Banka zlata
Štednja koja donosi 8% godišnje?!
Europska centralna banka je na posljednjem sastanku članova odbora guvernera odlučila da referentne kamatne stope u eurozoni neće podizati barem do 2020. godine.
Osim toga, donesena je odluka o davanju novih nekoliko stotina milijardi eura jeftinih kredita komercijalnim bankama. Tim potezom je ECB priznala da se gospodarska situacija u Europi pogoršava i indirektno poručila da će kamatne stope još godinama biti na povijesno niskim razinama.
Kamatne stope na oročenu štednju su u većini europskih trenutno niže od stope inflacije, koja iznosi 1,5% na razini eurozone. To znači da svi oni koji oročavaju novac uz kamatnu stopu nižu od 1,5% zapravo štednjom gube novac!
S obzirom na situaciju, nije realno očekivati da će se kamatne stope u idućih 10 godina vratiti na razinu na kojoj su bile 2007. godine.
Osim što je štednja neisplativa, s dolaskom recesije raste i rizik bankrota banaka. Sjetite se samo redova ispred bankomata u Grčkoj, kada je država zakonom zabranila podizanje više od 50 eura dnevno s računa kako bi spriječila bankrot svih grčkih banaka. Upravo zbog toga posljednjih mjeseci raste interes za ulaganje u investicijsko zlato, tj. zlatne poluge i kovanice.
Naime, zlato se kroz povijest pokazalo kao iznimno sigurna investicija. U krizama, ratovima, raspadima država i carstava, kada pada vrijednost papirnog novca, dionica i nekretnina, zlato ostaje jedina imovina koja zadržava ili dobiva na vrijednosti.
Od napuštanja zlatnog standarda 1971. cijena zlata je u prosjeku rasla 8% godišnje, s tim da su postojali višegodišnji ciklusi rasta i pada. Na početku posljednje krize (od 2007. do 2011.) cijena zlata je porasla gotovo 200%. Tada se globalno gospodarstvo počelo oporavljati pa je cijena zlata godinama polagano padala, no sada počinje novi ciklus rasta. Na temelju prethodnih kriza se može zaključiti da će u idućim godinama zlato ponovno biti najunosnija investicija.
Još jedna prednost investicijskog zlata je to što je u cijeloj EU oslobođeno svih poreza. Za usporedbu, na kamatu dobivenu na štednju plaćate 12% poreza + prirez, kao i na dividendu. Ako kupite dionice ili udjele u investicijskim fondovima i prodate ih u roku kraćem od dvije godine, također ste državi dužni platiti 12% poreza na kapitalnu dobit + prirez (u Zagrebu 18%). Ako pak kupite zlato i profitirate na porastu cijene, sav profit ostaje vama.
Investicijsko zlato u obliku zlatnih poluga i zlatnika u Hrvatskoj je po najpovoljnim uvjetima moguće kupiti preko Banke Zlata. Prodajemo isključivo proizvode uglednih svjetskih kovnica, poput švicarskog Argor-Heraeusa i austrijske Münze Österreich, koja nas je stavila na popis ovlaštenih distributera u Europskoj uniji.
Pri predaji zlata, svaku polugu ili kovanicu pred klijentima provjeravamo na specijalnom uređaju za testiranje plemenitih metala te izdajemo certifikat kojim garantiramo kvalitetu proizvoda kupljenih preko nas.
Onim klijentima koji nemaju privatni sef omogućujemo besplatno čuvanje zlata i srebra kupljenog preko nas u našim sefovima.
Ako imate bilo kakvih pitanja o ulaganju u investicijsko zlato ili srebro, slobodno nas kontaktirajte pomoću broja telefona 01 3000 783, email adrese info@bankazlata.com ili preko chata na našoj stranici www.bankazlata.com.
Izdvojeno
-
Raštika biblijskih dimenzija narasla je u vrtu virskog domaćina Nevenka Kapovića kojeg na otoku Viru svi zovu Veno.
-
U derbiju 17. kola SuperSport HNL-a Hajduk i Rijeka su pred 29.489 gledatelja na Poljudu odigrali 2-2. Hajduk je dva puta vodio, ali se Rijeka oba puta vratila i sačuvala remi ostavši tako i nakon 17 kola bez poraza.
-
U 12. kolu FavBet Premijer lige košarkaši Zadra gostovali su na vrućem terenu u Sinju kod Alkara gdje su odličnom obranom u posljednjoj dionici slavili rezutatom 61-71 (18-13-24, 26-15, 5-14).
-
Posljednja ovogodišnja akcija darivanja krvi održana u petak, 13. prosinca 2024. bila je više nego uspješna, navode iz udruge DDK Kali.
Reci što misliš!