Prema neslužbenim informacijama
Pozivi za Somaliju skinuli s mobitela čak 85 tisuća kuna
Prema neslužbenim informacijama našeg lista, velik je broj korisnika Tele2 nasjeo na SMS poruku sadržaja »Hitno me nazovi!« koja je ovih dana kolala telekomunikacijskom mrežom, i uzrokovao si trošak od ukupno 85.000 kuna!
Nakon što bi primili poruku, pozivali bi natrag taj broj, ne gledajući odakle on dolazi. Riječ je o somalijskom operateru, zbog kojeg je svaka minuta poziva na koji se nitko u Somaliji, dakako, nije javljao, hrvatskim korisnicima s računa skidala 18,55 kuna. Budući da se ukupan trošak prijevare popeo na 85.000 kuna, to znači da su korisnici Tele2 na mobitelima, pozivajući Somaliju, potrošili preko četiri i pol tisuće minuta. Koliki su trošak njihovim korisnicima uzrokovali somalijski prevaranti, u Tele2 službeno ne otkrivaju, napominjući samo kako u ovom trenutku još nemaju točan podatak o razmjeru problema.
»Dobio sam poruku sadržaja »Hitno me nazovi!«. Došla je s pozivnog broja +252, što je Somalija. Uvijek stižu poruke s drugog broja i kad se taj broj nazove, nitko se ne javlja. Zvoni, ali poziv je ipak uspostavljen i skidaju se novci s računa«, požalio se na portalu 034portal.hr čitatelj Karlo Mihelec iz Krivaja pored Požege. Čim je vidio poruku, nazvao je, kaže, jer je u tom trenutku pomislio da je doista nešto hitno. Nije, veli, obraćao pozornost na broj pošiljatelja. »Samo je zvonilo i nitko se nije javljao. Poslije sam saznao da je to prevara i da tako samo skidaju novce s računa. Kad sam jučer nazvao, poziv je trajao 15-ak sekundi i skinuli su mi 18,55 kuna. Evo i jutros su me opet zvali. Nazovu i prekinu, i uvijek je drugi broj«, posvjedočio je Mihelec prije tjedan dana slavonskom portalu. Poruka je, osim s pozivnog broja +252, stizala i sa broja +224, ali i sa, može se čuti od drugih korisnika, pozivnog broja +387, za BiH.
U Tele2 ističu da imaju sustav za otkrivanje i prevenciju zlouporaba, kako bi pravovremeno zaštitili svoje korisnike od ovakvih slučajeva prijevare, dok su, kažu, korisnike i javnost o problemu odmah obavijestili putem društvenih mreža. Na kraju su cijeloj svojoj bazi, svim korisnicima, poslali i SMS s upozorenjem da na poruku ne odgovaraju. Određeni broj poziva, i trošak od 85.000 kuna, ipak se u međuvremenu provukao do dijela korisnika.
Iz Hrvatskog Telekoma odgovaraju kako su evidentirali određeni broj poziva prema navedenom broju, kojem je, međutim, pristup u suradnji s međunarodnim partnerima onemogućen. »Dakle, riječ je o neuspjelim pozivima, što znači da veza nije uspostavljena te se korisnicima HT-a takvi pozivi neće tarifirati«. VIPnet je, odgovaraju pak iz te kompanije, »na vrijeme zabranio mogućnost ostvarivanja poziva prema međunarodnom broju navedenom u SMS poruci te ni jedan Vip korisnik nije oštećen«.
Novi list
Vezane vijesti
-
-
Majka Duje Aničića, Dijana Aničić šokirana je neinformiranošću, ali ne krivi MORH, već ministarstva zdravstva i socijalne skrbi
-
Ministar Šime Erlić uručio je u ponedjeljak, 3. lipnja 2024. godine u Mostaru ugovore u sklopu Programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine za 2024. godinu. Uručeno je 88 ugovora o financiranju projekata u ukupnoj vrijednosti 4,2 milijuna eura.
-
Nakon što se u našim krajevima pojavila u studenom 2023. godine, prizori polarne svjetlosti, ponovno su u petak, 10. svibnja bili vidljivi iz svih krajeva Hrvatske, od Istre do Dubrovnika, pa i na kontinentu, od Zagreba do Vinkovaca, a vedro nebo nagradilo je sve one koji su je željeli fotografirati.
Izdvojeno
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67.
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Motoristi će razveseliti djecu svojim dolaskom, prigodnim poklonima i zajedničkim druženjem.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.