Sat rada u poljoprivredi tri, u ugostiteljstvu oko pet eura
Branjem šparoga zaradila 20.000 kuna u dva mjeseca
Prema dostupnim informacijama, Hrvatski zavod za zapošljavanje posreduje pri zapošljavanju jedino u Njemačkoj i to za: sezonsko zapošljavanje, zapošljavanje gostujućih radnika, zapošljavanje medicinskih sestara/tehničara, te zapošljavanje studenata za vrijeme ljetnih praznika, piše danas.hr .
Temeljem važećih bilateralnih sporazuma, u Njemačkoj je prošle godine zaposleno ukupno 5.536 osoba. Najveći broj hrvatskih građana zaposlio se, kako poručuju sa Zavoda, na sezonskim poslovima - njih 5.298. S ciljem usavršavanja jezičnog i stručnog znanja (gostujući radnici) zaposlene su 188 osobe raznih struka do 40 godina starosti i to na razdoblje od 18 mjeseci te 50 medicinskih sestara/tehničara.
Rad hrvatskih državljana u inozemstvu ograničen je radnom vizom koju izdaje strana država za određeno vremensko razdoblje. U kalendarskoj godini radnici mogu sezonski raditi najdulje šest mjeseci. Izuzetak su sezonski radnici koji se zapošljavaju u zabavnoj djelatnosti (primjerice lunaparkovi) koji mogu raditi do devet mjeseci.
Djelatnosti u kojima se tradicionalno nude poslovi sezonskim radnicima u Njemačkoj jesu poljoprivreda (sadnja - ratarstvo, vrtlarstvo; berba šparoga, jagoda, jabuka; vinogradarstvo, šumsko gospodarstvo, prerada voća i povrća), hotelijerstvo i ugostiteljstvo te područje zabave.
Pretragom iskustava ljudi koji su u Njemačkoj već radili, Glas Istre doznaje da se za sezonske poslove branja šparoga neto isplata obračunava po satu rada, a on, kad se odbije trošak smještaja, jednog ili dva obroka dnevno, osiguranja u slučaju nesreće, iznosi nešto više od tri eura. Za pomoćne poslove u ugostiteljstvu definira se mjesečna bruto plaća od oko 1.300 do 1.500 eura (prije odbitaka troškova za smještaj i obrok koji je poslodavac dužan osigurati radniku).
Jedan mladić koji je prihvatio posao pomoćnog radnika u kuhinji zarađivat će, kako priznaje, 7,5 eura po satu bruto, od čega mora platiti smještaj te financirati prehranu. Prema njegovom dosadašnjem iskustvu, ne isplati se raditi manje od deset sati na dan i uzeti više od dan odmora u tjednu. Tako se, nakon četiri mjeseca rada u takvom ritmu, kući može vratiti s oko 3.500 eura.
Branjem šparoga u Njemačkoj za dva mjeseca jedna radnica iz Slavonije je pak zaradila čistih 20.000 kuna. "Moj suprug ovdje radi za malo više od dvije tisuće kuna. Imamo dvoje djece i da ne idem u Njemačku raditi, bili bismo kruha gladni. Teško mi je otići, ali moram", kaže ova sezonska radnica.
Nakon grupe "Mladi napustimo Hrvatsku", koja je nadmašila okvire popularnog Facebooka na kojem je nastala, razočarani mladi osnovali su i grupu "Idemo u Švedsku". Jedna od članica grupe koja živi i radi u Švedskoj posljednjih 18 mjeseci opisala je ovako život "na sjeveru":
"U Švedskoj sam dobila posao i radim u jednom vrtiću. Nas četiri odgojiteljice na 16 djece! Smijeh. Nakon intervjua, kad su mi javili da sam primljena, odmah su htjeli pregovarati za plaću! Pregovarati? U Hrvatskoj se to ni ne spominje..."
Vezane vijesti
-
Ministar Šime Erlić uručio je u ponedjeljak, 3. lipnja 2024. godine u Mostaru ugovore u sklopu Programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine za 2024. godinu. Uručeno je 88 ugovora o financiranju projekata u ukupnoj vrijednosti 4,2 milijuna eura.
-
Nakon što se u našim krajevima pojavila u studenom 2023. godine, prizori polarne svjetlosti, ponovno su u petak, 10. svibnja bili vidljivi iz svih krajeva Hrvatske, od Istre do Dubrovnika, pa i na kontinentu, od Zagreba do Vinkovaca, a vedro nebo nagradilo je sve one koji su je željeli fotografirati.
-
Spomenari, što su iz starijeg razdoblja, često su bili pisani krasopisom, a crteži rađeni u tušu, olovci, olovci u boji, temperi i akvarelu
-
U posljednja 24 sata zabilježen je 591 novi slučaj zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 4.121
Izdvojeno
-
Hrvatska je u 2024. bila među deset ''najguglanijih'' odredišta za putovanja, odnosno na 10. mjestu, dok je na prvom Turska, objavio je globalni magazin Conde Nast Traveler prema redovnom istraživanju i podacima Googlea o pretraživanju odredišta za putovanja u proteklih 12 mjeseci.
-
Predsjednička kandidatkinja Ivana Kekin rekla je u petak kako sumnja da iza difamacijskih objava protiv nje stoje neke političke stranke, a među autorima dezinformacija navela je Dominika Alpeza, Dejana Kljajića i Vinka Kojundžića, najavivši da će Kojundžića tužiti zbog širenja laži.
-
Premijer Andrej Plenković u petak je pozvao stranku Možemo! i njihovu predsjedničku kandidatkinju Ivanu Kekin da se smire i prestanu histerizirati jer se nikakva HDZ-ova nevidljiva ruka njima ne bavi na način na koji 'možemovci' sugeriraju u svojim objavama.
-
LUKORAN - Uginula lešina dupina već dva tjedna stoji na škrapama kod mjesta Lukoran na otoku Ugljanu. Čitateljica javlja da nitko od odgovornih do sad nije reagirao.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.