Biznis

podstanari kao žrtve turizma

Sve je skuplje biti podstanar u Zadru

Sve je skuplje biti podstanar u Zadru
Boris Kačan

Studenti i mlade obitelji nekada su bili najučestaliji unajmljivači stanova, no pomama za kratkoročnim najmom polako mijenja sliku tržišta i stavlja ih u nezavidan položaj

Trend porasta potražnje za najmom na dnevnoj bazi, rezultirao je porastom cijena stanova za klasični, dugoročni najam – upravo zbog smanjenja ponude takvih na tržištu. Navedeno je pokazalo i istraživanje oglasnika Crozilla o cijenama najma stanova do 100 'kvadrata' u gradovima kao što su Zagreb, Rijeka, Zadar, Split i Opatija. 

Naime, podaci pokazuju kako su prosječne tražene najamnine stanova u navedenim gradovima tijekom ožujka bile u prosjeku oko 11 posto više no u istom mjesecu lani, odnosno 1,5 posto više no mjesec ranije, a pritom su najviše porasle stanovima najmanjih površina – kakvi se, zapravo, najviše traže. Najamnine stanova veličine između 20 i 60 kvadratnih metara na godišnjoj razini bilježe porast vrijednosti od 14 posto.

Među gradovima uvrštenima u ovo istraživanje oglasnika Crozilla, najniže su prosječne cijene najma stanova do 100 'kvadrata' zabilježene u Rijeci, u kojoj su iznosile 425 eura dok su u najviše bile u Zagrebu gdje su u prosjeku iznosile oko 640 eura, te u Splitu 610 eura. U Opatiji su prosječne cijene najma takvih stanova iznosile oko 600 eura, a u Zadru 100 eura manje.

Dok Opatija, Split i Zadar bilježe mjesečni porast cijena, Zagreb i Rijeka u ožujku bilježe pad njihovih vrijednosti.


Reci što misliš!