Ušteda ili uteg?
Novi val umirovljenika slomit će mirovinski sustav
Smanjenje broja zaposlenih u državnoj upravi za 20 tisuća i njihovo slanje u mirovinu iduće godine novi je udar na mirovinski sustav, najveći od 1999. godine kada je umirovljeno 56 tisuća radnika više nego u prethodnim godinama.
Tada je pokrenuta mirovinska reforma pa su deseci tisuća radnika 'bježali' u mirovinu po povoljnijim uvjetima. Sličan udar na mirovinski sustav mogao bi se ponoviti dogodine kada se očekuje povećanje broja umirovljenika za 50 tisuća!
Večernjakov sugovornik iz Vlade kaže da će za državne službenike razraditi 'socijalno osjetljiv sustav koji neće opteretiti mirovinski fond', ali odgovora kako to postići - nema. Dio novca trebala bi pokriti naplata doprinosa, dok bi za mirovine na dulji rok rješenje trebalo biti povećanje stope doprinosa za drugi stup sa 5 na 7-9%.
Ovisno o ostalim proračunskim kalkulacijama, još nije donesena odluka hoće li se stopa izdvajanja za drugi stup povećati od 2013 ili 2014. godine. S druge strane, izvjesno je da će u idućih 20 do 30 godina mirovine pasti na razinu od 25 posto prosječne plaće.
Početkom mirovinske reforme 1999. godine, broj umirovljenika prvi je put premašio 900 tisuća, 2006. bilo ih je 1,1 milijuna, a 2010. godine 1,2 milijuna. Nakon što Milanovićeva vlada provede svoje reforme, počisti državne sustave i potjera nelikvidne tvrtke u stečaj, može se očekivati i 1,3 milijuna umirovljenika. Autori studija o održivosti mirovinskog sustava koje su rađene posljednjih godina nisu to predvidjeli ni u najcrnjim scenarijima.
U posljednjih 12 godina broj umirovljenika godišnje se povećava za 30 tisuća jer su ljudi gubili poslove i tko god je mogao - bježao je u mirovinu. Dogodine će mirovinski sustav testirati rekorde iz 1998 i 1999. zbog najavljenih otkaza u državnim sustavima, ali i zato što u mirovinu pristiže baby boom generacija rođena poslije Drugog svjetskog rata. Slanje radnika iz javnog sektora u mirovinu kratkoročno može donijeti uštede u proračunu za plaće, ali mirovinski će sustav izgubiti oko milijardu kuna na godinu te prihode od doprinosa koje bi dobivali da su oni ostali raditi.
Vezane vijesti
-
Marija Bađun iz Instituta za javne financije ističe kako ukidanje povlaštenih mirovina nije moguće jer je riječ o stečenim pravima
-
Cipar i Nizozemska pak imaju najpovoljniju situaciju jer jednog njihova umirovljenika uzdržavaju 3,33 zaposlena
-
Premijer Andrej Plenković najavio je u srijedu u saborskom Aktualnom prijepodnevu kako će u sljedećih nekoliko tjedana biti isplaćen covid dodatak umirovljenicima.
-
U raspravi o izmjenama Zakona o obveznim mirovinskim fondovima zastupnik Živog zid Branimir Bunjac ustvrdio je u srijedu da je mirovinska reforma "jedna od većih prijevara" i da će buduće mirovine biti daleko manje od sadašnjih, na što mu je državna tajnica Ministarstva rada i mirovinskog sustava Majda Burić poručila da ne širi paniku i da je mirovinski sustav stabilan, a Silvano Hrelja (HSU) apelirao je na Bunjca da ne obmanjuje javnost.
Izdvojeno
-
Cijela Hrvatska digla se na noge nakon priče o Meliti, samohranoj majci četvero djece, koja se treći put bori s karcinomom. Cijela Hrvatska udružila se u pomoć Meliti i njezinoj djeci – kuhalo se i vježbalo.
-
Bilo koja aktivnost, čak i spavanje ili stajanje, zapravo gotovo svaka fizička aktivnost u danu pokazala se boljom i korisnijom za zdravlje srca i krvožilnog sustava od dugog sjedenja, pokazalo je novo istraživanje međunarodnog tima znanstvenika.
-
Plesna udruga Gesta i ove je godine prošla selekciju stručnog povjerenstva Hrvatskog sabora kulture na 35. Susretima hrvatskih plesnih ansambala koji će se održati sutra u nedjelju u Dvorani Pučkog otvorenog učilišta Sveti Ivan Zelina s početkom u 17:30.
-
Odjel za povijest organizira javno predavanje dr. sc. Mirka Sardelića "Renesansni brodovi kao ploveći sustavi i posrednici međukulturne razmjene".
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.