Biznis

Najviši rast cijena industrijskih proizvoda od 2000. godine

Najviši rast cijena industrijskih proizvoda od 2000. godine

U svibnju su na međugodišnjoj razini najviše porasle cijene industrijskih proizvoda u naftnoj industriji

Cijene industrijskih proizvoda pri proizvođačima u Hrvatskoj su u svibnju ove godine bile za 8,7 posto više u odnosu na isti mjesec prošle godine, što je najviša međugodišnja stopa rasta zabilježena od prosinca 2000. godine, kada je iznosila 11,2 posto, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku.

U svibnju ove godine nastavljen je trend kontinuiranog porasta cijena industrijskih proizvoda pri proizvođačima na godišnjoj razini započet u veljači 2007. godine.

Rast cijena industrijskih proizvoda u svibnju se bilježi na mjesečnoj razini, u odnosu na travanj, za 1,3 posto.

Njihov je porast u prvih pet mjeseci ove godine u odnosu na isto razdoblje lani iznosio također visokih 7,8 posto.

Osjetniji pad cijena bilježi samo u proizvodnji RTV i komunikacijskih aparata i opreme.

Promatrano prema glavnim industrijskim grupacijama, u svibnju ove godine prema istom mjesecu 2007., najveći se rast cijena - za 12,8 posto, bilježi kod intermedijarnih proizvoda, a slijedi energija, s rastom od 11 posto.

Cijene netrajnih proizvoda za široku potrošnju istodobno su uvećane za 5,5 posto, a trajnih proizvoda za za široku potrošnju za 3,7 posto, dok je jedini pad cijena, i to za 0,4 posto, bilježi kod kapitalnih proizvoda.

Prema NKD-a pak u svibnju su na međugodišnjoj razini najviše porasle cijene industrijskih proizvoda u naftnoj industriji, i to za čak 32 posto, dok je njihov rast u prvih pet mjeseci ove godine prema istom razdoblju lani iznosio 26,2 posto.

U svibnju je na godišnjoj razini značajniji rast cijena industrijskih proizvoda zabilježen i u skupljanju, pročišćavanju i distribuciji vode (18,6 posto), proizvodnji duhanskih proizvoda (12,1 posto), kao i u proizvodnji hrane i pića (10,6 posto).

Istovremeno se osjetniji pad cijena bilježi samo u proizvodnji RTV i komunikacijskih aparata i opreme (14,2 posto) te ostalih prijevoznih sredstava (16,2 posto).


Reci što misliš!