Biznis

Novac

Dolar ovisi o sudbini plana za spašavanje banaka

Dolar ovisi o sudbini plana za spašavanje banaka

Potresi u financijskom sustavu SAD-a izazvali su prošloga tjedna slabljenje američke valute

Dolar bi ovoga tjedna mogao ojačati zahvaljujući nadi ulagača da bi plan američke vlade za rješavanje kreditne krize mogao stabilizirati tamošnji financijski sustav, što bi smirilo i svjetska tržišta.

Potresi u financijskom sustavu SAD-a izazvali su prošloga tjedna slabljenje američke valute. Tečaj eura porastao je s otprilike 1.41 na 1.45 dolara, najvišu razinu u posljednja dva tjedna. Japanski je jen, pak, polovicom tjedna dosegnuo najvišu razinu prema američkoj valuti u zadnja tri mjeseca jer je tečaj dolara pao na samo 103.6 jena. No, kasnije se cijena dolara oporavila, te dosegnula 107.44 jena.

U fokusu ulagača je plan američke vlade kojim bi se trebao riješiti problem financijskog sustava, kojega pritišće težak teret nenaplativih hipotekarnih kredita. Osim da bi se loši krediti banaka izdvojili u posebnu instituciju, te da bi cjelokupan pothvat koštao porezne obveznike oko 700 milijardi dolara, s vikend-pregovora ministra financija Henryja Paulsona i čelnika Kongresa nije 'procurilo' ništa značajnije.

Kako će ovoga tjedna protjecati rasprava u Kongresu o tom planu, tako će i tržište reagirati, a to može biti i poticajno, ali i riskantno za dolar, kažu analitičari. Ako će biti konkretnih naznaka da će Kongres podržati Paulsonov plan, to će biti pozitivno za dolar.

"No, nešto se priča da bi Kongres mogao napasti zakon kojim se predlažu novi troškovi proračuna. Dolar je sada vrlo izložen rizicima", kaže Marc Chandler, strateg u tvrtki Brown Brothers Harriman.


Reci što misliš!