Biznis

Veća tvrtka - veća plaća

Zanimanja koja u Hrvatskoj osiguravaju veliku plaću

Zanimanja koja u Hrvatskoj osiguravaju veliku plaću

U protekla tri mjeseca prosječna plaća iznosila je 5.819 kuna, što je 0,5 posto više nego u prva dva mjeseca ove godine. Međutim, pribrojimo li neto plaći bonuse i božićnice, tada je visina prosječne plaće 5.963 kune, pokazuje analiza podataka prikupljenih putem aplikacije MojaPlaca.hr.

U navedenom razdoblju najbolje plaćeni poslovi su u tvrtkama kojima je primarna djelatnost farmacija - plaće su 31 posto iznad prosjeka. Između druge i treće najplaćenije djelatnosti nema značajnije razlike - u sektoru informacijske tehnologije plaće su 26 posto, a u telekomunikacijama 25 posto više od prosjeka.

Najniže plaće zabilježene su u ugostiteljstvu te u djelatnostima obrade drveta i proizvodnje tekstila, prenosi danas.hr .

S obzirom na struku, osim visokog menadžmenta, najbolje su plaćeni liječnici i IT arhitekti s plaćama 61 posto višima od prosjeka. Najmanje plaćena zanimanja su kozmetičar te blagajnik u kladionici s prosječnom plaćom nižom 48 posto od prosječne.

Gledano prema županijama, najniže plaće zabilježene su u Šibensko-kninskoj (19 posto ispod prosjeka), Virovitičko-podravskoj (17 posto ispod prosjeka) te Vukovarsko-srijemskoj (16 posto ispod prosjeka) županiji. Očekivano, najviše plaće zabilježene su u Gradu Zagrebu - 12 posto iznad prosjeka.

Stupanj obrazovanja i dalje uvelike utječe na visinu plaće. Osobe sa završenim fakultetom imaju 49 posto veću plaću u odnosu na osobe sa srednjoškolskim obrazovanjem. Završeni magisterij ili doktorat povećava plaću u prosjeku za čak 103 posto u odnosu na srednju stručnu spremu. U odnosu na prosječnu plaću u istraživanju, ispitanici sa srednjom stručnom spremom imaju prosječno 21 posto nižu plaću, dok ispitanici s visokom stručnom spremom imaju 18 posto višu plaću od prosjeka. Najvišu plaću imaju ispitanici s poslijediplomskim obrazovanjem, čak 61 posto više od prosjeka, pokazuje analiza koju je proveo MojPosao.

Vlasništvo tvrtke također čini razliku za primanja zaposlenika. Plaće u privatnim tvrtkama u stranom vlasništvu veće za 12 posto od prosjeka, dok su plaće u privatnim tvrtkama pretežno u domaćem vlasništvu niže od prosjeka za 9 posto. Plaće u državnim tvrtkama su 7 posto više od prosjeka.

Unutar prosjeka su plaće zaposlenih u javnoj i lokalnoj samoupravi (+4 posto). Najniže plaće i dalje imaju zaposleni u udrugama - 12 posto manje u odnosu na prosjek. Kad se gleda prema broju zaposlenih, najviše se isplati raditi u tvrtkama s više od tisuću radnika. Plaće u tim tvrtkama su 6 posto iznad prosjeka, dok su u malim tvrtkama (do 10 zaposlenika) 16 posto ispod prosjeka.

Plaća raste s iskustvom. Na početku karijere, ispitanici imaju 18 posto manju plaću od prosjeka. S godinom do dvije iskustva ispitanici u prosjeku imaju 7 posto nižu plaću. S tri do pet godina iskustva plaća je 2 posto viša od prosjeka, a sa šest do deset godina plaća je 9 posto viša od prosječne.

Kvalificirani radnici u uslužnim djelatnostima imaju najniže plaće, čak 33 posto nižu od prosječne, a administrativni radnici imaju plaću 25 posto nižu od prosječne.

Kvalificirano osoblje netehničkog usmjerenja ima plaću oko prosjeka (+5 posto), dok već kvalificirani radnici tehničkog usmjerenja imaju 8 posto višu plaću od prosjeka. Rukovoditeljske pozicije imaju očekivano najviše plaće, srednji i niži menadžment ima 29 posto više plaće od prosjeka, pokazuje analiza podataka prikupljenih putem aplikacije MojaPlaca.hr.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.