Biznis

ZSE

Zagrebačka burza poput svjetskih tržišta kapitala

Zagrebačka burza poput svjetskih tržišta kapitala

Indeks Zagrebačke burze, čak i u uvjetima prilično anemične trgovine, svejedno je "zastranio", skliznuvši početkom ovoga tjedna do najniže razine u posljednjih sedam tjedana

Panika je, čini se, ponovo obuzela svjetska tržišta kapitala, a propast još jedne američke financijske institucije nanovo je aktualizirala priču o credit crunchu, gurajući vodeće burzovne indekse duboko na negativan teritorij, piše Seebiz.eu.

Promjenu raspoloženja ulagača najbolje su osjetili indeksi u Londonu, hvatajući zaostatak za ostalima nakon produženog vikenda, dok analitičari naveliko licitiraju s milijardama dolara koje će idućih mjeseci naprosto otići u vjetar, povlačeći za sobom i određeni broj financijskih institucija, nespremnih da apsorbiraju brojne negativne učinke krize koja još uvijek ne posustaje. Sve je više govora i o veličini, kao jedinom zalogu opstanka na tržištu, makar u ovom trenutku niti veliki nisu pošteđeni rasprodaje, aktivno pridonoseći očajnoj izvedbi burzovnih indeksa na Wall Streetu, ali i širom Europe i Azije.

Kada pak opisani pesimizam na globalnoj razini suočimo s domaćim zbivanjima, višemjesečna letargija na Zagrebačkoj burzi gotovo poprima obrise kakve idile, u kojoj nema mjesta odveć izraženom pesimizmu, već je uglavnom riječ o suzdržanosti ulagača, koji se za sada ne usuđuju aktivnije zaigrati na tržištu, stavljajući u prvi plan razinu likvidnosti kao temeljni kriterij djelovanja. Cijela se priča u Zagrebu već mjesecima ionako vrti oko preuzimanja INA-e (ZSE:INA-R-A), dok ostala izdanja teško privlače pozornost većeg broja ulagača, ograničavajući pomake CROBEX-a na dnevnoj razini unutar relativno uskog raspona. Ili se barem stječe takav dojam, temeljen prije svega na skromnom obujmu trgovine, te minornim oscilacijama najlikvidnijih izdanja.

Međutim, indeks Zagrebačke burze, čak i u uvjetima prilično anemične trgovine, svejedno je "zastranio", skliznuvši početkom ovoga tjedna do najniže razine u posljednjih sedam tjedana, opasno se približavajući brojci od 3.500 bodova, razini koja je svojedobno poslužila kao relativno čvrsta razina podrške.

Iz čega je, bez obzira na količinu mašte koju su promatrači u stanju upotrijebiti i njome „začiniti" interpretaciju recentnih događaja, vrlo teško izvući bilo kakve pozitivne zaključke. Štoviše, ono što najprije upada u oči je činjenica da se indeks, nakon podužeg perioda stagnacije, spustio ispod najbliže razine podrške, ugrožavajući time oporavak koji datira još iz druge polovice travnja.

Istodobno, drugi grafikon pokazuje da, koliko god hrvatski investitori djelovali na zatvorenom tržištu, lišenom iole značajnije aktivnosti inozemnih investitora, izvedba tržišta u cjelini (uobličena kretanjem CROBEX-a) gotovo da nimalo ne odudara od razvoja događaja na globalnoj razini. U konkretnom je slučaju upotrijebljen S&P 500 indeksa, potvrđujući visoki koeficijent korelacije koji neće biti nimalo jednostavno zaobići.

 


Reci što misliš!