Biznis

Pad

Hrvatska sve lošije stoji na ljestvici ekonomske slobode

Hrvatska sve lošije stoji na ljestvici ekonomske slobode

Svakim danom, u svakom (gotovo) svakom pogledu, Hrvatska sve više nazaduje. Na Indeksu ekonomskih sloboda za 2012. godinu, kojeg zajednički izdaju The Heritage Foundation i The Wall Street Journal, a za regiju objavljuje strateški partner Adriatic Institut za javnu politiku, te Index kao prvi medij u regiji, Hrvatska je s obzirom na prošlu godinu pala za jedno mjesto.

Istraživanje obuhvaća stupanj ekonomskih sloboda u 184 svjetske zemlje, a Hrvatskoj je pripalo 83. mjesto. Prije godinu dana Hrvatska je na Indeksu ekonomskih sloboda bila 82. Ocjena ekonomske slobode u Hrvatskoj je 60,9, što je pad od 0,2 poena s obzirom na prošlu godinu i svrstava nas među umjereno slobodne ekonomije svijeta.

Po stupnju ekonomskih sloboda Hrvatska i dalje spada među najlošije ocijenjene zemlje u Europi; njena ukupna ocjena ostaje ispod regionalnog prosjeka. Posebno kritična su područja vlasničkih prava, slobode od korupcije i radnih sloboda. Vrlo nisku ocjenu Hrvatska je zaradila i zbog neodgovorne državne potrošnje usprkos visokim porezima.

Najbolje ocjene Hrvatska je zaradila na područjima slobode trgovanja, te fiskalnih i monetarnih sloboda. Solidnu ocjenu Hrvatska je zaradila i u kategoriji "sloboda ulaganja", iako se ističe da neučinkovita birokracija i nepredvidiv zakonski sustav nastavljaju kočiti investicije.

Hong Kong je ponovno, 18-tu godinu za redom, ocijenjen najvišom ocjenom od 89,9, dok sigurno drugo mjesto također 18-tu godinu zaredom zauzima Singapore s ocjenom 87,5. Australija i Novi Zeland zauzimaju treće i četvrto mjesto na ljestvici, čime sva prva četiri mjesta na ljestvici Indeksa ekonomskih sloboda zauzimaju zemlje iz azijsko-pacifičke regije.

Prosječna ocjena svjetskih ekonomskih sloboda ove je godine nešto niža od prethodne, te iznosi 59,5, odnosno za dvije je desetinke manje. Radi se o drugom najnižem rezultatu zabilježenom u posljednjih 10 godina. Ljestvica pokazuje i kako je ocjena bolja za 75 zemalja, dok je za 90 njih niža od one koja je bila. Ostalima se nije mijenjala.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.