Biznis

Finska se pobunila

Finska: 'Nećemo sudjelovati u kreditima za spašavanje Grčke'

Finska: 'Nećemo sudjelovati u kreditima za spašavanje Grčke'

Nova finska vlada u startu je najavila da neće sudjelovati u kreditima za spašavanje Grčke

Zašto bismo spašavali Grke koji ne žele štedjeti, nego samo traže novac, a ne nude pouzdane garancije da će ga vratiti? Pišu to njemački, ali sve više i drugi mediji u Europi, napose liberalnoj, ali i ekonomičnoj Finskoj, piše slobodnadalmacija.hr

Naime, nova finska vlada u startu je najavila da neće sudjelovati u kreditima za spašavanje Grčke i drugih prezaduženih zemalja euro-zone, ako se ne promijene uvjeti tih zajmova. “Ubuduće Finska u te svrhe u inozemstvo neće poslati nijedan euro ako ne dobije određene garancije”, precizirala je njihova ministrica financija Jutta Urpilain.

Među garancijama koje bi bile odgovarajuće ona je spomenula i grčke otoke, što se dosad nije čulo iz krugova nijedne vlade u zemljama euro-zone. Dosad su takvi prijedlozi bili, uglavnom, tema njemačkih tabloida i na njih je službena Atena reagirala vrlo nervozno, gotovo bijesno. Urpilain je konkretno predložila da Grčka izdvoji dio državne imovine u holding čije bi dionice služile kao garancija za kredite. “Grčka ima mnoštvo nekretnina, otoka i druge imovine”, rekla je ona i navela procjenu prema kojoj imovina grčke države vrijedi oko 300 milijardi eura.

A baš toliko iznosi i grčki dug. Finske zahtjeve podržao je odmah slovački ministar financija Ivan Mikloš. Ovim povodom oglasio se i češki ministar financija Miroslav Kalousek, iako Češka nije članica euro-zone. On je upozorio da je uvođenje ovih garancija dvosjekli mač jer će odmah poskupjeti sve što nemá garanciju, čime bi se mogla otvoriti Pandorina kutija. Opstanak europske monetarne unije ovisi o situaciji na grčkim ulicama, ali i o procesu koji je nedavno počeo na njemačkom sudu.

Naime, političari i ekonomisti protive se kreditiranju Grčkoj navodeći da krše imovinska prava svih Nijemaca, kao i ovlasti parlamenta koji bi trebao odlučivati o davanju novca. Stoga su podignuli tužbe, a tvrde da nije pošteno da radni narod Njemačke plaća za razmetanje i troškove druge nacije. Ako njemački ustavni suci presude u njihovu korist, moglo bi doći do još veće ekonomske kataklizme od one u SAD-u.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.