Burza
Todorićeve dionice nagrađene jer se Agrokor dobro pripremio za krizu
Crobex indeks nastavio se kretati i prošloga tjedna u vrlo uskom rasponu, zaključivši trgovanje u četvrtak na 2.145 bodova, što je 0,23 posto više nego tjedan dana prije. Crobex10 ojačao je 0,44 posto, dosegnuvši 1.158 bodova
Duboku letargiju na Zagrebačkoj burzi oslikava kretanje Crobexa prošloga tjedna u rasponu od svega 20-ak bodova, a analitičari smatraju da bi tržište mogla razbuditi tek sredinom travnja Glavna skupština T-HT-a i potom krajem travnja financijska izvješća domaćih kompanija za prvo ovogodišnje tromjesečje, javlja Business.hr
Crobex indeks nastavio se kretati i prošloga tjedna u vrlo uskom rasponu, zaključivši trgovanje u četvrtak na 2.145 bodova, što je 0,23 posto više nego tjedan dana prije. Crobex10 ojačao je 0,44 posto, dosegnuvši 1.158 bodova.
Redovni promet dionicama iznosio je 91,12 milijuna kuna, kao i tjedan dana prije, no prošli je radni tjedan bio skraćen zbog uskrsnih blagdana.
"Dubinu letargije na domaćem tržištu najbolje oslikava kretanje Crobexa, koji je protekloga tjedna oscilirao u uskome rasponu od 2.126 do 2.145 bodova. Ulagači su reagirali na vijesti iz poslovnog sektora, poput medijskih napisa o konačnom raspletu privatizacijske priče oko Liburnia Riviera Holdinga, koja bi se trebala riješiti nagodbom između Vlade i SN Holdinga, ili na najavu Zagrebačke pivovare da će povući dionice s redovnog tržišta. No, osim reakcija cijena pojedinačnih dionica, ukupno trgovanje protekloga tjedna bilo je vrlo mirno", kaže Stjepan Laća, broker i investicijski savjetnik u investicijskom društvu Finesa Capital.
Najveći promet ostvaren je prošloga tjedna dionicom Zagrebačke pivovare, više od 20 milijuna kuna, a cijena joj je porasla 3,84 posto, na 3.791,3 kune. Nešto veći fokus ulagača na tu dionicu posljedica je namjere Zagrebačke pivovare da povuče dionice iz uvrštenja sa Zagrebačke burze.
Dionicom T-HT-a ostvareno je 13,7 milijuna kuna prometa, a cijena joj je ojačala 1,12 posto, na 324 kune.
Nešto veću pozornost ulagača prošloga su tjedna ponovno privukle dionice LRH i SN Holdinga, zbog medijskih napisa o skorašnjem rješavanju privatizacijske priče LRH, odnosno nagodbe Vlade i SN Holdinga oko vlasništva nad LRH-om.
Dionicom LRH ostvareno je gotovo dva milijuna kuna prometa, a cijena joj je ojačala 18,8 posto, na 2.169 kuna. Promet dionicom SN Holdinga dosegnuo je, pak, 1,85 milijuna kuna, a cijena joj je skočila 23 posto, na 160 kuna.
Brojne kompanije objavile su prošloga tjedna konsolidirana i revidirana financijska izvješća za prošlu godinu, no cijene njihovih dionica nisu reagirale jer je većina izvješća bila više-manje u skladu s ranijim nerevidiranim rezultatima, navodi Laća.
Dodaje kako su znatnije porasle tek cijene dionica Agrokorovih tvrtki - Belja, Zvijezde, Konzuma i Leda - jer su te kompanije izvijestile o porastu dobiti, unatoč teškom poslovnom okruženju u prošloj godini.
Te Agrokorove perjanice u prošloj su godini ukupno ostvarile oko 538 milijuna kuna dobiti. Više od polovine tog iznosa otpada na Konzum, koji je ostvario 341,6 milijuna kuna dobiti, što je 3,8 posto više nego 2008., i to usprkos padu prihoda za 0,7 posto.
"Agrokorove perjanice su ostvarile prošle godine znatno bolju dobit nego preklani, što upućuje da su se dobro pripremile za krizu, režući troškove poslovanja i više nego što su padali njihovi prihodi", ističe Laća.
Najviše je prošloga tjedna porasla cijena dionice Konzuma, za 10,4 posto, na 174 kune. Slijedi dionica Belja, sa skokom od 8,9 posto na 88 kuna. Dionica Zvijezde poskupila je 6,5 posto, na 4.290 kuna, a Leda 2,5 posto, na 6.450 kuna.
Potkraj tjedna Državni zavod za statistiku objavio je da je promet od trgovine na malo, što su ga ostvarili svi poslovni subjekti koji se bave tom djelatnošću bez obzira na svoju pretežnu djelatnost, u veljači bio nominalno za 6,9, a realno za 7,3 posto manji nego u istom mjesecu lani.
Pad potrošnje od 7,3 posto veći je nego što se očekivalo, jer je šest makroekonomista, koje je anketirala Hina, procjenjivalo, u prosjeku, da je u veljači pad prometa u trgovini na malo iznosio 6,4 posto na godišnjoj razini.
"Nastavak pada potrošnje ukazuje da će bruto domaći proizvod i u prvom ovogodišnjem tromjesečju nastaviti kliziti, budući da osobna potrošnja čini 58 posto ukupnih gospodarskih aktivnosti. No, tržište nije značajnije reagiralo na podatak o padu maloprodaje zbog iznimno niske likvidnosti", kaže Laća.
Laća vjeruje da bi tržište iz letargije mogla sredinom travnja probuditi Glavna skupština T-HT-a, a potom krajem travnja financijska izvješća domaćih kompanija za prvo ovogodišnje tromjesečje.
"Iz letargije bi ga mogla trgnuti i ulaganja stranih investitora, no kako očekivati da ćemo ih privući u uvjetima stalnih korupcijskih afera, političkih neizvjesnosti te čestih izmjena poreznih propisa. Kapital ponajprije traži sigurnost", napominje Laća.
A na svjetskim su burzama prošloga tjedna cijene dionica porasle već peti tjedan zaredom, dosegnuvši nove najviše razine u posljednjih 18 mjeseci, što se zahvaljuje jačanju industrijskih aktivnosti u najvećim globalnim gospodarstvima.
Na Wall Streetu je prošloga tjedna Dow Jones indeks ojačao 0,7 posto, dok je S&P 500 porastao 1, a Nasdaq indeks 0,3 posto.
I na europskim su burzama prošloga tjedna cijene dionica porasle. Londonski FTSE ojačao je 0,7 posto, dok je frankfurtski DAX porastao 1,9, a pariški CAC indeks 1,1 posto.
"Kako Wall Street u petak nije radio, tako tek idućega tjedna očekujemo reakciju ulagača na najnovije podatke o zaposlenosti. Također, idućega tjedna započinje i sezona objave poslovnih izvješća za prvo ovogodišnje tromjesečje, pa će fokus ulagača postupno s makroekonomskih pokazatelja seliti na poslovni sektor", navodi Laća.
U petak je objavljeno da je broj zaposlenih u ožujku u SAD-u porastao za 162.000, najviše od kada je krajem 2007. godine počela recesija.
To je manje od očekivanih 190.000 novih radnih mjesta, no u privatnom je sektoru broj zaposlenih porastao iznad očekivanja - za 123.000. Analitičari su procjenjivali da će više osoba biti zaposleno u državnim službama, zbog popisa stanovništva, no pokazalo se da je u tu svrhu zaposleno 48.000 osoba, manje od procjena.
Vezane vijesti
-
Među istaknutim dobitnicima našle su se i dionice Auto Hrvatske, Belja, Diokija, Jadranskog naftovoda, Luke Rijeka, Petrokemije i Erste banke
-
Agrokor i Ericsson Nikola Tesla nisu tražili povlačenje dionica
-
Pokazujući kako u ovoj situaciji rastući obujam trgovine može poslužiti tek kao potvrda intenziviranja prevladavajućeg (silaznoga) trenda
-
Najlikvidnija je prošloga tjedna bila dionica T-HT-a, s prometom od 55,3 milijuna kuna i blagim rastom cijene, za 0,17 posto, na 320 kuna
Izdvojeno
-
Do nedjelje na kopnu sve više sunčanih razdoblja, osobito za vikend. Pritom je i dalje moguća magla i mraza, ali će danju biti toplije nego prošlih dana.
-
Ministar zdravstva Vili Beroš ustvrdio je u četvrtak da se četvrtog dana štrajka dijela zdravstvenih djelatnika nastavlja trend smanjivanja broja štrajkaša, te iznio podatak da ih danas aktivno štrajka 504, što je za 64 manje u odnosu na jučer.
-
U petak, 22. studenog u 19 sati u Galeriji Galženica otvoriti će se samostalna izložba kipara Mateja Vukovića.
-
U nedjelju, 10. studenog 2024. godine u 18,45 sati na dionici državne ceste broj 1, u mjestu Jošani došlo je do naleta na divljač, kada je 57-godišnjak iz Zadra upravljao osobnim automobilom.
Reci što misliš!