Biznis

INA

Plin bi mogao poskupjeti i do 100 posto

Plin bi mogao poskupjeti i do 100 posto

Upravo zbog toga, što cijenu plina određuje Vlada, a ne Ina, naša je naftna industrija ove godine na tom energentu izgubila 460 milijuna kuna

Cijena plina za kućanstva mogla bi poskupjeti od 40 do 100 posto, najavljuje Zoltan Aldott, predsjednik uprave Ine. Naime, prema njegovim riječima, hrvatska kućanstva kubik plina plaćaju 1,70 kuna, dok je njegova uvozna cijena između 2,20 i 2,40 kuna. Istovremeno, cijena kubika plina u regiji kreće se od 3 do 3.50 kuna.

Upravo zbog toga, što cijenu plina određuje Vlada, a ne Ina, naša je naftna industrija ove godine na tom energentu izgubila 460 milijuna kuna.

Ipak, prema najnovijem financijskom izvješću iz Ine. U prvih devet mjeseci 2010. godine INA Grupa je značajno poboljšala svoje ukupne rezultate iz neprekinutog poslovanja, u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, dosegnuvši EBITDA (zarada prije kamata i poreza) od 4,3 milijarde kuna i 2,4 milijardi kuna dobiti iz osnovnih djelatnosti neprekinutog poslovanja bez jednokratnih stavki. Ovo je uglavnom posljedica veće proizvodnje ugljikovodika u Sjevernom Jadranu i Siriji, čime su potvrđeni napori uloženi u ključne projekte, dok su sve bolje okolnosti poslovanja zbog sve viših cijena nafte i većih ostvarenih rafinerijskih marži dodatno pozitivno utjecale na rezultat.

Uzevši u obzir cjelokupno poslovanje, Grupa je u razdoblju od siječnja do rujna 2010. ostvarila neto dobit od 559 milijuna kuna, od čega je u neprekinutom poslovanju ostvarena neto dobit od 1.019 milijuna kuna, a trgovanje plinom donijelo gubitak od 460 milijuna kuna.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.