tko je kriv?
Novo istraživanje - kupujemo skuplju hranu nego građani Europske unije
Mirovine i plaće ostaju gotovo iste, a cijene hrane iz dana u dan narušavaju standard građana. Potrošači to itekako vide u svojim novčanicima
"Dosta je poskupilo u odnosu na proljeće manje više sve namirnice, i meso, povrće i voće i mliječne proizvode", kaže Vesna iz Zagreba.
"Jesam, primjetila sam da je od ljeta baš maslac poskupio, cijena je skoro dupla", naglašava Maja. Neke namirnice puno se više isplati kupovati u Austriji i Njemačkoj nego u Hrvatskoj. Mliječne proizvode i jaja plaćamo 7 posto više nego u ostatku Europske unije. Značajno je poskupjelo povrće i voće, te ulja i masti, javlja RTL.
Jedino je meso u Hrvatskoj povoljnije nego u ostatku Europske unije, premda je i ono skuplje za oko 3 posto.
Prema podacima Gospodarske komore, i listopad je donio novo poskupljenje hrane za 1,4 posto. Jedan od razloga je, čini se, povećanje trgovačke marže. Od 2011. do danas povećana je za više od 12 posto!
"Pa marže sad se 10. i 11. mj se ne povećavaju, ako jest onda je bilo tijekom ljetnih mjeseci kada je bio veći priljev turista", kaže Ema Culi, direktorica Sektora za trgovinu HGK.
Čak i najmanji gradovi u Hrvatskoj imaju po nekoliko velikih samoposluga. To se posebno vidi na primjeru Konzuma koji je imao gotovo 40 posto svih trgovina u zemlji, a to je generiralo više troškova nego zarade.
"Oni će sada podizati cijene kako bi nadoknadili manjak produktivnosti i pokušali stvoriti veću profitabilnost. Ali tu će cijenu platiti posredno potrošači, možemo reći da će potrošači indirektno platiti cijenu restrukturiranja Agrokora", naglasio je Damir Novotny, ekonomski analitičar.
Osim trgovačkih marži, visoki PDV drži hrvatske cijene iznad većine europskih.
"Niti na tržnicama cijene nisu puno niže. Troškovi proizvodnje domaćih proizvoda su, tvrde, sve veći", kaže Novotny.
"Ma sve, od nafte do poljoprivrednih što trebamo za prehranu krava, za čišćenje sirane i sve... U dućanima je puno poskupjelo sve, a kod nas je ostalo isto", naglašava Marica Marenčić, OPG Marenčić.
Porcija sira i vrhnja na placu je 20-tak kuna. Uz kilogram mesa i kruh lako se potroši više od 100 kuna.
"Imate s kostima ili bez, ali oko 60-tak kuna prosjek cijene", kaže mesar Drago Šegota. Kad se u košaricu stavi povrće i voće, bez kojeg nema zdrave prehrane, subotnji ručak za četveročlanu obitelj teško da je mogao biti jeftiniji od 200 kuna. Ako tako trošite svaki dan, morate u obitelji - samo za hranu - imati barem jednu prosječnu hrvatsku plaću od 6000 kuna.
Vezane vijesti
-
SAD i Europska unija u nedjelju su objavile kraj spora oko carina uvedenih 2018. na čelik i aluminij, kazavši kako će u iduće dvije godine pokušati postići svjetski dogovor o održivoj proizvodnji ta dva metala.
-
Hrvatski građani za stanovanje i hranu troše 34 posto svojih prihoda, a u Europskoj uniji na hranu više troše jedino Rumunji, piše u utorak Večernji list.
-
Enterprise Investors tvrdi kako će u Studenac dovesti stručnjake iz industrije koji bi trebali kroz suradnju s postojećim menadžmentom društva osigurati uspješno buduće poslovanje
-
Eurozastupnica Biljana Borzan, izvjestiteljica Parlamenta za Izvještaj o smanjenju bacanja i povećanju doniranja hrane, i voditelj Predstavništva Europske komisije, Branko Baričević, predstavili su u Zagrebu nove smjernice Europske unije o doniranju hrane.
Izdvojeno
-
U derbiju 17. kola prvenstva Hrvatske za košarkaše Zadar je kao domaćin svladao Split sa 59-54 (21-12, 13-18, 15-18, 10-6).
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
Reci što misliš!