Zaštićeni kao lički medvjedi
U deset godina otpušteno samo 50 državnih službenika
Otkaza je u deset godina bila svega 50-ak jer o njima konačnu odluku donosi službenički sud
Premda je prošle godine promijenjen Zakon o državnim službenicima koji je olakšao otpuštanja u državnoj upravi, i dalje je kod poslodavca države teško dobiti otkaz. Izvanredni otkaz službenik može dobiti samo ako je primio mito, nanio znatnu materijalnu ili nematerijalnu štetu instituciji u kojoj radi ili ugrozio nečiji život. Otkaza je u deset godina bila svega 50-ak jer o njima konačnu odluku donosi službenički sud.
'Ma ne možeš im dati otkaz i da hoćeš. Može biti i lopov i tući kolege na poslu. Najsmješnije je od svega što su mnogi, kada su doznali da im prijeti otkaz, tome doskočili tako što su na brzinu postali sindikalni povjerenici. A otkaz bez suglasnosti tog istog sindikata ne mogu dobiti. Zaštićeni su kao lički medvjedi', tim riječima jedan bivši predsjednik uprave javnog poduzeća pojašnjava koliko je moćan kolektivni ugovor državnih službenika i zaposlenika u državnim i javnim poduzećima i na koji ih način štiti Zakon o radu, piše Jutarnji list. Slaže se da su izmjene Zakona o radu, koje među ostalim od Vlade traži i MMF, nužne.
Ekonomski analitičari već godinama upozoravaju da su u javnom sektoru nužna otpuštanja, odnosno da je u državnoj i javnoj upravi od 20 do 27 tisuća ljudi viška. Za otpuštanje 27 tisuća službenika u javnom sektoru, u trenutku dok je postojeći Zakon o radu na snazi, bilo je potrebno osigurati oko 3,5 milijardi kuna za njihove otpremnine jer je prosječna otpremnina za radnika u javnom sektoru oko 100 tisuća kuna, dok za radnika u javnom poduzeću iznosi oko 200 tisuća kuna.
Ekonomski analitičar Željko Lovrinčević napominje da u državnom proračunu nije predviđena ni lipa za otpremnine, što znači da značajnih otpuštanja neće biti. 'Kada bi se ta sredstva i osigurala, bile bi potrebne tri-četiri godine, dakle cijeli jedan mandat Vlade da se počnu pokazivati prvi rezultati tih rezova. Ujedno, svi ti radnici imali bi pravo na naknadu sa Zavoda za zapošljavanje, što zahtijeva dodatna sredstva', kaže Lovrinčević.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, prosječna naknada za nezaposlenu osobu u 2011. godini bila je 1556 kuna na mjesec, dok je prosječno trajanje nezaposlenosti na dan 31. prosinca 2011. bilo 9,4 mjeseca. U toj hipotetskoj situaciji otpuštanje 25 tisuća službenika u državnoj i javnoj upravi državu bi stajalo dodatnih 40 milijuna kuna na mjesec, odnosno ukupno više od 360 milijuna kuna za njihov prosječan boravak na burzi.
Vezane vijesti
-
'Ovim zakonom uveli smo više reda u rad i mjerenje rada službenika i namještenika', rekao je ministar Mlakar
-
Odrastao mužjak risa, težak 21 kilogram, uhvaćen je jučer u u bitorajskim šumama u zaleđu Lič polja, u Gorskom kotaru, te je nazvan Marko ZiP i obilježen GPS ogrlicom, koja će godinu dana slati podatke o pozicijama njegova kretanja goranskim šumama, izvijestili su u petak iz Primorsko-goranske županijske uprave.
-
Napuštanje životinja i njihovo nekontrolirano razmnožavanje glavni su uzroci povećanja broja nezbrinutih životinja, a novi Zakon o zaštiti životinja propisuje gotovo udvostručene novčane kazne u svrhu smanjivanja negativnog ljudskog postupanja prema životinjama, izvijestili su u petak Prijatelji životinja.
-
Izdvojeno
-
Pročitajte dnevni horoskop i doznajte što vam za današnji dan predkazuju zvijezde
-
"Babygirl" je na rasporedu u petak 17. siječnja s početkom od 20h, a ulaznice po cijeni od 5 eura mogu se kupiti na samoj lokaciji prikazivanja (Polivalentna dvorana Providurove palače) od 19.00 h.
-
Jučerašnjim aktualnim prijepodnevom dominiriala je tema inflacije, koju na svojoj koži najviše osjećaju građani. Trgovci najavljuju nova poskupljenja, dok Vlada planira proširiti popis proizvoda s ograničenim cijenama
-
U četvrtak opet sunčanije i većinom manje hladno, premda u unutrašnjosti uz mraz, mjestimičnu maglu, na Jadranu lokalno jaku buru s olujnim udarima
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.