Biznis

ZSE

Zagrebačka burza: Blagi rast i niska likvidnost

Zagrebačka burza: Blagi rast i niska likvidnost

Pozitivan domaći trend ovoga je puta sasvim u skladu s prevladavajućim raspoloženjem na europskim burzama, koje su dan započele u zelenom

Nakon što je u posljednja dva dana indeks Zagrebačke burze potonuo za više od 5 posto, približivši se ponovno razini od 3.000 bodova, Crobex je današnju trgovinu započeo - rastom, piše Seebiz.eu .

No pritom se visoka likvidnost, uvelike obilježivši trgovinu posljednjih dana, jutros posve istopila, pa su u prvom dijelu trgovine samo dva izdanja prikupilo milijunski promet - INA i Atlantska plovidba. Za razliku od proteklih dana kada se kroz blok promet i mnoštvo velikih realiziranih transakcija mogla detektirati i aktivnost institucionalnih investitora, današnji trgovinu karakterizira iznimno niska razina likvidnosti, jer uz plus Crobexa od 0,4 posto promet iznosi svega dvadesetak milijuna kuna. Što predstavlja uistinu dramatičan odmak od recentnih zbivanja, koja najbolje ilustrira podatak kako je, nakon svega 34 milijuna kuna u kolovozu, rujanski prosjek u kategoriji redovnog prometa Zagrebačke burze više nego udvostručen (na 76 milijuna kuna dnevno), nadmašivši čak i prosjek za tekuću godinu.

Pozitivan domaći trend ovoga je puta sasvim u skladu s prevladavajućim raspoloženjem na europskim burzama, koje su dan započele u zelenom, nakon što je odluka Warrena Buffeta o ulaganju u posrnulog Goldman Sachasa barem na kratko povratila povjerenje u oporavak američkog financijskog sustava i podignula terminske ugovore na američke burzovne indekse.

Na domaćem je tržištu kapitala najviše prometa (oko 9 milijuna kuna) sakupila INA (ZSE:INA-R-A), koja, posve očekivano, tavori ispod 2.800 kuna, nakon što je izgubljena svaka nada da bi se mogla pojaviti konkurentska ponuda, ili pak MOL sažaliti nad bijesnim ulagačima i objaviti pozitivnu reviziju ponuđene cijene. Pribrojimo li MOL-ovom udjelu od 25 posto (plus jedna dionica), još 19 posto koje bi trebao dobiti razmjenom sa Vladom, Mađarima za kontrolu nad INA-om treba još samo 6 posto dionica. Brojka od oko 11.000 dionica koliko je „prijavljeno" kod SDA, predstavlja tek 0,1 posto od ukupnog udjela dionica, no do isteka ponude 3. listopada ima još dosta vremena, i tek ćemo idućih dana, kada dionice više nije moguće "utopiti" na tržištu po većoj cijeni, zapravo moći ocijeniti raspoloženje malih investitora. Najniža cijena INA-e iznosila je (isto kao i jučer) 2.770 kuna, dok se trenutno njome trguje uz minus od 0,1 posto, s cijenom od 2.777 kuna.

Korekcija je donijela proteklih dana dionicama Atlantske plovidbe (ZSE:ATPL-R-A) učestalo spuštanje cijene ispod 2.000 kuna (prošli tjedan čak i 1.840 kuna što je ovogodišnji minimum), a najviša dnevna cijena prelazila je danas 2.000 kuna, no uz plus od tek 0,5 posto trenutna cijena iznosi 1.975 kuna. Blagi rast bilježe i dionice Hrvatskog telekoma (ZSE:HT-R-A), svejedno ne uspijevajući (za sada) dohvatiti cijenu inicijalne javne ponude koja je iznosila 265 kuna. Cijena na burzi iznosi 261,5 kunu, no da ni pri ovoj cijeni HT ne izaziva snažan interes kupaca pokazuje promet od tek 700.000 kuna.

U plusu je i Ericsson Nikola Tesla (ZSE:ERNT-R-A), no ne dovoljno da u potpunosti anulira jučerašnji pad od 4,8 posto, kojim se cijena s početka tjedna od 1.929 kuna dionica spustila na 1.836 kuna. Pri cijeni od 1.875 kunu dnevni skok cijene iznosi oko 2 posto. Računajući jučerašnju kupnju, trezor Magme (ZSE:MGMA-R-A) prikupio je u rujnu gotovo 7.000 dionica, pa je možda i to jedan od razloga zbog kojeg su dionice danas u plusu 3 posto (na 103 kune), makar i u uvjetima skromnog obujma trgovine (manje od 200.000 kuna prometa).


Reci što misliš!