Biznis

Zagrebačka burza

INA pred okruglih 3.000 kuna

INA pred okruglih 3.000 kuna

I dok sam start nije djelovao nimalo obećavajuće, posebice u usporedbi s dominacijom optimista na Starom kontinentu, početni se minus polako topio

Za prilično mlitav početak trgovine, kao uostalom i za većinu zanimljivijih momenata u proteklih nekoliko tjedana, bila je zaslužna trenutno najpopularnija domaća dionica, zahvaljujući kojoj je ukupna izvedba domaćeg tržišta kapitala sredinom dana ipak poprimila pozitivan predznak.

Naravno, ukoliko izvedbu mjerimo kretanjem CROBEX-a, koji se nekako uspio domoći pozitivnog teritorija, namaknuvši mizernih 0,1% rasta vrijednosti.

I dok sam start nije djelovao nimalo obećavajuće, posebice u usporedbi s dominacijom optimista na Starom kontinentu, početni se minus polako topio, paralelno s napredovanjem dionica INA-e (ZSE:INA-R-A), koje su trgovinu otvorile na negativnom teritoriju, s cijenom od 2.952 kune, da bi već kroz nekoliko minuta skliznule sve do 2.938 kuna. Pa ipak, ziheraški nastup ulagača u relativno kratkom je vremenu ustuknuo pred nagađanjima na temu toliko iščekivane ponude za preuzimanje od strane mađarskog MOL-a, uspješno podgrijavajući oporavak cijene.

Na izlazak u pozitivan teritorij trebalo je pričekati nešto manje od dva sata, a uzlazna je putanja, bez obzira na kroničan manjak bilo kakvih vijesti iz službenih izvora, kulminirala skokom do maksimalnih 2.994 kune, očito fiksirajući okruglih 3.000 kuna kao sljedeću razinu otpora, koju se za sada nitko ne usudi prekoračiti. Osim šest milijuna kuna prometa, koji su bili sasvim dovoljni za status najlikvidnijeg izdanja, ono što pritom najprije upada u oči je kretanje prosječne cijene. Jer usprkos privremenom posrtanju, prosječna je cijena svejedno bila tridesetak kuna viša od jučerašnje, signalizirajući sasvim pristojan interes kupaca, uvjerenih kako MOL, bilo zbog OMV-a, bilo zbog defenzivne taktike institucionalnih investitora, sprema izdašnu ponudu za preuzimanje.

Kao i obično, INA je posve zasjenila izvedbu ostalih izdanja, od kojih je svakako najzanimljivija bila Petrokemija (ZSE:PTKM-R-A). Naime, dionice kutinske tvrtke istaknule su se na samom startu, realizacijom transakcije teške 2,3 milijuna kuna, koja je, pokazalo se kasnije, bila tek uvertira u objavu polugodišnjih poslovnih rezultata. A brojke na prvi pogled uistinu djeluju impresivno, posebice kada je riječ o ostvarenoj dobiti, koja je u odnosu na isto razdoblje lani višestruko uvećana. Dovoljno za skok dionica čija je cijena, nakon gotovo dva mjeseca, preskočila 240 kuna, generirajući pritom oko tri milijuna kuna prometa.

S druge pak strane, jednoznamenkast rast dobiti isprovocirao je tek minoran rast cijene dionica Dalekovoda (ZSE:DLKV-R-A), i to uz svega pola milijuna kuna prometa. Među milijunaše se ugurao još i HT (ZSE:HT-R-A), u čijem je slučaju ponovo utvrđena granica od 280 kuna, donijevši tek neznatno izraženiji rast cijene dionica. Objavom poslovnih rezultata nisu zablistala niti Agrokorova izdanja, a uz blagi pad cijene dionica, slabašan obujam trgovine još je jedna od zajedničkih karakteristika dionicama kao što su Ledo (ZSE:LEDO-R-A) i Konzum (ZSE:KNZM-R-A).


Reci što misliš!