Biznis

Još malo strpljenja

Isplata štedišama Credo banke idući tjedan

Isplata štedišama Credo banke idući tjedan

Najugroženiji su mali poduzetnici sa sinjskog područja koji su najviše poklanjali povjerenje toj novčarskoj kući

Idućeg tjedna počinje isplata štedišama Credo banke! Građani koji su štedjeli u Credo banci, kao i u svim drugim bankama, mogu biti mirni. Hrvatski bankarski sustav je stabilan, a Credo banka, kojoj je Savjet Hrvatske narodne banke (HNB) oduzeo dozvolu za rad i pokrenuo postupak prisilne likvidacije, tek je izoliran slučaj, piše slobodnadalmacija.hr

Jasna je to poruka iz Hrvatske narodne banke. Depoziti fizičkih osoba koji su osigurani kod Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka (DAB) na dan 31. listopada iznosili su 465 milijuna kuna i tim novcem njihovi će vlasnici moći nesmetano raspolagati.

Likvidatori, koji sada čine upravu banke, već su u Credo banci. DAB je na tu dužnost imenovao Ružu Oliverić, koja je dosad radila u Državnoj agenciji za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka, te Ivicu Maloču koji stiže iz Hrvatske narodne banke. Njihov je zadatak sagledati ukupnu situaciju i provesti postupak likvidacije. Credo banka mora se registrirati na Trgovačkom sudu kao banka u likvidaciji; mora se otvoriti račun Credo banke u likvidaciji u nekoj drugoj banci na koji će njezini dužnici, svi oni koji otplaćuju kredite, podmirivati svoje obveze.

Dok se ta procedura obavi, potrebno je neko vrijeme. Stoga iz HNB-a mole građane za još malo strpljenja. Građani će od Credo banke dobiti obavijest na svoje kućne adrese gdje će se i kada javiti za isplatu svojih osiguranih ušteđevina. No, računi poduzetnika su blokirani. Do daljnjega ne mogu poslovati preko računa koje su otvorili u Credo banci.

Prema nekim našim informacijama, najugroženiji su mali poduzetnici sa sinjskog područja koji su najviše poklanjali povjerenje toj novčarskoj kući s obzirom na sinjske korijene vlasnika Borisa Barača i Mirka Vukovića. Mnogi mali i srednji poduzetnici držali su kratkoročne depozite kako bi premostili određene poslovne situacije. S obzirom na ionako teško breme nelikvidnosti u hrvatskom gospodarstvu, njihov je položaj likvidacijom Credo banke poprilično otežan. Moraju čekati kako će teći postupak likvidacije.

U utorak navečer, na dan kad je Savjet HNB-a objavio svoju odluku o oduzimanju dozvole za rad, vlasnike Credo banke kontaktirali su i predstavnici Enterprise Investorsa (EI), jedne od najvećih grupacija za upravljanje private equity i venture capital fondovima u Poljskoj, te srednjoj i istočnoj Europi, koja je spremna ući u hrvatski bankarski sustav.

Tu su grupaciju prije 20 godina pokrenuli Amerikanci, a na meti su joj bile četiri male banke, među kojima i Credo. - Rekli smo im da pregovori očito više nemaju smisla. Mi smo bili zainteresirani, a i vlasnici su bili kooperativni. Oni su bili pod pritiskom da dokapitaliziraju banku, ali jednostavno nije bilo dovoljno vremena za cijelu proceduru. Spremni smo na hrvatsko tržište investirati između 100 i 170 milijuna eura, a za tako veliku investiciju mora se sve detaljno ispitati i pripremiti projekt koji traži najmanje tri mjeseca – kazao nam je izvor blizak tom američko-poljskom fondu.

SD/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.