Veća tvrtka - veća plaća
Zanimanja koja u Hrvatskoj osiguravaju veliku plaću
U protekla tri mjeseca prosječna plaća iznosila je 5.819 kuna, što je 0,5 posto više nego u prva dva mjeseca ove godine. Međutim, pribrojimo li neto plaći bonuse i božićnice, tada je visina prosječne plaće 5.963 kune, pokazuje analiza podataka prikupljenih putem aplikacije MojaPlaca.hr.
U navedenom razdoblju najbolje plaćeni poslovi su u tvrtkama kojima je primarna djelatnost farmacija - plaće su 31 posto iznad prosjeka. Između druge i treće najplaćenije djelatnosti nema značajnije razlike - u sektoru informacijske tehnologije plaće su 26 posto, a u telekomunikacijama 25 posto više od prosjeka.
Najniže plaće zabilježene su u ugostiteljstvu te u djelatnostima obrade drveta i proizvodnje tekstila, prenosi danas.hr .
S obzirom na struku, osim visokog menadžmenta, najbolje su plaćeni liječnici i IT arhitekti s plaćama 61 posto višima od prosjeka. Najmanje plaćena zanimanja su kozmetičar te blagajnik u kladionici s prosječnom plaćom nižom 48 posto od prosječne.
Gledano prema županijama, najniže plaće zabilježene su u Šibensko-kninskoj (19 posto ispod prosjeka), Virovitičko-podravskoj (17 posto ispod prosjeka) te Vukovarsko-srijemskoj (16 posto ispod prosjeka) županiji. Očekivano, najviše plaće zabilježene su u Gradu Zagrebu - 12 posto iznad prosjeka.
Stupanj obrazovanja i dalje uvelike utječe na visinu plaće. Osobe sa završenim fakultetom imaju 49 posto veću plaću u odnosu na osobe sa srednjoškolskim obrazovanjem. Završeni magisterij ili doktorat povećava plaću u prosjeku za čak 103 posto u odnosu na srednju stručnu spremu. U odnosu na prosječnu plaću u istraživanju, ispitanici sa srednjom stručnom spremom imaju prosječno 21 posto nižu plaću, dok ispitanici s visokom stručnom spremom imaju 18 posto višu plaću od prosjeka. Najvišu plaću imaju ispitanici s poslijediplomskim obrazovanjem, čak 61 posto više od prosjeka, pokazuje analiza koju je proveo MojPosao.
Vlasništvo tvrtke također čini razliku za primanja zaposlenika. Plaće u privatnim tvrtkama u stranom vlasništvu veće za 12 posto od prosjeka, dok su plaće u privatnim tvrtkama pretežno u domaćem vlasništvu niže od prosjeka za 9 posto. Plaće u državnim tvrtkama su 7 posto više od prosjeka.
Unutar prosjeka su plaće zaposlenih u javnoj i lokalnoj samoupravi (+4 posto). Najniže plaće i dalje imaju zaposleni u udrugama - 12 posto manje u odnosu na prosjek. Kad se gleda prema broju zaposlenih, najviše se isplati raditi u tvrtkama s više od tisuću radnika. Plaće u tim tvrtkama su 6 posto iznad prosjeka, dok su u malim tvrtkama (do 10 zaposlenika) 16 posto ispod prosjeka.
Plaća raste s iskustvom. Na početku karijere, ispitanici imaju 18 posto manju plaću od prosjeka. S godinom do dvije iskustva ispitanici u prosjeku imaju 7 posto nižu plaću. S tri do pet godina iskustva plaća je 2 posto viša od prosjeka, a sa šest do deset godina plaća je 9 posto viša od prosječne.
Kvalificirani radnici u uslužnim djelatnostima imaju najniže plaće, čak 33 posto nižu od prosječne, a administrativni radnici imaju plaću 25 posto nižu od prosječne.
Kvalificirano osoblje netehničkog usmjerenja ima plaću oko prosjeka (+5 posto), dok već kvalificirani radnici tehničkog usmjerenja imaju 8 posto višu plaću od prosjeka. Rukovoditeljske pozicije imaju očekivano najviše plaće, srednji i niži menadžment ima 29 posto više plaće od prosjeka, pokazuje analiza podataka prikupljenih putem aplikacije MojaPlaca.hr.
Vezane vijesti
-
-
Premijer Andrej Plenković najavio je u srijedu u Hrvatskom saboru da će od siječnja minimalna neto plaća biti povećana za 350 kuna, s 3400 na 3 750 kuna, odnosno na 500 eura neto.
-
Prosječna plaća u Hrvatskoj prvi puta je viša od 7.000 kuna, istaknuo je u četvrtak na početku sjednice Vlade premijer Andrej Plenković, ocijenivši da je tome pomogla porezna reforma i državna pomoć gospodarstvu za vrijeme pandemije koronavirusa.
-
Vlada RH danas će donijeti uredbu o povećanju minimalne plaće u Hrvatskoj na iznos od 4250 kuna u bruto, odnosno 3400 kuna u neto iznosu, počevši od 1. siječnja 2021. godine te će sukladno s tim rasti i minimalna studentska satnica.
Izdvojeno
-
Joško Čagalj Jole, omiljeni splitski pjevač poznat po energičnim nastupima i zaraznom veselju, ponovno će razveseliti Zadrane na Adventu.
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u petak u Zagrebu da Hrvatska želi da proces dijaloga između Kosova i Srbije dovede do normalizacije odnosa i međusobnog priznanja, no njegov kosovski kolega Albin Kurti je kazao da je za to potrebna "normalna Srbija", koja trenutno nije "demokratska".
-
„Kao što pomorci, boreći se s valovima, brodom sigurno uplove u porat, tako i CTG aparat, koristeći ultrazvučne valove, pomaže pri sigurnom porodu“; tako je ravnatelj Pomorske škole Zadar, Marin Perinić, sasvim lijepo dočarao još jednu u nizu donacija svoje škole usmjerene prema Općoj bolnici Zadar, točnije Službi za ginekologiju i opstetriciju.
-
Čovjek je ključ uspjeha u turizmu - poruka je akcije "Nasmiješeno sunce" kojom su nagrađeni najuspješniji u ostvarenju protekle turističke sezone.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.