Biznis

Burze

Wall Street: Još jedan 'crni ponedjeljak'

Wall Street: Još jedan 'crni ponedjeljak'

Ulagači strahuju od recesije u svjetskom gospodarstvu, unatoč nastojanjima vlada diljem svijeta da zaustave širenje financijske krize

Cijene dionica na Wall Streetu jučer su oštro potonule, pri čemu je Dow Jones indeks, po prvi puta nakon četiri godine, zaronio ispod psihološki važne razine od 10.000 bodova. Razlog je strah ulagača od recesije u svjetskom gospodarstvu, unatoč nastojanjima vlada diljem svijeta da zaustave širenje financijske krize, prenosi Totalportal.hr.

Dow Jones indeks potonuo je 369 bodova ili 3,58 posto, na 9.955 bodova, što je njegov prvi pad ispod 10.000 bodova od listopada 2004. godine. S&P indeks pao je, pak, 3,85 posto, na 1.056 bodova, dok je Nasdaq indeks izgubio 4,34 posto, zaronivši na 1.862 boda.

Početak jučerašnjeg trgovanja bio je krajnje dramatičan. Povučen snažnim padom na azijskim, europskim i južnoameričkim burzama, pri čemu je zbog prevelikog pada cijena prekinuto trgovanje na burzama u Rusiji, Brazilu i Peruu, Dow Jones indeks zaronio je u prvih nekoliko sati rekordnih 800 bodova, čime je nadmašen pad od 778 bodova, zabilježen prošloga ponedjeljka.

Hitno spašavanje dvije velike europske banke i odluka nekoliko europskih vlada da povećaju razinu osigurane štednje građana u bankama potaknuli su strah ulagača da se širenje kreditne krize neće tako skoro zaustaviti.

"Potpuno je jasno da smo sada u zoni panike. Zakoračili smo iz tržišta medvjeda u vladavinu panike. Zakon o sanaciji banaka je prošao i sada smo ponovno usmjereni na fundamente kompanija, a oni ne 'mirišu' na dobro. Ulagači počinju brinuti za poslovne rezultate kompanija u trećem i četvrtom tromjesečju. A ako supertanker zvan američko gospodarstvo potpuno zastane, što je moguće, to još nije sasvim uračunato u cijene dionica", objašnjava John Schloegel, strateg u tvrtki Capital Cities Asset Management.

Pod najvećim je pritiskom jučer bio financijski sektor, pa je S&P indeks tog sektora u jednom trenutku bio u minusu više od 8 posto. Među najvećim je gubitnicama bila dionica Bank of America s padom od 6,6 posto. Nakon zatvaranja Wall Streeta, cijena te dionice potonula je daljnjih 7 posto, jer je najveća američka banka izvijestila o padu dobiti u trećem tromjesečju, te najavila smanjenje dividende i prikupljanje 10 milijardi dolara svježeg kapitala.

Snažno su pale i cijene dionica u tehnološkom sektoru, s obzirom da je taj sektor uvelike usmjeren na izvoz, a slabljenje europskog i ostalih gospodarstava izazvat će i pad potražnje za tehnološkom opremom.

Zbog strahovanja od pada potražnje, jučer je snažno, za 6 dolara, pala i cijena nafte, zaronivši na 88 dolara po barelu, najnižu razinu u osam mjeseci. To je izazvalo pad cijena dionica naftnih kompanija, pa je indeks tog sektora potonuo 7,8 posto.

Ipak, u posljednjem satu jučerašnjeg trgovanja cijene dionica ponešto su se oporavile, pa su smanjeni njihovi gubici od početka sastanka. To se zahvaljuje nadi ulagača da bi ova dramatična zbivanja na financijskim tržištima mogla navesti financijske vlasti najmoćnijih zemalja svijeta na koordiniranu akciju kojom bi se zaustavilo širenje kreditne krize.

I na europskim su burzama u ponedjeljak cijene dionica oštro pale. Londonski FTSE indeks strmoglavio se 7,85 posto ili 391 bod, što je njegov najveći dnevni bodovni pad u povijesti, na 4.589 bodova. DAX indeks Frankfurtske burze potonuo je, pak, 7,07 posto, na 5.387 bodova.


Reci što misliš!