Biznis

Hrvatski turizam

Gradimo li hotele u kojima sutra neće imati tko raditi?

Gradimo li hotele u kojima sutra neće imati tko raditi?
Robert Anic/PIXSELL

Ulaganje u hotelijerstvo jedan je od važnih ciljeva ove Vlade. Potvrda tome je i desetak projekata na listi strateških državnih investicija

Hrvatski turizam ove godine očekuje više od 800 milijuna eura investicija i otvaranje pedesetak novih hotela. Velik interes za daljnja ulaganja potvrđuje i 5. Adria Hotel Forum koji se održava u Zagrebu.

Ulaganje u hotelijerstvo jedan je od važnih ciljeva ove Vlade. Potvrda tome je i desetak projekata na listi strateških državnih investicija, istaknuo je ministar turizma Gari Cappelli otvarajući konferenciju koja je u Zagrebu okupila vodeće predstavnike investicijskog i turističkog te državnog sektora.

''Dva projekta, autokamp Puntanova i hotel Park Rovinj već su proglašeni strateškim investicijskim projektima. Ista odluka očekuje se i za hotel Plat u Župi dubrovačkoj'', ističe ministar turizma. Projekt u Rovinju napokon je krenuo, pa u Maistri ne kriju zadovoljstvo, kaže Leo Urlić iz te hotelske grupacije.

''Presretni smo da smo konačno krenuli s gradnjom novog hotela. Srušili smo stari, tako da je to naša najveća investicija. Veliki tim hrvatskih i međunarodnih stručnjaka radi na tom hotelu od prvog do zadnjeg detalja. U planu je otvaranje 20018. najvjerojatnije na ljeto'', kažu iz Maistre. Investicije sve više privlači i Zagreb. Samo lani je otvoreno pet novih manjih hotela, a trenutno je 7 i pol tisuća postelja. Direktorica Turističke zajednice Grada Martina Bienenfeld.

''To je jedan dobar broj, ali prema razgovorima koji se vode na forumu uistinu postoji veliki interes da se hoteli u Zagrebu do 2020. još više otvaraju, odnosno da se još više ulaže u hotelsku industriju. Privatni smještaj imao je svoj veliki boom posljednje dvije, tri godine. Međutim, ono je u gradu pozitivno da je 65 posto svih hotelskih kapaciteta otpada na 4 i 5 zvjezdica. Dakle, ono što je bitno za Zagreb da su hoteli visoke kategorije u gradu i najzastupljeniji'', kaže Bienenfeld.

Poslodavci, pak, upozoravaju na kronični problem manjka kvalicifiranih radnika. Turizmu nedostaje oko 15 tisuća kadrova, a istovremeno je na burzi oko 50 tisuća nezaposlenih, podsjeća Kristijan Šustar iz HUP-a.

''S jedne strane razgovaramo o povećanju kvalitete, a s druge vodimo borbu s time da nemamo dovoljan broj radnika da održimo niti ove postojeće kapacitete. Znači, gradimo hotele u kojima sutra neće imati tko raditi. To je ozbiljan problem. Ne zastupamo, apsolutno, da se razumijemo, niti uvoz radne snage na velika vrata itd. Međutim, neke promjene i to ozbiljne u Hrvatskoj moramo napraviti'', upozorava Šustar.

Resorni ministar umiruje. Rješenje će se naći zajedno sa Ministarstvom rada i turističkim sektorom, kaže Cappelli, a dugoročno i kroz centre kompetencija za što je planirano 30 milijuna eura iz eu fondova.

''Sigurno da određeni problemi iz dana u dan izlaze van. Naravno da imamo kratkoročne i dugoročne planove kako riješiti pitanje zapošljavanja tj. broj djelatnika koji su nam potrebni u turizmu. Ovu sezonu vjerojatno ćemo uspjeti riješiti s postojećom radnom snagom, nešto malo kvota izvana. A za sljedeću i sljedeće godine naravno da imamo program pristupa kvalitetnom zapošljavanju. No naravno da će jedan dio uvozne radne snage sigurno morati biti, jer očito da s obzirom na investicije koje se događaju, neće biti dovoljno što imamo u ovom trenutku na Zavodu za zapošljavanje'', kaže Cappelli.

Za to vrijeme situaciju u Hrvatskoj pomno prate i najveće hotelske grupacije, no o teškoćama poslovanja i administrativnim barijerama tek diplomatski. Kako iz lanca Hyatt, koji s turskom Dogus grupom već neko vrijeme rade na projektu u Zadru, tako i iz Starwood Capital Europe, investicijskog fonda 'teškog' 50 milijardi dolara.


Reci što misliš!

  Vezane vijesti