malo statistike
Zračna luka Zadar po broju putnika četvrta u Hrvatskoj
Zračna luka Dubrovnik je treća sa 2,4 milijuna putnika ili 12,5 posto više, a četvrta je zračna luka Zadar, koja je još jedina imala putnika iznad milijun tj. 1,4 milijuna, čime je i za 12,1 posto premašila promet iz 2022.
Hrvatske zračne luke su u 2023. s više od 11,2 milijuna putnika za 15,2 posto premašile 2022., pri čemu su najviše putnika imale zračne luke Zagreb i Split, najveći porast zračna luka Osijek, a jedini pad broja putnika zračna luka Rijeka, pokazuju podaci DZS-a.
Porastu broja putnika u zračnim lukama u 2023. pridonijelo je i 11,2 posto više putnika samo u prosincu 2023. nego u istom mjesecu u godini prije ili njih 339 tisuća.
Godišnji i prosinački porast broja putnika na zračnim lukama pratilo je i povećanje operacija zrakoplova (slijetanja i polijetanja), ali u manjem postotku - na godišnjoj razini za pet posto s nešto više od 124,1 tisuća tih operacija, a u prosincu za 3,5 posto, s oko 4.900 operacija.
Tereta je, po podacima DZS-a (Državnog zavoda za statistiku), u 2023. kroz zračne luke prošlo manje nego u 2022., za šest posto manje ili 6.200 tona, ali je u prosincu 2023. sa 873 tone zabilježen porast od 1,5 posto u odnosu na prosinac 2022.
Među zračnim lukama najviše putnika je u 2023. kao i ranijih godina uslužila zračna luka Zagreb, gotovo 3,7 milijuna, što je i 19,1 posto više nego u 2022., a s nešto manje putnika ili 3,3 milijuna slijedi zračna luka Split, čime je u odnosu na godinu prije u plusu od 15,6 posto.
Zračna luka Dubrovnik je treća sa 2,4 milijuna putnika ili 12,5 posto više, a četvrta je zračna luka Zadar, koja je još jedina imala putnika iznad milijun tj. 1,4 milijuna, čime je i za 12,1 posto premašila promet iz 2022.
Sa 413,4 tisuće putnika ili 8 posto više nego u 2022. slijedi zračna luka Pula, te sa 152 tisuće putnika zračna luka Rijeka, koja je i jedina zabilježila pad njihovog broja u 2023. u odnosu na 2022., od 6,1 posto.
S najvećim porastom putničkog prometa u 2023. od čak 137,7 posto u odnosu na 2022. izdvaja se zračna luka Osijek, ali još uvijek na 'maloj bazi' sa oko 36 tisuća putnika koji su lani koristili njezine usluge.
I otočne zračna luke Brač i zračno pristanište Mali Lošinj su 2023. završile s više putnika nego u 2022. - Brač za 22 posto više sa oko 16 tisuća putnika, a Mali Lošinj za 10,1 posto više sa njih oko 1750.
Vezane vijesti
-
U utorak, 27. svibnja 2025. godine, s početkom u 19 sati, Hrvatsko narodno kazalište Zadar bit će domaćin tradicionalnog godišnjeg koncerta učenika Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar. Ova Glazbena večer prilika je da mladi glazbenici predstave svoj rad i talent široj javnosti, a ulaz na koncert je besplatan za sve zainteresirane građane.
-
U petak, 23 svibnja 2025. godine maturanti diljem Hrvatske slave završetak srednjoškolskog obrazovanja, odnosno Dan maturanata ili Ludijadu
-
U Studentskom domu Sveučilišta u Zadru jučer su u sklopu konferencije pod naslovom „Poboljšanje rehabilitacije i kvalitete života pacijenata s kroničnim respiratornim bolestima“ predstavljeni rezultati projekta „BREATH - A European Collaborative and Innovative Partnership to Promote Physical Activity for Patients with Chronic Respiratory Conditions“.
-
Za upis u srednju školu u školskoj godini 2025./26. planira se 48 tisuća slobodnih mjesta u nešto više od 2000 razrednih odjela, a početak prijava bit će 26. svibnja, stoji u odluci o upisu u srednje škole za koju je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih otvorilo javno savjetovanje.
Izdvojeno
-
Domaći sirup od mladih borovih iglica ukusan je i prirodan način za jačanje organizma i ublažavanje respiratornih tegoba
-
Zadar je u prvoj polufinalnoj utakmici FAVBET Premijer lige na Višnjiku porazio Cibonu rezultatom 81:76
-
Čak i u ovim nesigurnim vremenima važno je zadržati realan pogled na stvari u našem životu.
-
Psi brzo shvate da će im, ako nešto žele, šapa pomoći da to i dobiju jer njihovi vlasnici obično reagiraju na to
Reci što misliš!