Pad cijena stanova, ali i najma
Cijene nekretnina moraju pasti da bi završila recesija u Hrvatskoj
Prazni i nekorišteni stanovi ići će ili u najam ili u prodaju što bi trebalo dovesti do pada cijena nekretnina i pada cijena najma
'Cijene nekretnina moraju pasti da bi završila recesija u Hrvatskoj', poručuju to ekonomski analitičari koji u glas pozdravljaju uvođenje poreza na imovinu. Dodaju kako oni koji imaju vikendice i 'višak kvadrata' istovremeno imaju luksuz koji moraju platiti, piše danas.net.hr
Imate li vikendicu ili "višak kvadrata" uskoro ćete prema najavama iz Ministarstva financija plaćati porez na nekretnine. Iako je mnogima teško povjerovati da će Vlada u tako kratkom roku uspjeti srediti zemljišne knjige za koje je poznato da su u popriličnom neredu, Slavko Linić tvrdi kako se na tome užurbano radi te da će Zakon na snagu stupiti već početkom iduće godine.
Njime će, kaže, uvesti reda kod ilegalnih iznajmljivača, ali i utjecati na cijene nekretnina koje su u Hrvatskoj i dalje previsoke. Premijer je, pak, upozorio da porez na imovinu imaju sve europske zemlje, pa da tim putem ide i Hrvatska. Ugledamo li se na Europu porez za vikendicu, plaćao bi se po stopi od 1 do 1,5 posto na vrijednost imovine.
Pad cijena stanova, ali i najma
Stručnjaci ove ideje pozdravljaju. Maruška Vizek s Ekonomskog instituta u Zagrebu kaže kako je vikendica luksuz te da onaj tko je imao novca za nju mora i platiti porez. Slaže se i tim da će cijene koje nam prema mišljenju mnogih danas diktiraju i banke morati pasti.
"Uvođenje poreza na imovinu destimulirat će kupnju novih stanova koje kao investiciju kupuje viši srednji sloj poput liječnika, javnih bilježnika i odvjetnika, što će izravno pogoditi građevinski sektor. Prazni i nekorišteni stanovi ići će ili u najam ili u prodaju što bi trebalo dovesti do pada cijena nekretnina i pada cijena najma. S druge strane porez će one koji imaju više nekretnina ili jednu veliku nekretninu, a da pri tome imaju niska primanja, natjerati da iz skupljih pređu živjeti u jeftinije stambene objekte, što opet znači da će se povećati ponuda stanova na sekundarnom tržištu nekretnina koja će dovesti do korekcije cijena.
Budući da bi porez mogao dovesti do značajnog povećanja ponude stanova na tržištu iz više izvora i posljedičnog pada cijena, banke više neće moći svojim poslovnim politikama držati cijene nekretnina pod kontrolom kao što su to radile do sada da bi spriječile povećanje poslovnih rashoda i eventualne gubitke zbog korekcija vrijednosti kolaterala i korecija vezanih za nenaplative kredite ", pojašnjava M. Vizek.
Pad rejtinga banaka?
Da cijene moraju pasti slaže se i član našeg kriznog stručnog tima Josip Tica s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu te dodaje kako se to mora dogoditi da bi završila recesija u Hrvatskoj. Ujedno ističe kako će porez natjerati one koji sada iznajmljuju na crno da ga plate. "Povrh toga državi više neće trebati inspektori za najam na crno, jer će naplatiti sve na temelju slike iz zraka, a onda vlasnici mogu plaćeni porez nadoknaditi najmom nekretnina", kaže J. Tica.
Na pitanje postoji li mogućnost da zbog uvođenja poreza na imovinu građevinski sektor bankama donese masu rizičnih kredita koje će ih stisnuti do te mjere da će zatražiti pomoć izvana i time dovesti do sniženja svog kreditnog rejtinga a potom i državnog, Tica kaže: "Cijene nekretnina moraju pasti da bi završila recesija u Hrvatskoj bez obzira sviđalo se to bankarima ili ne. Pitanje je samo kojom brzinom kako bi se sprijecila destabilizacija bankarskog portfelja".
Porez 'na brzaka' šok za tržište
Iako nerado govori o tome ekonomski analitičar Zdeslav Šantić ističe kako ga ni jedno istraživanje dosad nije uvjerilo da banke diktiraju cijene nekretnina. Cijene su, kaže, uzrokovane visokim cijenama zemljišta te problemima s dozvolama za gradnju. "Udio loših kredita raste već duže vrijeme i Hrvatska se ionako teže oporavlja od drugih zemalja", kaže Šantić dodajući kako banke i same nevoljko imaju u vlasništvu nekretnine koje se ne mogu prodati te da problemu rizičnih kredita pristupaju individualno i s klijentima pronalaze izlaze iz poteškoća. Ipak, iako i sam pozdravlja uvođenje poreza na imovinu, upozorava kako se to ne smije učiniti prebrzo jer bi to izazvalo šok na tržištu.
danas.net.hr/eZd
Vezane vijesti
-
-
-
-
Tražena cijena kvadrata kuće na Jadranu u travnju je iznosila 1.545 eura, 1,1 posto manje nego prethodnog mjeseca i 3,4 posto manje nego lani
Izdvojeno
-
U četvrtak opet sunčanije i većinom manje hladno, premda u unutrašnjosti uz mraz, mjestimičnu maglu, na Jadranu lokalno jaku buru s olujnim udarima
-
U petak 10. siječnja 2025. godine u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru Adriana Branka Pojatina, je javno obranila doktorski rad pod naslovom Umreženost identitetskih i turističkih prostora na primjeru štovanja Gospe od Sniga u Kukljici
-
Na Pagu je upravo počela sezona janjenja. No, za teške poslove stočara - sve je manje zainteresiranih.
-
PD Paklenica poziva sve zainteresirane na predstavljanje monografije i prigodnu izložbu “PD Paklenica – 125 godina planinarstva na zadarskom području” koje će se održati u četvrtak, 16. siječnja,u 18 h u atriju Providurove palače.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.