Banke
Najveća prijetnja sigurnosti banaka su bivši radnici
Većina ispitanika potvrđuje da je ljudski faktor najčešći uzrok pada sigurnosnih sustava, posebice u turbulentnim vremenima globalne ekonomske krize kada porast nezaposlenosti i stres zbog mogućnosti otkaza uzrokuju neuobičajeno ponašanje radnika
Više od trećine vodećih svjetskih financijskih institucija strahuje da bi radnici kojima je uručen otkaz mogli zloupotrijebiti mogućnost pristupa povjerljivim podacima. Znatno manji broj, tek 13 posto, najviše zabrinjavaju vanjski napadi na sigurnosne sustave, pokazuje posljednje globalno istraživanje sigurnosti financijskog sektora konzultantsko-revizorske tvrtke Deloitte provedeno tijekom 2008. godine među rukovoditeljima zaduženim za informacijsku sigurnost u 100 vodećih financijskih institucija iz 32 zemlje diljem svijeta, piše Vjesnik
Iako je na globalnoj razini broj neovlaštenih vanjskih i unutarnjih upada u sigurnosne sustave financijskih institucija u padu, gotovo dvije trećine ispitanika nije sigurno može li u potpunosti zaštititi svoju organizaciju od internih napada. Većina ispitanika potvrđuje da je ljudski faktor najčešći uzrok pada sigurnosnih sustava, posebice u turbulentnim vremenima globalne ekonomske krize kada porast nezaposlenosti i stres zbog mogućnosti otkaza uzrokuju neuobičajeno ponašanje radnika.
»Financijske ustanove vode bitku na dvije bojišnice u svojim naporima da zaštite klijente«, smatra Hrvoje Somun, viši menadžer u Deloitteovu odjelu za upravljanje rizicima. S jedne su strane suočeni sa sve većom sofisticiranošću i učestalošću upada u sustav te gubitkom informacija o klijentima, dok su s druge opterećeni sve strožim regulatornim zahtjevima i valom otpuštanja koji stvara nepouzdane i nezadovoljne bivše zaposlenike.
U takvim je okolnostima nužno da financijske institucije pojačaju sustave kontrole kako bi smanjile mogućnost upada u sigurnosne sustave. Dodatno opterećenje sigurnosnih sustava donosi i sve veća popularnost socijalnih mreža na internetu te raširena uporaba USB-a, MP3-reproduktora i ručnih računala.
'Sigurnosni' sustavi
Više od polovice svjetskih financijskih institucija već ograničava sudjelovanje zaposlenih u socijalnim mrežama na internetu, ali i dalje uglavnom dopušta uporabu raznih prijenosnih uređaja. Iako takvi uređaji pridonose produktivnosti, oni donose i povećanu mogućnost »curenja« ili gubljenja podataka, a tu je i opasnost od čuvanja povjerljivih informacija na potencijalno nezaštićenim medijima. Alarmantno je da tek nešto više od polovice financijskih institucija koristi softver za šifriranje povjerljivih podataka te da ih tek 28 posto koristi programe za detekciju neovlaštenog pristupa takvim podacima.
Smanjenje troškova, koje je u ovom trenutku imperativ za financijske institucije, moglo bi dodatno pogoršati sigurnosnu situaciju. Iako je 60 posto ispitanika potvrdilo da budžeti za održavanje informacijske sigurnosti rastu, ta povećanja nisu u skladu s novim izazovima. Štoviše, 15 posto financijskih institucija nije prošle godine ostvarilo nova ulaganja u informacijsku sigurnost.
Vezane vijesti
-
-
Drugim riječima, Deutsche Bank predviđa da će države i njihove vlade posegnuti za mjerama koje su već viđene u modernoj povijesti između 1945. i 1980
-
-
Izdvojeno
-
Noć vještica! Da, dušobrižnici će reći kako je to najobičniji poganski običaj, štovanje sotone i mračnih sila ili pak čisto komercijalno američko sranje s kojim ekstra izvlače profit svojih labilnih konzumenata.
-
Peteročlano Prosudbeno povjerenstvo za najbolji književni putopis za 2024. godinu (u sastavu Milana Bešlića (predsjednika), Davora Šalata, Vesne Vlašić, Anite Katić i Dijane Klari), donijelo je jednoglasnu odluku - pobjednik Književnog natječaja „Matko Peić“ je književnik i slikar Tomislav Marijan Bilosnić sa svojim putopisom Jesen u Lubliniecu.
-
Predsjednik Zoran Milanović odgovorio je statusom na Facebooku HDZ-ovom predsjedničkom kandidatu Draganu Primorcu koji je ranije danas pozvao časnike HV-a da "kažu istinu".
-
U spomen na poginulog hrvatskog redarstvenika Marijana Matišića, policijskog službenika Policijske uprave zadarske od 1990.godine
Reci što misliš!