Biznis

Najlošije stoji Ingra

Građevinari i dalje gomilaju gubitke

Građevinari i dalje gomilaju gubitke

Analiza iCapitala prikazala je financijske rezultate hrvatskih građevinskih poduzeća. Od onih većih, u obzir nije uzet jedino Dalekovod, jer još nije predao svoje izvještaje.

Nakon objava rezultata po kvartalima uvijek je zanimljivo usporediti poduzeća koja posluju u istoj industriji. Ovaj put iCapital je odlučio prikazati financijske rezultate hrvatskih građevinskih poduzeća. Od onih većih u obzir nije uzet jedino Dalekovod budući da još nije predao svoje izvještaje.

Prema svim pokazateljima koji su analizirani, najlošije stoji Ingra. Poslovni prihodi pali su za 28,3 posto praćeni padom poslovnih rashoda za 36,6 posto što je pozitivna promjena koja je dovela do smanjenja neto gubitka na osam milijuna HRK u prvom kvartalu ove godine sa 57,8 milijuna HRK u istom razdoblju lani. Sličan trend prati i EBITDA koja je sa -21,6 milijuna porasla na -10,8 milijuna HRK. Ingra bilježi daleko najniže marže. Neto marža je na -37,8 posto, a EBITDA marža na -50,7 posto. Puno veći gubitak iskazan u 1Q prošle godine bio je rezultat vrijednosnog usklađenja imovine te usklađenja obveza kao dio procesa predstečajne nagodbe.

Prema najlošijim maržama sljedeća je Tehnika koju s Ingrom povezuje potpisani ugovor o poslovnoj suradnji u Alžiru. Poslovni prihodi su u ovom kvartalu pali za 35,9 posto praćeni skoro jednakim relativnim padom rashoda od 34,7 posto. Neto gubitak je sa 9,8 milijuna HRK smanjen na 8,3 milijuna HRK, no neto marža je sa -5,2 posto smanjena na -6,9 posto. EBITDA je porasla s -4m HRK na -856 tisuća HRK uz povećanje EBITDA marže sa -2,2 posto na -0,7 posto. Poduzeće je za prva tri mjeseca 2014. planiralo 'pozitivnu nulu'. Osnovni razlozi nedostizanja tog cilja su nedovoljna popunjenost kapaciteta, smanjenje marži za radove po ugovorima za poznatog investitora, smanjenje prodaje i cijena stanova te kasniji početak nekih projekata.

Hidroelektra niskogradnja je smanjila poslovne prihode za 38,5 posto na 45 milijuna HRK te poslovne rashode za 35 posto na 47 milijuna HRK. Pritom je neto rezultat pao s dobiti od 153 tisuće HRK ostvarene u 1Q 2013 na -2,7 milijuna HRK, a EBITDA sa 5,6 milijuna na 1,6 milijuna HRK što predstavlja pad od 72 posto. Neto marža je sa 0,2 posto pala na -6,1 posto, a EBITDA marža je uspjela ostati pozitivna smanjivši se sa 7,7 posto na 3,5 posto. Glavne razloge za nepotpuno uposlenje kapaciteta poduzeće vidi u smanjenju investicijskih ulaganja u projekte prometne infrastrukture u Hrvatskoj, usporavanju izvođenja radova po već sklopljenim ugovorima te u dugotrajnim lošim vremenskim prilikama.

Prvo tromjesečje 2014. za Viadukt je obilježio rast prihoda vezan za ostvarene mogućnosti realizacije projekta započetih prošle godine. Viadukt je jedino od prikazanih poduzeća koje je uspjelo povećati poslovne prihode, i to za 35 posto na 171,6m HRK. Značajno manji rast poslovnih rashoda od 17,2 posto je doveo do smanjenja neto gubitka sa -23,7 milijuna na -5,3 milijuna HRK te do prelaska EBITDA pokazatelja sa -11,4 milijuna na pozitivnih 5,5 milijuna HRK. Rast su zabilježile i marže. Neto marža je sa -18,7 posto popravljena na -3,1 posto, a EBITDA marža sa -9 posto na 3,2 posto.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.