Biznis

Poskupljenje poljoprivrednih proizvoda

Smanjenje PDV-a na hranu "Da", više carine za izvoz "Ne"

Smanjenje PDV-a na hranu

Poskupljenje poljoprivrednih proizvoda neizbježna je posljedica suše koja je uzrokovala nestašicu hrane ne samo kod nas nego i u Europi

Vlada razmišlja o smanjenu PDV-a na hranu koja bi, prema najavama poljoprivrednika i ekonomista, mogla poskupjeti zbog suše. Ekonomisti pozdravljaju takvu inicijativu, no ne i poljoprivrednici koji se boje da će to ići na ruku jedino trgovcima.

Poskupljenje poljoprivrednih proizvoda neizbježna je posljedica suše koja je uzrokovala nestašicu hrane ne samo kod nas nego i u Europi, Rusiji te Americi. Poljoprivrednici su nekoliko puta apelirali na Vladu da se uključi u rješavanje ovog problema, a apel za smanjenjem PDV-a na hranu uputili su sindikati.

Ministar Jakovina konačno se oglasio na temu suše i u razgovoru za Novu TV otkrio da Vlada razmišlja o tom prijedlogu. "Radimo jednu dobru analizu, kvalitetnu analizu s nizom parametara koji uključuju i mogućnost smanjivanja dijela PDV-a na hranu", rekaoje Jakovina za Novu TV.

Smanjenjem PDV- na hranu, boji se predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore Mato Brlošić, najviše bi mogli profitirati trgovci. "S obzirom kakvo smo mi društvo, da smo mi doista nakaradno društvo i da to neće apsolutno ništa značiti. U konačnici će trgovac podići zaradu i ništa drugo više od toga neće biti", smatra Brlošić.

Ekonomisti pozdravljaju tu inicijativu, ali ističu da je to trebalo učiniti još početkom godine. Takva odluka ionako je bila neizbježna kada uđemo u Europsku uniju ako želimo biti konkurentni, kaže ekonomski analitičar Damir Novotny. Ipak, objašnjava, ovakva mjera mogla bi dugoročno imati pozitivne efekte.

"Naš proračun će u jednom trenutku imati manji prihod zbog toga što ipak visok porez na prehrambene proizvode dosta participira u proračunskim prihodima, ali se može dogoditi onaj pozitivni učinak da će potrošnja prehrambenih proizvoda biti nešto veća ako bi to snižavanje poreza utjecalo na pad cijena", rekao je Novotny.

To ipak neće potpuno zaustaviti rast cijena, pa ministar predlaže i povećanje carina na izvoz svih žitarica i kukuruza. To će učiniti i druge zemlje kako bi spriječile izvoz, objašnjava Novotny, no upozorava i da bi to moglo izazvat kontrolirane vrlo niske cijene pšenice.

"Da farmeri ne mogu kroz tu cijenupokriti troškove. To nas opet vodi u novi krug problema s farmerima, s proizvođačima pšenice i kukuruza te proizvođačima mesa. Već je sada vrlo teška situacija u svinjogojstvu. Jednostavno su cijene vrlo visoke jer nitko pod tim ulaznim troškovima ne može efikasno proizvoditi meso", pojašnjava Novotny.

S njim se slaže i Brlošić. "S takvom mjerom će se zacementirati cijena pa ljudi neće moći niti pokriti troškove ugovaranja. Ako je tržište otvoreno, sigurno će za određeni postotak ta cijena biti veća i možda će čovjek moći podmiriti svoje troškove i neće nikome ostati dužan. Pitanje je i ima li pravo ministar tu odluku provesti", pita se Brlošić.

Situaciju oko suše pomno prati i Hrvatska seljačka stranka koja se uključila u rješavanje problema. Sutra će, kaže predsjednik Branko Hrg, održati sastanak na kojem će čuti mišljenje struke. "Nakon toga ćemo zauzeti stavove i dati vrlo konkretne prijedloge što i kako napraviti jer kažu poljoprivredni proizvođači kada bi im barem isplatili ono što im još nisu isplatili. S jedne strane država vješa na stup srama ljude koji uopće nisu dužni nego su napravili grešku, a s druge strane država koja bi i sama trebala biti na stupu srama također ne isplaćuje i ne izvršava svoje obaveze", kaže Hrg.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.