000 kuna neto
-
U Ini isplatu nisu demantirali već su samo poručili kako, sukladno poslovnoj praksi, nikada ne otkrivaju detalje ugovora, odnosno sporazuma između kompanije i drugih strana
-
Sanader: Gospodarstvo u "hladnom pogonu"
-
Iluzorno je očekivati da se smanjivanjem cijene domaće nafte i plina može smanjivati inflacija, smatra Dragičević
Izdvojeno
-
Strukovni sindikat pomoraca Jadrolinije i Sindikat pomoraca Hrvatske jutros su u 8 sati i 30 minuta organizirali mirni prosvjed u zadarskoj luci Gaženica.
-
Društvo arhitekata Zadra (ZDA) i Odbor za urbanizam ZDA pozivaju na završni događaj ciklusa predavanja Turizam & Urbanizam – panel raspravu koja će se održati u četvrtak, 20. ožujka u polivalentnoj dvorani Dvije palače, s početkom u 17 sati.
-
Utakmica se igra u petak s početak u 18 sati, uz izravan prijenos na HKS televiziji.
-
Papa Franjo danas će iz rimske bolnice Gemelli, gdje mjesec dana liječi obostranu upalu pluća, obilježiti 12. godišnjicu izbora za vjerskog poglavara 1,4 milijarde katolika u svijetu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.