1.63 milijardi eura
Krenula isplata novih plaća za zaposlene u javnoj upravi, u travnju 32% veće plaće
Isplata plaća prema uvećanim koeficijentima započela je za 244 tisuće zaposlenih u javnoj upravi.
Službenicima i namještenicama u državnoj službi i javnim službama počela je isplata plaća prema novim, uvećanim koeficijentima, a njihove plaće u travnju su povećane u prosjeku za 32 posto u odnosu na isto razdoblje lani, priopćilo je u subotu Ministarstvo pravosuđa i uprave.
Isplata plaća prema uvećanim koeficijentima započela je za 244 tisuće zaposlenih u javnoj upravi.
"Uvećanje plaća u državnoj službi i javnim službama rezultat je reforme sustava plaća kojom je Vlada Republike Hrvatske nakon gotovo tri desetljeća uvela novi sustav plaća, pravedniju i jednostavniju kategorizaciju i konsolidaciju radnih mjesta u državnoj službi i javnim službama", ističe se u priopćenju.
Za povećanje plaća 1.63 milijardi eura
Za najveće povećanja plaća službenika i namještenika izdvojeno je 1.63 milijardi eura, dodaje se.
Donošenje jedinstvenog Zakona o plaćama u državnoj službi i javnim službama rezultat je socijalnog dijaloga Vlade i sindikata i nastavak politike rasta plaća, navode iz Ministarstva.
Podsjećaju da je osnovica za obračun plaća za državne i javne službenike i namještenike od 2016. godine porasla za više 40 posto, povećani su iznosi za božićnice, regres i dar za djecu te je uvedeno novo pravo na uskrsnicu u iznosu od 100 eura.
Novi koeficijenti i u Hrvatskoj vojsci, plaće vojnicima veće oko 38 posto
Reformom sustava plaća doneseni su i novi koeficijenti u Hrvatskoj vojsci čime su plaće hrvatskim vojnicima uvećane za oko 38 posto.
Uz to, 1. travnja stupile su na snagu izmjene i dopune Zakona o plaći i drugim materijalnim pravima pravosudnih dužnosnika zahvaljujući kojima će suci i državni odvjetnici dobiti uvećane plaće i materijalna prava, priopćilo je Ministarstvo pravosuđa i uprave.
Izdvojeno
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
-
Svi koji imaju slab sluh, ali ne nose slušni aparat, trebali bi razmisliti još jednom jer je utvrđeno da pomaže ljudima da žive dulje, prema Sveučilištu Južne Kalifornije (USC).
Reci što misliš!