Pad njihova imuniteta?
Što je uzrok pomora dupina na Jadranu?
Svi dupini su zaštićene životinjske vrste, pa je stoga njihovo uznemiravanje, a osobito ubijanje strogo zabranjeno
Dobri dupin (Tursiops truncatus) čije je truplo pronađeno 15. veljače u uvali sv. Luke kod Jelse bila je mlada i spolno nezrela ženka, a stradala je od akutne smrti. Ona se vjerojatno ugušila u koći ili nekoj drugoj ribarskoj mreži, piše slobodnadalmacija.hr
Rez na polovici njezina tijela napravljen je nožem postmortalno, tjo jest kad je već bila mrtva - kazao je doc. dr. sc. Tomislav Gomerčić iz Zavoda za biologiju Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, ustanove koja se, između ostalog, bavi istraživanjem i utvrđivanjem smrtnosti kitova u Hrvatskoj. Za namjerno ubijanje te simpatične, nadasve inteligentne i prekrasne životinje, koja je zapravo najčešći sisavac u Jadranskome moru, zapriječena je novčana kazna u iznosu od 35 tisuća kuna. Međutim, znakovito je da su ljudi s obale od 17. siječnja do 16. veljače naišli na još šest lešina odraslih plavobijelih dupina (Stenella coeruleoalba), a u istom razdoblju u Italiji pronađene su još četiri.
Kod Jelse je pronađen dobri dupin, a ostali su dupini bili plavobijeli: Susak (17. siječnja), uvala Kneža na Korčuli (25. siječnja), Štikovica kod Dubrovnika (27. siječnja), Sobra na Mljetu (2. veljače), Okrug Donji na Čiovu (9. veljače) i Privlaka kraj Zadra (16. veljače).
Premda se ne znaju točni razlozi njihova uginuća, sa sigurnošću se
može reći da nisu stradali zbog antropogenog utjecaja, odnosno ljudskog
djelovanja. Naime, dupini su imali jake parazitoze, što upućuje na pad
njihova imuniteta zbog neke kronične bolesti ili općenito lošeg
zdravstvenog stanja. - U hrvatskom dijelu Jadrana godišnje stradaju prosječno tek jedan do
tri plavobijela dupina. Najnovija ugibanja tih dupina, koji inače nisu
tako česti stanovnici našega mora, upućuju na epizootiju, dakle
oboljenja i uginuća od neke zarazne bolesti.
U razdoblju od 1990. do 1992. evidentirana su njihova masovna uginuća u Sredozemlju zbog morbillivirusa, a da bi eventualno i sada potvrdili taj uzrok stradavanja, moramo napraviti dodatne pretrage - rekao je doc. dr. sc Gomerčić, pohvalivši dobru suradnju s građanima kad je riječ o viđenju ili pronalasku trupla dupina, čemu je sasvim sigurno pridonijela i web-stranica http://crodolphin.vef.hr
Od 1990. godine pa do danas domaći stručnjaci pregledali su više od 240 lešina dupina. Oni u velikom broju slučajeva stradavaju utapanjem u ribarskim mrežama ili strangulacijom grkljana dijelovima mreža, a među poznatim uzrocima smrti, nažalost, bili su i podvodne eksplozije (ribolov dinamitom), opstipacija smećem i slično. Tijekom 2008. zabilježena su dva ubijanja harpunom kod Drvenika pokraj Makarske i u Barbarigi, dok ih je isto toliko stradalo 2010. kod Kaprija olovnom sačmom i u uvali Budava, južno od Duge uvale u Istri.
- Svi dupini su zaštićene životinjske vrste, pa je stoga njihovo uznemiravanje, a osobito ubijanje strogo zabranjeno. Kad se utvrdi da je smrt uzrokovana namjerno, izvještaje šaljemo krimslužbama policijskih uprava, prema mjestu pronalaska dupina, ali i inspektorima Ministarstva zaštite okoliša i prirode. Počinitelji prijavljenih kaznenih djela se u pravilu ne pronalaze, a jedan od razloga je i to što prođe dosta vremena od ubijanja dupina do pronalaska njegova trupla - zaključio je dr. Gomerčić. Sa svojim stručnim timom, kada je riječ o istraživanju živih dupina, odlično surađuje s Udrugom za zaštitu prirode “Val” iz Zagreba i njemačkim GRD (Društvom za zaštitu dupina) iz Münchena.
SD/eZd
Vezane vijesti
-
Crnogorska vlada objavila je u četvrtak da su Crna Gora i Hrvatska postigle suglasnost o osnivanju međudržavne komisije koja bi se na detaljniji način posvetila rješavanju pitanja broda „Jadran“, s obzirom na različita tumačenja kome brod pripada.
-
Državni ured za reviziju utvrdio je kako Hrvatska nema dostatnu opremu za sprječavanje i ograničavanje onečišćenja mora većih razmjera.
-
Na sjevernom i srednjem Jadranu, a od kraja dana i na južnom, očekuju se mjestimični olujni udari bure. Lokalno izraženiji pljuskovi s grmljavinom, prvo na sjevernom i srednjem, a navečer i u noći i na južnom Jadranu.
-
Izdvojeno
-
U hladniji ponedjeljak promjenjivo oblačno i nestabilno, uz povremenu kišu, ponegdje i obilnije pljuskove s grmljavinom pa i nevrijeme. Na moru jugo, često i olujno.
-
Svijet je ove svibanjske nedjelje po 12. put trčao za one koji ne mogu. Posebno dobra atmosfera bila je u Zadru, gdje je poslana jasna poruka nade i ispisana još jedna prekrasnu priča o zajedništvu.
-
Bogati program koji će se održati od svibnja do rujna u Bibinje će dovesti brojne zanimljive izvođače, a publika će uživati u raznovrsnim nastupima, gastronomskim manifestacijama te kulturnim i sportskim događanjima
-
Zadar je u pretposljednjem, 32. kolu FAVBET Premijer lige na Višnjiku porazio Split rezultatom 87:65
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.