Tamo gdje je život isplativ
Mladi u Kanadi trče na posao
U Kanadi se od mjesečne plaće može uštedjeti i do 5.000 kuna!
Prošle je godine u Kanadu, preko programa koji omogućava dobivanje jedinstvene 'working holiday' vize, otišlo 200 mladih ljudi, a za 30 trenutačno slobodnih mjesta vlada golem interes. Naime, u Kanadi se od mjesečne plaće može uštedjeti i do 5.000 kuna, piše danas.net.hr
"Sad bi trebalo zamolit roditelje da nam posude 14.000 kuna jer nam otprilike toliko, kao što je rečeno na prezentaciji, treba za vizu, avionsku kartu i troškove života tih prvih mjesec dana u Kanadi, dok ne dobijemo prvu plaću.
Dovoljno je da radimo jedan i pol mjesec da to vratimo jer je prosječna
kanadska plaća 2000 dolara, odnosno 10.000 kuna", kazao je 18-godišnji
Nikola Pelić, koji je u Splitu došao posjetiti prezentaciju programa
'Work Canada', u organizaciji tvrtke BHV Education.
Riječ je o programu koji omogućava dobivanje jedinstvene 'working holiday' vize, s kojom se nesmetano može putovati i raditi bilo gdje u Kanadi u trajanju do 12 mjeseci. Potencijalni kandidati moraju biti mlađi od 35 godina, piše Slobodna Dalmacija. Od ispunjavanja aplikacije do dobivanja tzv. 'working holiday' vize može proteći od četiri do šest tjedana.
Oni koji apliciraju na spomenuti program uglavnom dobivaju jednostavne poslove, poput konobarenja, čišćenja ili održavanja u tamošnjim restoranima, hotelima, skijalištima... Oni koji imaju referencije mogu se zaposliti i u administraciji kakve tvrtke. Program se može produžiti, a može se i nastaviti školovanje u Kanadi.
"Prošle je godine u sklopu ovog našeg programa tamo otišao jedan završeni student Ekonomije. Nakon samo tri mjeseca rada u 'wine baru', zaposlio se u struci. Oni koji u Kanadi nisu morali ni minute čekati na posao koji odgovara njihovu obrazovanju su informatičari i studenti naftnog rudarstva. Nakon što bi poslali životopis, odmah bi im stigla ponuda za posao", objasnila je prezenterica programa Ivana Tihi.
Inače, u Kanadi se na jednostavnijim poslovima, poput konobarenja, zarađuje 10 kanadskih dolara po satu ili 2.000 dolara mjesečno. Na hranu, koja je triput jeftinija nego kod nas, potroši se mjesečno oko 500 dolara, a otprilike toliko iznosi i najam garsonijere u Torontu, pa se mjesečno od prosječne plaće može uštedjeti i do 1.000 kanadskih dolara (oko 5.000 kuna).
Jedino što je mlade Dalmatince zabrinulo jest 'preživljavanje na toj klimi', odnosno temperaturama koje se znaju spustiti i po dvadesetak Celzijevih stupnjeva ispod nule.
Vezane vijesti
-
-
Opisuje ih se kao generaciju koja polaže pravo na sve, no koncept napornog rada im je nepoznanica
-
Potres magnitude 6.8 pogodio je područje poluotoka Aljaske u ponedjeljak, objavio je Europski mediteranski seizmološki centar.
-
Sadašnja situacija na tržištu rada Ujedinjene Kraljevine ukazuje na pojačanu potražnju za radnicima u transportu, logistici, financijskoj, industriji zabave te poljoprivredi, dok su za građevinske radnike i rad u trgovini šanse nešto niže.
Izdvojeno
-
Učenici OŠ Voštarnica su se, kao i svake godine, posebno potrudili i izradili ukrase za božićnu jelku koju su na dan sv. Lucije došli okititi sa svojim nastavnicama.
-
Na pozornici su se izredali izvođači različitih dobnih skupina i glazbenih stilova i tako ukazali na osobitosti vlastitih kultura, ali i na doprinos glazbe u stvaranju zajedništva i poticanju što kvalitetnije integracije.
-
Stručnjaci iz KAYAK-a anketirali su ljude diljem Ujedinjenog Kraljevstva kako bi ustanovili koje poklone smatraju najgorima i ne žele ih dobiti za Božić.
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.