Biznis

NOVE BRIGE ZA TODORIĆA

Moody's objavio novo mišljenje: Sve što Agrokor zaradi, daje za dugove

Moody's objavio novo mišljenje: Sve što Agrokor zaradi, daje za dugove
Ivo Čagalj/Robert Anić/PIXSELL

U novom vrlo detaljnom mišljenju o Agrokoru, kao dodatku na odluku s kraja veljače, Moody's upozorava da negativni izgledi reflektiraju nesigurnosti oko aktualne Agrokorove kreditne kvalitete

Agencija Moody's objavila je novo mišljenje o Agrokoru i ostavila ocjenu rejtinga na B3 uz negativne izglede, koji su, podsjetimo, iz pozitivnih promijenjeni u negativne u veljači ove godine. Međutim, ovaj su put upozorenja snažnija i vezana su za kreditne obveze.

U novom vrlo detaljnom mišljenju o Agrokoru, kao dodatku na odluku s kraja veljače, Moody's upozorava da negativni izgledi reflektiraju nesigurnosti oko aktualne Agrokorove kreditne kvalitete zbog limitiranog pristupa tržištu duga i rapidno približavajućem roku za refinanciranje duga koji slijedi iz PIK duga.

B3 rejting Agrokora, koji je, podsjetimo, snižen u siječnju ove godine, proizlazi iz šest faktora, navode iz ove rejting agencije: ograničenog generiranja gotovine zbog visokih kapitalnih troškova i kamata; iz slabe kreditne sposobnosti; kompleksne strukture grupe te ograničene trasparentnosti financijskih izvještaja i rizika refinanciranja koji se javljaju vezano uz PIK obveznice 2018. godine.

Također, tu je i činjenica, navodi Jutarnji list, da je zarada koncerna koncentrirana na regiju Balkana, posebno Hrvatsku, koja čini 60 posto EBITDA (riječ je o dobiti prije kamata, poreza i amortizacije) u 2015. godini.

No, osim negativnih postoji i nekoliko pozitivnih faktora, a to su Agrokorov jak udjel na tržištu maloprodaje hrane na Balkanu i vodeća tržišna pozicija u proizvodnji hrane te očekivanje Moody’sa da će doći do poboljšanja ekonomskih uvjeta u Hrvatskoj i regiji u idućih 12 mjeseci.

K tome, u daljnjih godinu dana adekvatna je i likvidnost Agrokora za pokriće dugova u tom razdoblju, ocjenjuju u Moody'su te prema ističu da su koncernu prihodi pali u 2016., ipak prognoziraju njihovo stabiliziranje tijekom ove godine. 

Međutim, ako Agrokor ne bi bio u stanju riješiti pitanje PIK obveznice u ožujku 2018., moglo bi to voditi povećanju duga jer bi u tom slučaju, kako je s bankama i dogovoreno potkraj prošle godine, dospjeli na naplatu i zajmovi tih banaka. A Opet da se za godinu dana i ne dogodi takvo značajno povećanje duga, neisplata PIK obveznica bi u lipnju 2018. značila promjenu kontrole nad koncernom, piše Moody’s i zaključuje da bi to bankama i vlasnicima obveznica omogućilo da odmah traže isplatu. 

Također, smatraju da Agrokor ima ograničene kapacitete za plaćanje u gotovini ili za izlaganje dodatnom zaduženju bez pristanka sadašnjih vjerovnika.

Odnos duga i operativne dobiti već tijekom 2017. mogao bi skočiti na 6,8 puta dok su u posljednjem izvješću iz veljače tu obvezu smještali u 2018. godinu. Visina kamata se procjenjuje na 310 milijuna eura što je, upozorava Večernji list, posljedica visokih kamata po kojima se Agrokor do sada zaduživao, a operativna dobit je jednaka kamatama, odnosno Todorić sve što zaradi da bankama i ulagačima u obveznice, ističu iz Moody’sa.


Reci što misliš!