Ytong
„Zelena gradnja“ – što je to i koliko košta?
Zelena gradnja je štedljiva gradnja. Gradnja za budućnost. To su kuće i zgrade 21. stoljeća koje brinu o okolišu. Odnosno, dizajnirane su tako da brinu o okolišu.
Cijena gradnje obiteljske kuće ovisi o mnogim faktorima od kojih je jedan - vrsta energetske učinkovitosti. Drugim riječima, odlučujete li graditi svoju kuću morat ćete odabrati hoće li ona biti samo energetski štedljiva, niskoenergetska ili čak pasivna.
U praksi, odlično je kada vam građevni materijal zadovoljava vrhunske zahtjeve energetske učinkovitosti. Takav je slučaj s Ytongom. Dapače, osim što su Ytong materijali za gradnju sami po sebi dovoljna izolacija pa ne trebate dodatnu, sustav gradnje omogućava da se to isto primijeni i na krovnoj odnosno međukatnoj konstrukciji ugradnjom tzv. bijelog stropa/krova.
Običnu kuću može izgraditi svatko. Kvalitetnu niskoenergetsku kuću pomoći će vam napraviti svaki dobar arhitekt, ali kvalitetnu pasivnu kuću moći će projektirati i „izgraditi“ samo iznimno kvalitetan arhitekt ili još bolje, nekoliko odličnih stručnjaka.
Samostalna gradnja pasivne kuće se ne preporuča. Vi ćete moći kasnije u svojoj „zelenoj“ kući odabrati divne pločice i urediti kupaonicu, dječju sobu i ostale prostore sasvim po svojoj volji. Međutim, budite mudri u početku. Ytongovi stručnjaci izgradili su u Hrvatskoj nekoliko „zelenih kuća“, kuća pasivne energetike. Oni znaju kako se to radi!
Kolika je cijena zelene kuće?
Zelena gradnja u Hrvatskoj otprilike je 15 % skuplja od “klasične” gradnje. Naravno, ako kuću ne gradite sami uz pomoć Štefa i Jože iz susjedstva. No, ono što je čini jeftinijom je cijena koju postiže na tržištu.
Istraživanje provedeno na 97 sudionika (vlasnika zgrada i korisnika) u Jugoistočnoj Europi, uključujući i Hrvatsku pokazalo je kako je percipirani prosječni trošak gradnje zelene gradnje za do 20% viši. Unatoč uvriježenome mišljenju o visokoj početnoj investiciji u zelenu gradnju, a prema rezultatima istraživanja, više od 50% ispitanika iskazalo je “spremnost da plati zelenu gradnju” 5% do 9% više nego gradnju po starim principima.
Ostali faktori koji diktiraju cijenu izgradnje su vrsta materijala, vrsta konstrukcije, transport na gradilište, te tip kuće (prizemnica, katnica, kaskadno izvedena ili razvedenog tlocrta).
Vezane vijesti
-
U zamjeni domaćinstava košarkaši Zadra su u 4. kolu domaće Premijer lige pred oko 300 gledatelja ugostili momčad povratnika u društvo najboljih, osiječke Vrijednosnice i jednoj bezličnoj utakmici u kojoj će se pamtiti samo odlična rola mladog Torbarine upisali pobjedu rezultatom 75-63.
-
Ove sunčane nedjelje na zadarskom Višnjiku 150 djece svih dobnih skupina trčalo je s ciljem promocije dječjeg zdravlja, a sve to organizirala je Helen Doron škola engleskog jezika za djecu.
-
Provedbom projektnih aktivnosti „Izgradnja i opremanja multifunkcionalnog sportskog igrališta” doći će do značajnog unaprjeđenja sportsko - društvene infrastrukture u Polači. Poboljšat će se životni uvjeti (naročito mlađoj populaciji) u Polači kao ruralnoj sredini te će se povećati atraktivnost sela kao i njegov razvojni potencijal za druge aktivnosti. Ovim projektom Polača dobiva sadržajan prostor, siguran za djecu i odrasle.
-
Od 28. do 30. lipnja 2021. godine, u sklopu provedbe projekta „Moje zdravo dijete“ održane su radionice za zdravstvene djelatnike u području prehrane djece.
Izdvojeno
-
Raštika biblijskih dimenzija narasla je u vrtu virskog domaćina Nevenka Kapovića kojeg na otoku Viru svi zovu Veno.
-
U derbiju 17. kola SuperSport HNL-a Hajduk i Rijeka su pred 29.489 gledatelja na Poljudu odigrali 2-2. Hajduk je dva puta vodio, ali se Rijeka oba puta vratila i sačuvala remi ostavši tako i nakon 17 kola bez poraza.
-
U 12. kolu FavBet Premijer lige košarkaši Zadra gostovali su na vrućem terenu u Sinju kod Alkara gdje su odličnom obranom u posljednjoj dionici slavili rezutatom 61-71 (18-13-24, 26-15, 5-14).
-
Posljednja ovogodišnja akcija darivanja krvi održana u petak, 13. prosinca 2024. bila je više nego uspješna, navode iz udruge DDK Kali.
Reci što misliš!