Biznis

Ministar financija prozvao poslodavce

Poslodavci Vladi: Hoćemo raditi, stvorite uvjete

Poslodavci Vladi: Hoćemo raditi, stvorite uvjete

Dijalog Vlade i HUP-a daleko je od idile, a odnose je dodatno zategnuo ministar financija Slavko Linić izjavom da poslodavci zapravo ne žele raditi. Oni su u svom nezadovoljstvu pomislili i na 'lock out', no čini se, njihovog štrajka zasad ipak neće biti.

Slučajno ili ne, ministar financija prozvao je poslodavce dan nakon njihovog sastanka u najvećoj oporbenoj stranci.

"Ako smo igdje najviše mjera dali, kad gledamo u poreznoj i financijskoj politici, to je prema poslodavcima. Koji je njihov odgovor? Nećemo raditi. Dozvolite, to su poruke koje smo od njih najmanje očekivali", rekao je Linić.

Iz HUP-a su poručili - cilj nam je zajednički, no da budemo uspješni, treba nam bolji dijalog. I ostali pri svom.

"Nas brine što on misli da poslodavci ne žele raditi i ne žele razvijati gospodarstvo i naravno da su te mjere koje su dobre pozitivne, ali očito da brojke, ako uzmete objektivno, pokazuju da to nije dovoljno", kaže direktor Hrvatske udruge poslodavaca Davor Majetić.

Majetić potvrđuje da je na jednom od sastanaka u HUP-u kao legitimna opcija pritiska spomenut generalni 'lock out', štrajk u kojem bi radnike dočekala zatvorena vrata firmi. Svojedobno je sličnih akcija bilo po pojedinim sektorima, no ne i generalne obustave rada. Koliko je vjerojatno da bi nakon niza radničkih prosvjeda u štrajku mogli vidjeti i onu drugu stranu? Zasad o tome nisu ozbiljnije razgovorali, kaže Majetić.

"To naravno je jedna opcija koja postoji. Ne postoji nikakav plan niti postoji oko toga nekakav prijedlog da se oko toga nešto radi. Naravno uvijek postoji opcija da se to poduzme u slučaju teške situacije kada je to možda i način da se postigne neki efekt", ističe Majetić.

Vladimir Ferdelji, predsjednik Hrvatskog udruženja menadžera i poduzetnika, koji je zbog kritiziranja Vlade prvi izletio iz njenih pozadinskih redova, otkriva da su ranija spominjanja 'lock outa' uglavnom na tome i ostala, jer bi obično zaključili da to ne bi donjelo neke koristi.

"Mislim da je lockout, barem generalni, nemoguć prije svega jer je HUP, koji bi to jedini mogao organizirati, prilično heterogen u interesima. Neki su čanovi HUPa prilično bliski poslovanju s Vladom, neki puno dalji. Vrlo teško bi se moglo očekivati da bi se unutar HUP-a mogao nači neki koncenzus koji je nužan da bi lockout uspio", rekao je Ferdelji.

Lock out je zasad tek poruka, zaključuje.

"Mislim da je to prijetnja i podsjećanje da Vlada pod prijetnjama ne napravi nekakav krivi potez u korist sindikata, da isto takvo oružje imaju i poslodavci", izjavio je Ferdelji.

Banski dvori možda i mogu biti sigurni da joj, pored glasnih sindikata, poslodavci zasad ipak neće stvarati probleme. Ne uspije li, međutim, Vlada ubrzati najavljene investicije, ali i provesti temeljite reforme, i oni bi joj vrlo skoro mogli ozbiljno 'puhati za vratom', iako je i sama dijelom u njihovoj koži kao najveći poslodavac.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.