evo detalja
Porezna uprava objavila vodič za nekretnine
Porezna uprava objavila vodič za nekretnine: Tko plaća, koliko iznosi, tko je izuzet od plaćanja…
Porez na nekretnine utvrđuje se u skladu sa Zakonom o lokalnim porezima te odlukama o gradskim i općinskim porezima. Porez na nekretnine uveden je 1. siječnja 2025. kao zamjena za porez na kuće za odmor.
Što se smatra nekretninom za potrebe oporezivanja?
Nekretnina je:
- svaka stambena zgrada ili
- stambeni dio stambeno-poslovne zgrade ili
- stan te
- svaki drugi samostalni funkcionalni prostor namijenjen stanovanju
Što se ne smatra nekretninom?
Gospodarstvene zgrade koje služe za smještaj poljoprivrednih strojeva, oruđa i drugog pribora te nekretnine za koje se, prema odluci o komunalnoj naknadi, određuje koeficijent namjene za proizvodni ili neproizvodni poslovni prostor.
Tko plaća porez na nekretnine?
Porez na nekretnine plaća:
- vlasnik nekretnine – pravna i fizička osoba (domaća/strana).
- korisnik nekretnine – ako je na njega obveza plaćanja komunalne naknade prenesena pisanim ugovorom, ako se nekretninom koristi bez pravne osnove ili ako se ne može utvrditi vlasnik.
Koliko iznosi porez na nekretnine?
- Porez se plaća godišnje u iznosu od 0,60 do 8,00 eura/m2 korisne površine nekretnine.
- Iznos poreza utvrđuje se ovisno o lokaciji nekretnine, a može se povećati ovisno o drugim kriterijima koji utječu na vrijednost nekretnine kao što su starost nekretnine ili prisutnost sadržaja (ali u tom slučaju ne može iznositi više od 8,00 eura/m2).
- Odluku o visini poreza donosi grad odnosno općina na čijem se području nalazi nekretnina.
Što treba napraviti?
Prijavu podataka bitnih za oporezivanje nije dužan podnijeti porezni obveznik za nekretninu za koju plaća komunalnu naknadu.
Podatke koje porezni obveznik treba dostaviti nadležnomu poreznom tijelu do 31. ožujka godine za koju se utvrđuje porez na nekretnine jesu:
- promjena obračunske površine nekretnine
- promjena namjene nekretnine
- dokaz o iznajmljivanju nekretnine na temelju ugovora o najmu ili zakupu koji nije prijavljen Poreznoj upravi radi plaćanja poreza na dohodak od imovine (najmodavac ili zakupodavac pravna osoba)
- dokaze koji utječu na ostvarivanje uvjeta za oslobođenje od plaćanja poreza na nekretnine, a koji nisu poznati poreznom tijelu (navedeno u točkama 4.–8., niže u tekstu).
Koja su izuzeća od plaćanja poreza na nekretnine?
Porez na nekretnine ne plaća se na nekretnine:
- koje služe za stalno stanovanje
- koje se iznajmljuju na temelju ugovora o najmu za stalno stanovanje (najmanje 10 mjeseci)
- koje domaćinu određenomu prema propisu kojim se uređuje ugostiteljska djelatnost služe za stalno stanovanje
- kada je onemogućena stambena namjena nekretnine (npr., nekretnina je bez infrastrukture, bez krova, narušene statike i slično)
- kada se nekretnina ne može koristiti zbog prirodnih nepogoda
- javne namjene i nekretnine namijenjene institucionalnom smještaju osoba
- koje se u poslovnim knjigama trgovačkih društava vode kao nekretnine namijenjene prodaji ako je od dana unosa u poslovne knjige do 31. ožujka godine za koju se utvrđuje porez proteklo manje od šest mjeseci
- preuzete u zamjenu za nenaplaćena potraživanja ako je od dana preuzimanja do 31. ožujka godine za koju se utvrđuje porez proteklo manje od šest mjeseci
- u vlasništvu općine ili grada koje se nalaze na njihovu području
- u vlasništvu osoba koje se, prema odlukama gradova odnosno općina, smatraju socijalno ugroženim građanima.
Kome se trebamo obratiti?
Za utvrđivanje i naplatu poreza na nekretnine obratite se nadležnomu poreznom tijelu – gradu odnosno općini na čijem se području nalazi nekretnina ili nadležnoj ispostavi Porezne uprave. Nadležno porezno tijelo definirano je prema odlukama gradova odnosno općina koje su dostupne u dijelu Regulativa/Propisi.
Važno!
|
Vezane vijesti
-
Koncert pod nazivom Koraci u ritmu prijateljstva će se održati u nedjelju, 25. svibnja 2025. godine, s početkom u 20 sati, u prekrasnom ambijentu Gradske lože u Zadru.
-
''Divlji dijamant'' je na rasporedu u subotu 24. svibnja s početkom od 20h
-
Hrvatska turistička zajednica nedavno je donijela odluku o raspodjeli sredstava lokalnim turističkim zajednicama za nabavu sadnica stabala u 2025. godini u okviru projekta „Hrvatska prirodno tvoja“ – „Croatia naturally yours“.
-
Hrvatska udruga za odnose s javnošću (HUOJ) organizirala je okrugli stol pod nazivom “Tajne influencera: između stvarnosti i lažnih vijesti” u Centru za mlade u Zadru. Cilj rasprave bio je osvijestiti javnost o snažnom utjecaju influencera na djecu i mlade u digitalnom dobu, s posebnim naglaskom na problem dezinformacija i manipulacije sadržajem.
Izdvojeno
-
Sve u životu ima svoje vrijeme. Život se ne može ubrzati. Postajanje čovjekom se ne može ubrzati, to postaješ onda kada si za sve izazove spreman.
-
Obećajte sebi da ćete uzvraćati udarce, da ćete se boriti još jače, smijati još glasnije i duže i odupirati se nedaćama kad god vas zadese. Obećajte si da ćete biti sila na koju se treba računati – jer i jeste sila na koju se treba računati. Dajte sebi slijedeća obećanja i nikada ih nemojte prekršiti!
-
U digitalnom dobu u kojem sve više oslanjamo svoje živote i poslove na tehnologiju, kibernetičke prijetnje postaju sve opasnije i sofisticiranije. Među njima posebno se ističe ransomware - oblik zlonamjernog softvera koji predstavlja ozbiljnu prijetnju sigurnosti podataka i sustava diljem svijeta.
-
Putnici bi trebali uzimati cink i vitamin C dva sata prije polaska na putovanje, savjetuje liječnik Steve Burgess. Ako to učinite, smanjit ćete šanse za bolest.
Reci što misliš!