Profitiranje
Industrija koja prati starenje u porastu
Oko 1,2 milijuna umirovljenika raspolaže s nešto manje od tri milijarde kuna mjesečno. Tu je i sva sila nekretnina, te štednih računa u bankama
Danas je svaki peti Njemac, baš kao i Hrvat, stariji od 65 godina, izašao je ili izlazi iz svijeta rada i srlja prema depresiji. Jedini je lijek aktivno življenje, za što, baš kao i u slučaju seksa, nakon 70. rođendana treba cijela mašinerija usluga, preparata, pomagala... To je posve nova industrija, s galopirajućim rastom, piše Jutarnji list.
- Industrija koja prati starenje otišla je još i korak dalje. Primjerice, u Njemačkoj se tvornice igračaka pretvaraju u tvornice ortopedskih pomagala. Očito je to isplativijije, očito je za time bolja potražnja. Industrija koja prati starenje najbrže raste, a predvodnik su svakako farmaceuti. U razvijenim zapadnim zemljama nije cilj samo olakšati ili produljiti život sedamdesetogodišnjaku, radi se na tome da se produži život stogodišnjacima - kaže gerontologinja, prim. dr. Spomenka Tomek-Roksandić iz Zavoda za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar, uz opasku da u Hrvatskoj to vrijeme tek dolazi.
Razmjerno s povećanjem udjela starijih osoba u ukupnoj populaciji, jača i proizvodnja cijelog niza pomoćnih ljekovitih sredstava, biljnih pripravaka, kozmetike, najrazličitijih usluga, čak i kreditnih linija prilagođenih starijim osobama. Logika proizvođača prilično je jednostavna: milijarda starijih, svaki drugi živi vrlo solidno, ima redovita primanja i riješena sva egzistencijalna pitanja: od krova nad glavom, preko zadovoljavajućeg automobila do vikendice ili ušteđevine koja im omogućava prilično raskošne odmore. Taj novac, milijarde dolara, nanjušili su marketinški stručnjaci i svojski se trude da što više tog novca završi na njihovim računima, umjesto u ostavinskim raspravama.
Hrvatske su prilike daleko skromnije, ali ne i beznadne.
Oko 1,2 milijuna umirovljenika raspolaže s nešto manje od tri milijarde kuna mjesečno. Tu je i sva sila nekretnina, te štednih računa u bankama.
- Iznosima ušteđevina možda ne mogu konkurirati bogatašima, ali veliki broj umirovljenika ima štedne račune i pristojne ušteđevine - kaže Višnja Fortuna (HSU) iz zagrebačkog Ureda za socijalnu skrb. Usto, Fortuna potvrđuje tezu o galopirajućem rastu industrije koja prati starenje.
- Najveći je dobitnik farmaceutska industrija. Starije osobe troše svakodnevno nekoliko lijekova i pomoćnih ljekovitih sredstava koje sami plaćaju, potaknuti reklamama. A farmaceuti svakodnevno na tržište izbaciju nove proizvode - pojašnjava Fortuna.
Tu su i higijenske potrepštine, poput pelena za inkontinenciju odraslih. Proizvodnja pelena za odrasle raste nevjerojatno brzo i sustiže moderne tehnologije poput prijenosnih računala, mobitela...
Vezane vijesti
-
Mirovinski sustavi izuzetno su kompleksni te ih stoga nije lako izravno uspoređivati, no postoje mjerila koja ukazuju na to u kojim državama umirovljenici ne moraju razmišljati o tome hoće li pronaći kakav komadić starog kruha u obližnjem kontejneru.
-
-
-
Izdvojeno
-
Dodjela nagrade "Nasmiješeno sunce" održat će se u petak, 13. prosinca 2024. godine u 14 sati u Koncertnoj dvorani Kneževe palače.
-
Odjel za pedagogiju i Studentsko savjetovalište danas su u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru, u povodu Međunarodnog dana osoba s invaliditetom i Međunarodnog dana ljudskih prava, priredili predavanje izv. prof. dr. sc. Matilde Karamatić Brčić “Inkluzivno obrazovanje kao pretpostavka osiguravanja jednakih mogućnosti”.
-
MK Beštije sutra, na blagdan svete Luce dolazi 20. put u DV Laticu.
-
Hrvatska diskografska udruga (HDU) u suradnji s radijskim voditeljem, glazbenim kritičarem i urednikom (HR2), Zlatkom Turkaljem Turkijem, donosi još jedan intervju u nizu u sklopu glazbenog projekta Diskografska spajalica. Ovoga puta, u našem društvu bio je jedan od najpopularnijih i najutjecajnijih repera ovih prostora Edo Maajka.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.