Biznis

1. SVJETSKI FICC KONGRES u Lisabonu

Soline, Šimuni i Zaton među 100 najboljih kampova Europe

Soline, Šimuni i Zaton među 100 najboljih kampova Europe

U 100 najboljih kampova Europe, Hrvatska je ugradila dvanaest, od čega tri iz Zadarske županije: Turisthotel - Zaton, Ilirija - Kamp park Soline i Šimuni, pa je jasno u čemu smo (uz nautiku) vrh svjetskog turizma

Prvi svjetski kamping kongres, odnosno kongres FICC (Federation Internationale de Camping, Caravanning et Autocaravaning) održan  je u Lisabonu od 21. do 24. studenog 2018. godine, ujedno slaveći 85. godina osnivanja FICC-a.

Među odobranim društvom najistaknutijih kampova i kamping desetinacija svijeta našla se i Hrvatska. Čast je i ponos, kao i iskaz stvarne snage pojedinog segmenta našeg turizma, uvrštenje čak 12 ovdašnjih kampova među najistaknutije u Europi.

Zadrani na svjetskoj kamping pozornici

Zadarska županija ima se čime ponositi jer je u ovo odabrano društvo upisala tri svoja kampa, istina, ona za koja smo i prije znali da prednjače: Turisthotelov kamp Zaton, Kamp park Soline Ilirije d.d. u Biogradu na Moru i Kamp Šimuni na Pagu.

Uz Joaoa Alvaresa Pereiru predsjednika Međunarodnog udruženja kampinga, karavninga i autokaravaninga na pozornicu su se stoga penjali: Marinko Marinković iz kampa Zaton zadarskog Turisthotela, jedan od doajena vrhunskog kampinga u nas, Goran Burčul i Kristina Brčić iz Kamp parka Soline Ilirije d.d. u Biogradu, direktor kampa, i također jedan od doajena modernog kampinga, te voditeljica prodaje i marketinga, Ana Sarta, kao predstavnica za Kamp Šimuni istaknuti kamp na Pagu u vlasništvu obitelji Maržić.

Ova je udruga, kako smo i naveli, od  21. 24. studenog slavila 85. rođendan,  a odbrala je i 100 kampova u Europi od čega 12 u Hrvatskoj da im uruči posebno priznanje i oznaku izvrsnosti kao najboljim kampovima. Unutra su  tri iz Zadarske županije, pa gotovo da možrmo kazati da je tri posto najboljih kampova - ovdje! Nije šala jer Europa ima ukupno preko 30.000 kampova.

Bijela uvala, Ulika, Park Umag  Laguna Poreč, Lanterna Valama, Valalata Rovinj, Naturist centar Valalata iz Rivinj, ... a unutra su doajen u označavanju kvalitete kampinga po mjerenju bilo koje nacionalne asocijacije počev od ADAC-a dalje,  Zaton Zadar, pa Park Soline Biograd i Kamping Šimuni.

Kamping osuđen na (uspješnu) budućnost!

Prvi dan ovog do sad jedistvenog skupa, održanog u Lisabonu, jednom od svjetskih omljenih desetinacija, posvećen je jubileju, a uslijedila su predavanja. Sam naziv odnosno naslov  kongresa je "The Future of tourism and Camping is - Now" odnosno "Budućnost turizma  kampinga je - Sad!".

- Kroz niz predavanja najistaknutijih predavača prošli smo kroz to što su kampovi bili, koji su trenutni trendovi kao i očekivanja budućnosti. Glavni zaključak je da kamping kao industrija nikad neće propasti jer ga označuju prvenstveno - priroda, sloboda, druženje, pa mu je budućnost samo rast!, kazala nam je Kristina Brčić voditeljica prodaje i marketinga u Kamp parku Soline Ilirije iz Biograda na moru.

Izloženo je i mnoštvo novih trendova i zanimljivosti. Moda i stvarnost su glamping (glamourozni kamping, simulacija šatora na navećoj razini luksuza, čak i u inačicama "na stablu" kakvu imamo u Plitvicama), mobilne kuće i kamperi dok kamping prikolice, nekad glavne, posustaju, a šatori su gotovo nestali.

Kamping gosti stoga su sada elita i novčano i u svakom drugom pogledu, a odabir ovog načina odmora nije motiviran novcem, poput nekadašnjih "šatoraša", već načinom života, suživotom s prirodom, slobodom i komocijom.

Štoviše sudionicima je predstavljen i kamper za 2020. godinu kompletno na struju, svojevrsni "Tesla kmper", već proizveden, ali planiran za 2020. godinu jer - nema infrastrukture - ni cestovne ni kamperske u dovoljnoj mjeri. Uglavnom i našim je kampovima do tada uvesti električne punjače.

Kamping kao odgovor na brige o održivom turizmu?!

Velika briga o održivosti koja trenutno zaokuplja svijet, kod kamping turizma je konstanta oduvijek neophodna jer iznad svih vode brigu o ekologiji i okolišu. Uz dodatak slobode, druženja, suživota s prirodom odgovara ovaj oblik turizma na se o čemu mašta suvremeni čovijek, a istovremeno nudeći iznimnu razinu luksuza. Zbog toga je slogan ovog okupljanja, prvog ovakovog u povijesti - da je vrijeme kampinga - sada, apsolutno pogođen.

Predstavnici 74 saveza i klubova iz 39 zemalja, jedinstvena sila koja zastupa, štiti, te promiče kampiranje na nacionalnoj i međunarodnoj razini kroz svoje tehničke komisije, te deseci drugih bez takvih udruga bili su Lisabonu, uz kolege iz Velike Britanije, Japana, Švedske, Sjeverne i Južne Amerike, Izraela, Portugala,... bili su dakle i moćni zastupnici kampinga Zadarske županije kao našeg istinskog a od vlastodržaca i "običnih" građana često neprepozantog aduta za vrhunski turizam.

Kratka povijest FICC-a

Datum 4. lipnja 1933. vrlo je važan u 85-godišnjoj povijesti FICC-a, budući da je to bilo onog dana kada je FICC održao prvu Glavnu skupštinu, a koja je održana tijekom prvog međunarodnog FICC rallya. Ovaj tradicionalni Rally, najuniverzalniji i najstariji na svijetu, započeo je 1933. godine u Hampton Courtu u Ujedinjenom Kraljevstvu.

FICC Rally, uz rijetke iznimke, održava se uvijek između srpnja i kolovoza (koji uključuje uvijek godišnju skupštinu) koja se održava u Europi, Sjevernoj Americi i Aziji.
U 2011. godini u statut organizacije je uvedena riječ "Autocaravaning", a logotip je promijenjen tako da uključuje mobilne kuće (motorhome), a početkom 2012. godine službeni naziv Federacije promijenio se u "Fédération internationale de Camping, Caravaning et Autocaravaning" - U Francuskoj, budući da je sjedište u Bruxellesu -, ali kratica ostaje ista: FICC.

Kamping u Europi

Brojke se svakodnevno mijenjaju, ali općenito u Europi ima oko 28 tisuća kampova u kojima se može smjestiti oko 10 milijuna gostiju, što je 37% smještajne ponude u svim komercijalnim smještajnim kapacitetima.

Vodeća kamping destinacija u Europi je Francuska jer ima više od 8.4 tisuće kampova, u kojima se može smjestiti 2.8 milijuna gostiju. Druga po razvijenosti je Italija s više od 2.4 tisuće kampova za smještaj 1.3 milijuna kampista, treća je Velika Britanija sa 3.1 tisućom kampova za prihvat istog broja gostiju, četvrta je Španjolska sa 2.5 tisuća kampova za smještaj 764 tisuće kampista, peta Njemačka sa 2.4 tisuće kampova za prihvat 762 tisuće kampista i šesta Nizozemska sa 2.2 tisuće kampova za prihvat 721 tisuće kampista,...

Hrvatska spada u istaknute kamping desetinacije jer kampovi rade 22-23% hrvatkog turizma (iznad 23 milijun a noćenja) , a za razliku od niza dugih turisitčkih segmenata ovdje se možemo kvalitetom, odnosno odnosom cijene i kvalitete svrstavati u vrh Europe.

Posebno značajno priznanje hrvatskim kamping djelatnicima valja odati jer u većini Europe dominantni kamping gosti su - domaći, dok je u Hrvatskoj situacija da preko 90 posto čine strani gosti.

Dodajmo kako se u Europi  godišnje ostvari oko 600 milijuna noćenja u tih tridesetak tisuća kampova, a Europom cirkulira oko šezdeset milijuna kampera s prometom iznad dvadeset milijardi eura godišnje samo u smještajnim jedinicama. Ovim brojkama treba dodati i noćenja koja se ostvaruju izvan kampa, prihode od kamping opreme, a potrošnja izvan kampova još statistički nije evidentirana.

Što je F.I.C.C.?

Ova organizacija, odnosno Federation Internationale de Camping, Caravanning et Autocaravaning/Međunarodni savez za kamping i karavaning i autokaravaning  osnovana je 1933. godine, kao jedina svjetska organizacija posvećena kampingu, karavaningu i motor karavaningu.

U članstvu ima više od 2.500 kampova registriranih na svojim web stranicama i 75 međunarodnih organizacija, mahom kamping udruženja i federacija koje djeluju u 36 zemalja, a najažurnijim informacijama o najboljem od najboljeg u kampingu opslužuje dnevno oko dva milijuna kamping obitelji.


Reci što misliš!