Turizam najmanje cijenjen
Najbolje plaće u farmaciji i IT-u, najniže u turizmu
Najviše plaće su i dalje u privatnim tvrtkama u stranom vlasništvu (25 posto iznad prosjeka)
U Hrvatskoj su i dalje najbolje plaćeni poslovi u tvrtkama kojima je primarna djelatnost farmacija – plaće u tim tvrtkama su 37 posto iznad prosjeka, nakon čega slijedi IT – izrada i održavanje programskih rješenja, gdje su plaće 28 posto veće od prosjeka, pokazuje istraživanje portala MojPosao.
Najniže plaće zabilježene su u uslužnim djelatnostima (20 posto ispod prosjeka) te u turizmu i ugostiteljstvu (17 posto ispod prosjeka). Najbolje plaćena struka su inženjeri informatike čije su plaće 20 posto iznad prosjeka, što je ipak nešto manje u odnosu na prethodno razdoblje kada su bili plaćeni 22 posto više od prosjeka. Iza njih slijede inženjeri s područja prirodnih znanosti, gdje su plaće 12 posto iznad prosjeka.
Najlošije su i dalje plaćeni industrijski radnici te trgovački posrednici i prodavači, koji imaju plaće 46 posto ispod prosjeka, te građevinski radnici čije su plaće 49 posto ispod prosjeka. Za razliku od podataka Državnog zavoda za statistiku, prema kojima je prosječna plaća u Hrvatskoj u 2010. iznosila 5.342 kune, istraživanje portala MojPosao pokazuje da je prosječna plaća u posljednjih godinu dana iznosila 5.909,85 kuna. U odnosu na izvještaj za 2010. godinu prosječna plaća porasla je za jedan posto.
Promjena u odnosu na prošlogodišnji izvještaj je i porast razlike plaća između muškaraca i žena za jedan posto. Tijekom prošle godine ta je razlika iznosila 18 posto u korist muškaraca, a od ožujka prošle godine do danas se povećala na 19 posto. Promatrano geografski, najviše plaće su u Gradu Zagrebu, i to 34 posto iznad prosjeka, što je nešto više nego prošle godine kada je ta razlika iznosila 32 posto. Slijedi Zagrebačka županija (19 posto iznad prosjeka) te Splitsko-dalmatinska županija, gdje su plaće 11 posto više od prosjeka.
Stupanj obrazovanja uvelike utječe na visinu plaće. Osobe sa završenim fakultetom imaju 35 posto veću plaću u odnosu na osobe sa srednjoškolskim obrazovanjem. Završeni magisterij ili doktorat povećava plaću u prosjeku za 58 posto u odnosu na SSS. Najviše plaće su i dalje u privatnim tvrtkama u stranom vlasništvu (25 posto iznad prosjeka), a najniže u privatnim tvrtkama u pretežno domaćem vlasništvu (19 posto ispod prosjeka) te u udrugama (21 posto ispod prosjeka).
Istraživanje je potvrdilo da se (barem kad je o plaćama riječ) više isplati raditi u velikim tvrtkama. Tako su u tvrtkama s manje od 20 zaposlenih plaće 17 posto ispod prosjeka, dok su u velikim tvrtkama s više od 200 zaposlenika plaće prosječno devet posto veće od prosjeka.
Vezane vijesti
-
-
Jadran se prilično ispraznio u odnosu na ljeto kad je u Hrvatskoj dnevno bilo i po milijun gostiju, ali na obali ih je još oko 280.000, piše u subotu Večernji list.
-
Tim Dizajnerica kojeg čine Matea Klešnik i Petra Božajić briljirao je na nedavno održanom hackatonu u sklopu My Smart City konferencije u studentskoj kategoriji natjecanja.
-
Premijer Andrej Plenković poručio je u četvrtak, nakon što je na novoj karti ECDC-a hrvatska obala ostala u narančastom, da su strani turisti prepoznali Hrvatsku kao sigurnu destinaciju pa bi mogli premašiti 70 posto turističkih rezultata iz pretkrizne 2019.
Izdvojeno
-
Djelomice sunčano uz više oblaka u prvom dijelu dana, osobito ujutro na jugu Jadrana gdje će još mjestimice padati kiša.
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
Jeste za šah i pivo? Red izazova i red opuštanja uz pivo u pogonu pivovare? Poklonite sebi i svojima jedan 'Christmas chess challenge' i zaigrajte šah s bivšim prvakom Hrvatske!
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.