Istraživanja
Samo Slovenci troše više od Hrvata
Hrvatska je po izdacima za potrošnju druga u srednjoj i istočnoj Europi
Hrvatska je na drugom mjestu po potrošnji kućanstava u srednjoj i istočnoj Europi, a istraživanje potrošnje pokazalo je ogromne razlike među zemljama u tom području.
Izdaci kućanstava u srednjoj i istočnoj Europi vrlo vrlo su različiti od zemlje do zemlje, ovisno o razini razvijenosti pojedine zemlje, pokazalo je istraživanje savjetničke tvrtke RegioPlan objavljeno u četvrtak u Beču.
Najveću potrošnju bilježe kućanstva u Sloveniji, 19.900 eura, a najmanju u Ukrajini, nepunih 1.700 eura. Za usporedbu, prosječno austrijsko kućanstvo godišnje troši 32.900 eura.
Hrvatska je po izdacima za potrošnju druga u srednjoj i istočnoj Europi, ali su izdaci njezinih kućanstava s 10.100 eura gotovo upola manje od prvoplasirane Slovenije.
Slijede Slovačka sa 9.700 eura, zatim Češka s 9.500, Mađarska s 9.300 i Poljska s 8.600 eura.
U manje razvijena tržišta prema izdacima kućanstava RegioPlan ubraja Rumunjsku s 4.500 eura godišnjih izdataka kućanstava, Bugarsku s 3.700, Srbiju s 3.500 i Ukrajinu s 1.700 eura.
Što je zemlja nerazvijenija, veći je udio živežnih namirnica u iznosu privatnih izdataka. Istodobno, visoki izdaci za namirnice ukazuju i na manjak tržišnog potencijala za drugu robu široke potrošnje, priopćio je RegioPlan.
I izdaci za alkohol i duhan predstavljaju pokazatelj razine razvoja: Što je zemlja siromašnija, to je veći udio izdataka za alkohol i duhan.
Udjeli izdataka za stanovanje, energiju i promet rastu usporedo s razvijenošću zemlje.
U razvijenim tržištima poput slovenskog, izdaci za hranu i piće iznose 15 posto. U rastućim tržištima, u koje se ubrajaju Hrvatska, Slovačka, Češka, Mađarska i Poljska, ti izdaci iznose 26 posto, dok je njihov udio u 'dolazećim' tržištima 42 posto.
Udio izdataka za prijevoz i promet u razvijenim tržištima iznose 17 posto, u rastućim 11 posto a u dolazećim 8 posto.
Istraživanje je pokazalo da u zemljama koje su njime obuhvaćene postoje veliki zaostatak u opskrbi srednjoročnim i dugoročnim dobrima poput tehničkih aparata i pokućstva. 'Dolazeća' tržišta u idućim će godinama posebice bilježiti rast u tome području, predviđa RegioPlan.
'Veličina kućanstava će se smanjivati, što će dovesti do većeg broja kućanstava koja se moraju urediti. Istodobno raste potreba za statusnim simbolima poput odjeće određene marke, tehničkih aparata i automobila', tvrdi direktorica RegioPlana Hanna Bonba-Wilhelmi u priopćenju za javnost.
Ta će se dobra većim dijelom financirati potrošačkim kreditima i zajmovima, procjenjuje RegioPlan.
Vezane vijesti
-
Programom energetske obnove obiteljskih kuća ove godine željeli smo obuhvatiti minimalno dvije tisuće kućanstava, ali je interes toliki da će samo ove godine projektima energetske obnove biti obuhvaćeno više od šest tisuća kućanstava
-
-
Ministar Šime Erlić uručio je u ponedjeljak, 3. lipnja 2024. godine u Mostaru ugovore u sklopu Programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine za 2024. godinu. Uručeno je 88 ugovora o financiranju projekata u ukupnoj vrijednosti 4,2 milijuna eura.
-
Nakon što se u našim krajevima pojavila u studenom 2023. godine, prizori polarne svjetlosti, ponovno su u petak, 10. svibnja bili vidljivi iz svih krajeva Hrvatske, od Istre do Dubrovnika, pa i na kontinentu, od Zagreba do Vinkovaca, a vedro nebo nagradilo je sve one koji su je željeli fotografirati.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Reci što misliš!