Biznis

Valute

Niti Obamina pobjeda nije puno pomogla dolaru

Niti Obamina pobjeda nije puno pomogla dolaru

"Rezultat američkih predsjedničkih izbora nedvojbeno je dolaru pružio potporu", zaključio je Gary Thomson iz CMC Marketsa

Smanjenja kamatnih stopa u Europi i pobjeda Baracka Obame na predsjedničkim izborima u SAD-u potaknuli su rast tečaja dolara sredinom prošloga tjedna, no loše vijesti iz američkog gospodarstva srušile su ga krajem tjedna,javlja SEEbiz.eu

Tako je tečaj eura prema dolaru ostao gotovo nepromijenjen. Blago je porastao s 1,2750 na 1,2760 dolara. Cijena dolara pala je i prema japanskoj valuti, s 98,5 na 98,3 jena. Japanska je valuta blago ojačala i prema euru, pa je tečaj europske valute pao sa 125,5 na 125,3 jena. Pobjeda Baracka Obame na predsjedničkim izborima potaknula je u utorak jačanje dolara jer se ulagači nadaju da će nova američka vlada iduće godine više učiniti za oživljavanje gospodarstva nego Bushova.

"Rezultat američkih predsjedničkih izbora nedvojbeno je dolaru pružio potporu", zaključio je Gary Thomson iz CMC Marketsa, tumačeći da uzlet zelene novčanice počiva na brzoj objavi rezultata.

Pozitivno je na američku valutu utjecalo i smanjenje kamata u Britaniji i eurozoni u četvrtak. Britanska središnja banka srezala je ključnu kamatu za čak 1,5 postotnih bodova, na 3 posto, što je bilo veliko iznenađenje, s obzirom da su analitičari očekivali smanjenje od pola do najviše jedan postotni bod.

Europska središnja banka, kao i švicarska, smanjile su kamate za 0,5 postotnih bodova, pa sada ključna kamata ECB-a iznosi 3,25 posto.

To je izazvalo slabljenje eura i britanske funte. Tako je tečaj funte naglo pao na 1,5722 dolara, s neposredno pred objavu odluke zabilježene razinu od 1,5860 dolara. Njezino klizanje pokazala se kratkotrajnim te je ubrzo funta nadoknadila te gubitke.

Tim više što su slabi makroekonomski podaci zaljuljali dolar jer ukazuju da je američko gospodarstvo pred recesijom. Naime, najnoviji podaci pokazuju da je u listopadu pala aktivnost i u industrijskom i u uslužnom sektoru, a da prodaja kuća i dalje pada, kao i potrošnja Amerikanaca.

Najviše su, međutim, u petak šokirali podaci da je broj zaposlenih u listopadu smanjen za 240.000 osoba, pri čemu je stopa nezaposlenosti skočila sa 6,1 na 6,5 posto, najvišu razinu u 14 godina. Analitičari su očekivali 200.000 otkaza i stopu nezaposlenosti od 6,3 posto.

Nakon tih podataka, dolar je izgubio sve prethodne dobitek, pa mu je tečaj prema najvažnijim svjetskim valutama pao na razine od početka tjedna.


Reci što misliš!