Biznis

Građevina

Građevina gubi tisuću radnih mjesta mjesečno

Građevina gubi tisuću radnih mjesta mjesečno

Kriza u građevinarstvu ne jenjava o čemu svjedoče svi glavni pokazatelji građevinske aktivnosti, a hrvatski građevinari sve veći interes pokazuju za nastupe na stranim tržištima, istaknuto je na Danu graditelja koji je održan na Zagrebačkom velesajmu u organizaciji Hrvatske gospodarske komore

Podaci Sektora za graditeljstvo i komunalno gospodarstvo HGK svjedoče o padu svih glavnih indikatora odnosno o krizi građevinarstva nakon završetka velikih javnih investicijskih projekata te zbog krize stanogradnje i tržišta nekretnina.

Tako je vrijednost izvršenih radova u 2010. godini u odnosu na 2009. pala za 25,7 posto, a u odnosu na 2008. godinu za 34,7 posto. Broj zaposlenih u građevinskim tvrtkama prošle je godine u odnosu na 2009. pao za 12,5 posto, a prema 2008. za 21,2 posto.

U građevinarstvu se, kako je rečeno, u prosjeku gubi tisuću radnih mjesta mjesečno - krajem 2008. u Hrvatskoj je radilo 108 tisuća građevinara, a krajem 2010. godine nešto više od 85 tisuća.

Procjene HGK govore da je zajedno s obrtništvom i pratećom industrijom u zadnje dvije godine u građevinarstvu izgubljeno 40 tisuća radnih mjesta.

U padu je i fizički obujam građevinskih radova i to 23 mjeseca zaredom, a u 2010. u odnosu na 2009. godinu građevinski radovi smanjeni su za 15,9 posto.

Oštar pad zadesio je i stanogradnju - 2010. godine izgrađeno je približno 9.000 stanova, gotovo tri puta manje stanova nego 2008. godine, uz pad cijena prodanih stanova. Pouzdane statistike neprodanih stanova nema, a procjene se kreću od 9 do 15 tisuća.

Sudeći po raspravi na Danu graditelja, hrvatski građevinari malo nade polažu u skori oporavak domaćeg tržišta, pogotovo na razine iz godina prije krize te se sve više okreću stranim tržištima koja su, kako je ocijenjeno, do 2006. godine bila zapostavljena zbog dovoljnog opsega posla u Hrvatskoj.

Građevinarima su posebno zanimljive zemlje bivše Jugoslavije, Albanija, zemlje nekadašnjeg Sovjetskog Saveza i arapske zemlje.

Sve veći je interes i za srednjoazijske zemlje, koje bi mogle zamijeniti tradicionalna tržišta u sjevernoj Africi u kojoj traju nemiri i previranja, pri čemu se najčešće spominje Kazahstan.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.