Forbesovo istraživanje
Hrvatska na 42. mjestu najboljih zemalja za business
U pojedinim kategorijama ocenjivanja, Hrvatska je najbolje plasirana po slobodi trgovanja - 3. mjesto i stopi poreza za korporacije - 18.
Na popisu 'Najboljih zemalja za business' američkog magazina Forbes, Hrvatska je ove godine napredovala za 20 mjesta, našavši se na 42. mjestu među 120 zemalja svijeta, prema pogodnostima za poslovanje i ulaganja, objavljeno je jučer.
U pojedinim kategorijama ocenjivanja, Hrvatska je najbolje plasirana po slobodi trgovanja - 3. mjesto i stopi poreza za korporacije - 18., po osobnim slobodama je - 41., kao i po monetarnoj slobodi - 41., po tehnologiji je - 42., inovacijama - 48., korupciji - 50., a najgore je plasirana po imovinskim pravima - 74. i zaštiti ulagača - 93.
Hrvatsku se opisuje kao nekoć jednu od najbogatijih jugoslavenskih republika, koja je ekonomski teško stradala tijekom rata 1991-95., kada se izvoz urušio a zemlja je propustila rane valove ulaganja u srednju i istočnu Europu. Od 2000. ekonomska sreća Hrvatske počela se polako oporavljati, sa stalnim rastom BDP-a između 4 i 6 posto, predvođenim obnovom turizma i domaćom potrošnjom potaknutom kreditima.
Na vrhu Danska
Zahvaljujući gospodarstvu s niskom inflacijom, malom nezaposlenosti, uz oslonac na poduzetnišvo i niske poreze, te visoke ocjene za inovativnost i tehnološku stručnost, Danska se ove godine našla na prvom mjestu Forbesove liste 'Najboljih zemalja za Business'.
Kao prednosti se navode niska inflacija i stabilna valuta, a također se ističe kako i dalje ostaju teški problemi poput "visoke nezaposlenosti, rasta trgovinskog deficita i nejednakog regionalnog razvoja". Kao slabosti su izdvojene i zadržavanje velike uloge države u gospodarstvu, otpori politike i javnosti u privatizaciji, te zaostatak u strukturalnim reformama, koji bi se trebao nadoknaditi u proces pristupanja EU.
Forbesova lista, koja se objavljuje već treću godinu, temelji se na analizi poslovne klime u 120 zemalja svijeta, uz usredotočenost na stupanj osobnih sloboda, zaštitu ulagača, korupciju, te ekonomsku politiku koja podržava slobodnu trgovinu i nisku inflaciju, kao ključnih točaka za ocjenu pogodnosti neke zemlje za kapitalna ulaganja.
Na vrhu popisa za 2008. su: Danska, koje se popela tri mjesta, Irska (skok od 19 mjesta za Br. 2), Finska (napredovala za četiri mjesta na treće), SAD (pad od tri mjesta na četvrto) i Velika Britanija (napredovala pet mjesta na peto).
Zemlje koje su napredovale najviše mjesta - Irska, Estonija (10., gore 24) i Saudijska Arabija (47., gore 37), imaju zajedničko to što su ograničile birokraciju koja je stajala na putu poduzetnicima što su se nadali poslovati unutar njihovih granica.
Među ostalim zemljama - Njemačka je na 21. mjestu, Slovenija 27., Mađarska 31., Slovačka 36., Rumunjska 40., Bugarska 44., Makedonija 50., Grčka 53., Albanija 77., Kina 79., a BiH 101. Na samom začelju su Sirija, Zimbabve i Čad.
Vezane vijesti
-
Na 74. sjednici Vlade Republike Hrvatske državni tajnik Velimir Žunac predstavio je Izvješće o stanju iskorištenosti sredstava ESI fondova u Republici Hrvatskoj koje je potom usvojeno.
-
-
Najveće pogoršanje bilježimo u kategoriji pokretanja poslovanja i plaćanja poreza
-
Izdvojeno
-
Raštika biblijskih dimenzija narasla je u vrtu virskog domaćina Nevenka Kapovića kojeg na otoku Viru svi zovu Veno.
-
U derbiju 17. kola SuperSport HNL-a Hajduk i Rijeka su pred 29.489 gledatelja na Poljudu odigrali 2-2. Hajduk je dva puta vodio, ali se Rijeka oba puta vratila i sačuvala remi ostavši tako i nakon 17 kola bez poraza.
-
U 12. kolu FavBet Premijer lige košarkaši Zadra gostovali su na vrućem terenu u Sinju kod Alkara gdje su odličnom obranom u posljednjoj dionici slavili rezutatom 61-71 (18-13-24, 26-15, 5-14).
-
Posljednja ovogodišnja akcija darivanja krvi održana u petak, 13. prosinca 2024. bila je više nego uspješna, navode iz udruge DDK Kali.
Reci što misliš!