Biznis

nije loše!

Pet trikova uz koje možete sačuvati gotovo 1000 eura na računima

Pet trikova uz koje možete sačuvati gotovo 1000 eura na računima
Emica Elvedji /PIXSELL

Samohrana majka podijelila je pet trikova uz koje uštedi gotovo 1000 eura na računima

Kad se Karena Sophia (44), mama dvoje tinejdžera i feng shui savjetnica iz engleskog Worcestershirea, prije četiri godine uselila u svoju kuću iz viktorijanskog razdoblja, njeni računi za plin i struju iznosili su 240 eura mjesečno. Kao da to nije dovoljno visoko, e-mail njezinog dobavljača energije prijetio je povećanjem njenih mjesečnih plaćanja na pozamašnih 542 eura.

“Samohrana sam mama, ne mogu si priuštiti da plaćam toliko. Znala sam da moram nešto učiniti u vezi s tim”, rekla je Karena.

Ona je zaustavila porast svojih računa uz nekoliko pametnih i jednostavnih trikova. Net.hr prenosi da je smanjila svoje isplate na samo 163 eura mjesečno, čime je uštedjela gotovo 964 eura godišnje.

Evo o kojim se trikovima radi!

1. Obložila je stražnju stranu radijatora

Karenino prvo jednostavno, brzo i jeftino rješenje bilo je dodavanje toplinske obloge na stražnju stranu radijatora.

“Većina topline iz radijatora nestaje kroz zidove, tako da postavljanje toplinske obloge, koju sam kupila za 12 eura na internetu i izrezala, između radijatora i zidova pomaže zadržati toplinu unutra. To znači učinkovito reflektiranje topline natrag u sobu, tako da ne moram dugo imati uključeno centralno grijanje. Mogla sam odmah osjetiti razliku u sobi”, objasnila je.

2. Dodatna izolacija kuće

Karena je stavila zavjesu na dno svog stubišta kako ne bi gubila toplinu na stepenicama te je trakom začepila pukotine na prozorima. Također je dodala dodatnu izolaciju na visokim stropovima i u podrumu.

“Vrlo je skupo ugraditi vanjsku izolaciju, pogotovo ako kuća nema šuplje zidove, poput moje koja je sagrađena 1900. godine i tražili su da platim 10.855 eura! Ali unutarnja izolacija je lakša za napraviti i košta mnogo manje. Popravak pukotina u zidovima i vratima pomaže u smanjenju gubitka topline”, istaknula je Karena.

3. Električne deke na krevetima i sofama

Karena, također, ima električne deke na krevetima i na sofi, a platila ih je oko 54 eura. Ona je tako smanjila količinu grijanja u hladnijim mjesecima s pet sati dnevno na samo jedan sat ujutro i jedan navečer.

4. Počela je koristiti fritezu na vrući zrak

Karena je također počela koristiti fritezu na vrući zrak za gotovo sve svoje kuhanje i priprema više obroka odjednom koje kasnije brzo podgrije i tako troši manje električne energije.

Više gotovo nikad ne uključuje svoju pećnicu, a kad to učini, ima sjajan trik za uštedu energije.

“Mnogi ljudi to ne znaju, ali metalna posuda za pečenje uzrokuje da pećnica troši više električne energije, pa je bolje raditi obroke u nekoj od drugog materijala kako biste potrošili manje energije”, objasnila je.

5. Praktičnija i štedljivija sušilica rublja

Karena je, također, zamijenila svoju kondenzacijsku sušilicu rublja sa sušilicom s toplinskom pumpom te tako uštedi oko šest eura mjesečno.


Reci što misliš!