Biznis

Tržište nojevog mesa

Gdje je nestalo tržište nojevog mesa?

Gdje je nestalo tržište nojevog mesa?

Klaonica je bila jedina u Hrvatskoj s izvoznim brojem i meso se moglo izvoziti, a kada je prije osam godina otvorena, bila je među najopremljenijim u regiji

Na Trgovačkom sudu u Bjelovaru stečajni upravitelj Nenad Homar zatvorio je stečajni postupak nad Klaonicom nojeva iz Virja koja je prestala raditi još prije nekoliko godina. Klaonica je bila jedina u Hrvatskoj s izvoznim brojem i meso se moglo izvoziti, a kada je prije osam godina otvorena, bila je među najopremljenijim u regiji, piše Poslovni dnevnik.

Osnovali su je Veterinarska stanica Koprivnica, tvrtka Gratit iz Virja i nekoliko uzgajivača nojeva. U to vrijeme na tržištu je bilo desetak tisuća tovljenih nojeva i njihovo meso isporučivalo se ponajprije u Belgiju i Njemačku. Homar kaže da je klaonica počela propadati pojavom ptičje gripe i zabrane prometa nojevim mesom.

Prije pet godina s radom je prestala i klaonica u Popovači, prva klaonica nojeva koja je u Hrvatskoj uopće otvorena. Klaonicu su u siječnju 2003. svečano otvorila dva ministra u prostoru bivše klaonice svinja u sklopu Kaznionice Lipovica u Popovači. Nije radila ni pune dvije godine iako je tada jedan od ministara izjavio kako 'se nada da će biti poticaj da se i u drugim područjima otvore odgovarajući objekti za potrebe rastuće proizvodnje nojeva mesa'.

Danas je preostala još jedna klaonica, ali bez izvoznog broja u Zelini, u kojoj se uz ostalu stoku mogu klati i nojevi. U Hrvatskoj se više ne isplati uzgajati te životinje za razliku od prije desetak godina kada je bilo oko 400 uzgajivača. 


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.