Biznis

Burze

Zahuktava se sezona poslovnih rezultata

Zahuktava se sezona poslovnih rezultata

S nekoliko tjedana zakašnjenja u odnosu na razvijena tržišta kapitala, sezona objavljivanja poslovnih rezultata za prvu polovicu godine napokon se zahuktava i na Zagrebačkoj burzi, i trebala bi u značajnoj mjeri determinirati izvedbu domaćih dionica u nadolazećem razdoblju.

Naravno, u kombinaciji s aktivnošću institucionalnih investitora, jer nešto izraženija akumulacija dionica u režiji velikih igrača sve se lakše dade uočiti, makar za sada i ne pridonosi previše blagoj ofenzivi optimista. Jer u pitanju je uglavnom selektivan pristup, kojim se za sada još uvijek bitno ne povećava niti ukupni obujam trgovine, odnosno, rezultate u kategoriji redovnog prometa Zagrebačke burze.

U tom kontekstu, jedina iznimka je INA (ZSE:INA-R-A), jer od pedesetak milijuna kuna prometa generiranog u prošli utorak, kada je jasno definirana crta obrane od 2.900 kuna, na dva obvezna mirovinska fonda otpada nešto manje od 90% obujma trgovine, čime je evidentno utvrđena razina podrške u slučaju trenutno najpopularnijeg domaćeg izdanja.

I što je možda još važnije, kontinuirana apsorpcija naloga za prodaju, kojom je uspješno neutraliziran negativan učinak povećane ponude, pozitivno se odrazila na domaće tržište kapitala, razbivši ljetnu letargiju koja je, s novom korekcijom na svjetskim tržištima kapitala, prijetila u najboljem slučaju prilično nezanimljivom izvedbom CROBEX-a. Ovako, indeks Zagrebačke burze je, zadržavajući se iznad razine od 3.600 bodova, još jednom došao u priliku ugroziti najbližu razinu otpora, i na taj način barem zadržati dvoznamenkastu prednost u odnosu na ovogodišnji minimum, postavljen sredinom travnja.

Međutim, ono što bi moglo zabrinuti ulagače je činjenica da u trenutku pisanja teksta, neposredno pred početak trgovine, među istaknutim nalozima za kupnju nije bilo velikih brojki, koje bi sugerirale aktivnu obranu cijene dionica najveće domaće naftne kompanije od strane institucionalnih investitora. Umjesto toga, među prvih pet naloga za kupnju ugurali su se i oni s cijenom između 2.850 i 2.900 kuna, prijeteći ozbiljnijom erozijom cijene u uvjetima ionako vrlo nepovoljnog omjera dionica sadržanih u istaknutim nalozima, koji se trenutno kreće oko 1:6. U korist prodaje, naravno.

S druge pak strane, i sezona objavljivanja poslovnih rezultat ne nudi isključivo pozitivno intonirane signale, što najbolje pokazuje Magma (ZSE:MGMA-R-A), koja je, nakon 9,6 milijuna kuna dobiti u prvoj polovici prošle godine, u prvih šest mjeseci ove godine zabilježila gotovo identičan rezultat, ali s negativnim predznakom. A to nipošto nije prikladna uvertira u današnju trgovinu, baš kao ni negativna izvedba burzovnih indeksa na Starom kontinentu.


Reci što misliš!